Jesteś terapeutą?

Pokolenie kanapowców, czyli nieaktywni fizycznie dorośli

Wszyscy jesteśmy kanapowcami: tylko 6% z nas ćwiczy tyle, ile trzeba, a połowa spędza aktywnie mniej niż 30 minut tygodniowo.

27 luty 2015 Artykuł na: 4-5 minut
ruch zagrożenia
Zdrowe zakupy

Na wykonywanie ćwiczeń fizycznych o umiarkowanym natężeniu - takich jak jazda na rowerze, szybki marsz, praca w ogrodzie czy w domu - powinniśmy poświęcać około 150 minut tygodniowo. Możemy podzielić to na 21 minut każdego dnia lub 30 minut pięć razy w tygodniu, co da nam dwa dni wolnego.

Korzyści zdrowotne są wręcz ogromne, a z wiekiem stają się coraz wyraźniejsze. Aktywność fizyczna to najważniejszy czynnik decydujący o tym, czy dożyjemy późnego wieku w zdrowiu, i czy nie będą nas nękać problemy z sercem, nowotwory i inne śmiertelne choroby.

Brak aktywności fizycznej drastycznie skraca naszą długość życia - bardziej nawet niż otyłość, palenie papierosów, nadciśnienie tętnicze, wysoki cholesterol czy cukrzyca.

Mimo to wciąż mało kto zbliża się do zalecanego pułapu 150minut umiarkowanie intensywnych ćwiczeń tygodniowo. Jak podają statystyki, tak naprawdę tylko 6% mężczyzn i 4% kobiet jest dostatecznie aktywnych fizycznie, natomiast 30% mężczyzn i 38% kobiet prowadzi tak bierny tryb życia, że spędzają w ruchu tylko 30 minut tygodniowo.

W rzeczywistości jest jeszcze gorzej, bowiem powyższe dane procentowe ustalono na podstawie informacji dostarczonych przez samych badanych. Gdy zaś do ich nóg przymocowano mierzący ruch akcelerometr, okazało się, że 50% mężczyzn i 58% kobiet spędzało aktywnie czas przez mniej niż 30 minut w tygodniu.

Tylko 6% mężczyzn i 4% kobiet jest dostatecznie aktywnych fizycznie.

Ogólnie rzecz biorąc, dorośli prowadzą siedzący tryb życia. Przed telewizorem lub komputerem spędzamy od 9 do 11 godzin dziennie, a z wiekiem średnia ta rośnie: dzieci w wieku od 4 do 7 lat siedzą przez 6 do 7 godzin każdego dnia, natomiast w grupie wiekowej 12-15 lat jest to już 8 do 9 godzin.

Wiek, płeć i dochód osobisty zdają się mieć wpływ na ilość zażywanego ruchu. Generalnie mężczyźni są aktywniejsi niż kobiety, a młodzież rusza się więcej niż osoby starsze, podobnie jak ludzie lepiej zarabiający. Ale jakie to tak naprawdę ma znaczenie? Mówiąc krótko - spore.

Jak wykazało pewne badanie, brak ruchu stanowi bezpośrednią przyczynę szerokiej gamy poważnych problemów zdrowotnych. Innymi słowy, regularna aktywność fizyczna o umiarkowanej intensywności może zmniejszyć ryzyko zapadania na choroby śmiertelne.

Morał jest oczywisty. Zacznij chodzić, pracować w ogrodzie, pływać. Rób to przynajmniej 20 minut każdego dnia, aż poczujesz lekką zadyszkę - tyle wystarczy - i na dobre wstań z kanapy!

Wczytaj więcej
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny