Jesteś terapeutą?

Plan odchudzający dla seniorów

Nie jest łatwo schudnąć. Dietetycy przepisują plan żywieniowy, lekarze namawiają do aktywności fizycznej... Dlaczego warto połączyć te dwie metody?

30 styczeń 2018
Artykuł na: 2-3 minuty odchudzanie dieta
Zdrowe zakupy

Problem ze zrzucaniem wagi polega na tym, że wraz ze spalaniem tkanki tłuszczowej zanika w pewnym stopniu tkanka mięśniowa. To zjawisko jest groźne zwłaszcza dla seniorów, którzy mają już osłabione mięśnie.

Co prawda udowodniono, że odpowiednia dieta połączona z aktywnością fizyczną pomaga schudnąć, nie przeprowadzono jednak dotychczas takich badań z udziałem seniorów, ani na przedstawicielach obu płci naraz. Można więc powiedzieć, że eksperyment przeprowadzony przez naukowców z Wake Forest University w Winston-Salem (Stany Zjednoczone) jest przełomowy.

Badacze zaprosili 249 mężczyzn i kobiet w wieku powyżej 60 lat, zapoznając się z ich nawykami żywieniowymi i przyzwyczajeniami (wszyscy uczestnicy prowadzili siedzący tryb życia, a ich waga przekraczała górną granicę normy). Następnie autorzy badania podzielili ochotników na trzy grupy:

  • grupa nr 1 miała za zadanie ograniczyć spożycie kalorii o ok. 300 kcal dziennie
  • grupa nr 2 musiała oprócz ograniczenia kalorii 4 razy w tygodniu maszerować energicznie na bieżni przez 45 min.
  • grupa nr 3 ograniczyła kalorie i ćwiczyła pod nadzorem trenera personalnego

Celem trwającego 18 miesięcy badania było sprawdzenie, jak te 3 metody walki z otyłością wpłyną na redukcję tkanki tłuszczowej i mięśniowej w obrębie nóg. Wszyscy uczestnicy eksperymentu schudli, co nie było zaskoczeniem. Okazało się jednak, że proporcje między zanikiem tłuszczu i mięśni znacząco się różniły w poszczególnych grupach.

Członkowie grupy nr 1 schudli średnio 5,4 kg. Prawie 1 kg tego stanowiły mięśnie. W grupach nr 2 i 3 ochotnicy schudli średnio 9 kg, ale:

  • w grupie nr 2 utracono ok. 1,8 kg mięśniowa
  • w grupie nr 3 uczestnicy stracili ok. 1 kg mięśni

Ponadto mięśnie nóg wzmocniły się u wszystkich ochotników poza grupą nr 1.

Zdaniem ekspertów spacery i marsz to świetny sposób na zrzucenie nadprogramowych kilogramów u seniorów, jednak powinni oni rozważyć od czasu do czasu trening pod okiem instruktora, który uchroni ich przed nadmierną utratą tkanki mięśniowej1,2.

Bibliografia

  1. Gretchen Reynolds, Weight training as the years add up, New York Times, November 24, 2017
  2. Obesity (Silver Spring). 2017 Nov;25(11):1823-1829. doi: 10.1002/oby.21977
Wczytaj więcej
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT