Jesteś terapeutą?

Biegaj, a Twoje kolana będą zdrowsze!

Choroba zwyrodnieniowa stawów często jest postrzegana jako naturalna konsekwencja starzenia się i wyczerpania organizmu.

12 grudzień 2014
Artykuł na: 2-3 minuty stawy stan zapalny ruch
Zdrowe zakupy

Wyniki nowego badania przemawiają jednak za tym, że jest odwrotnie. To znaczy, im więcej się ćwiczy, tym mniejsze prawdopodobieństwo rozwoju choroby zwyrodnieniowej.

Wcześniejsze badania wykazały pewien związek między bieganiem a rozwojem choroby zwyrodnieniowej stawów kolanowych. Jednakże przeprowadzono je na grupie sportowców. Badacze z Baylor College of Medicine postawili sobie zatem pytanie, czy taka sama zależność będzie występowała dla ogólnej populacji.

Przepytano 2683 osób po 64 roku życia o ich styl życia i zdrowie. Okazało się, że około 30% z nich w którymś momencie ich życia zajmowało się bieganiem.

Grupę ankietowanych przebadano także, robiąc im RTG kolan w poszukiwaniu oznak zwyrodnienia stawów. Udowodniono, że 22% z grupy badanych deklarujących, że kiedyś zajmowali się bieganiem, zwyrodnienie stawów kolanowych pojawiało się cztery lata później niż w grupie, która nie wykonywała tego typu ćwiczeń.

Naukowcy doszli do wniosku, że regularne bieganie na dowolnym etapie życia może chronić przed zwyrodnieniem stawów kolanowych.

Wczytaj więcej
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT