Proste smoothies, które przyspieszą metabolizm

Zamiast po detoksie wracać do dawnej diety, warto podtrzymać zdrowy tryb życia i wprowadzić do menu smakowite zielone koktajle. Takie smoothies dodadzą Ci energii, poprawią humor, a przy tym pomogą schudnąć.

19 maj 2023
Artykuł na: 6-9 minut
Zdrowe zakupy

Dzięki wyeliminowaniu z jadłospisu określonych pozycji i dostarczeniu komórkom najwyższej jakości pożywienia możesz pozbyć się toksyn zalegających zarówno w komórkach, jak i innych organach wewnętrznych oraz przyzwyczaić kubki smakowe do produktów naturalnych, nieprzetworzonych chemicznie. Będziesz zaskoczona, jak bardzo, po tygodniu opartym na koktajlach i naturalnych sokach wyostrzy Ci się smak.

Zalety zielonych smoothies

Oczyszczanie warzywno-owocowymi smoothies ogranicza łaknienie, podkręca przemianę materii, a przez to ułatwia zrzucenie zbędnych kilogramów. Co ważne nawet w dzisiejszym zabieganym świecie napoje są zaskakująco łatwe do przygotowania. Zielone smoothies zawierają niewiele kalorii. Przykładowo szklanka świeżego soku ze szpinaku ma tylko 28 kcal. Są przy tym znakomitym źródłem błonnika. Dzięki niemu sycą nas na długo i można nimi nawet zastąpić zwykły posiłek.

Wszystkie zielone warzywa są silnie alkaliczne, a spożywane w niewielkich ilościach w ciągu dnia mogą być bardzo korzystne dla naszego zdrowia. Staraj się urozmaicać swoje zielone smoothies, dodając do nich raz szpinak, kiedy indziej seler naciowy lub sałatę rzymską itd. Gdy na rynku brak świeżych warzyw i owoców, zastąp je mrożonkami. Choć mają nieco mniej składników odżywczych od świeżych, to i tak przyniosą dobre efekty.

Gdy robisz koktajl

Pamiętaj o łodygach. Wiele zielonych warzyw jest sprzedawanych w gotowych opakowaniach. Jeśli jednak kupiłaś je luzem, obierz je z łodyg i głąbów, bowiem zmieniają one smak smoothies.

Z wkładką - odżywki białkowe. Jak wspominaliśmy, białko jest bardzo istotne dla procesu oczyszczania organizmu. Pobudza ono również mechanizmy związane z utratą wagi. Ponadto dodatkowe proteiny mają wspaniałe właściwości odżywcze. Dosypuj po garści dziennie. Dzięki temu dłużej będzie utrzymywać się uczucie sytości. Pamiętaj, koktajle po dodaniu preparatu proteinowego zgęstnieją. Wspaniałym źródłem białka są, oczywiście, gotowane jajka, surowe i niesolone orzechy oraz nasiona (zwłaszcza chia), siemię lniane albo niesłodzone masło orzechowe - zawsze możesz dodać ich odrobinę do swojego napoju.

Nie przesadzaj z owocami. Choć wzbogacają smak koktajli, to jednak zawierają sporo fruktozy, która byłyskawicznie podnosi poziom cukru we krwi. Pamiętaj, że celem Twojej przedłużonej kuracji jest ograniczenie spożycia cukru w każdej formie! Każdego dnia staraj się zjeść inny owoc lub dobieraj różne rodzaje, ale w małych ilościach.

Nie bój się eksperymentować. Nie musisz niewolniczo trzymać się przepisów. Możesz modyfikować je w zależności od swoich upodobań smakowych. Możesz zmieniać proporcje poszczególnych składników, dodawać więcej wody lub lodu. Jeśli napój jest zbyt mdły, spróbuj dodać do niego bardziej wyraziste warzywo albo dopraw go imbirem lub papryczką chili. Ważne, aby napój był smaczny, dzięki czemu nie będzie kusiła Cię rezygnacja z detoksu.

Proste zasady detoksu ze smoothies

Żuj swoje koktajle, nawet jeśli są zmiksowane na gładko. Im dłużej przeżuwasz wszystkie składniki, tym lepiej. Usprawni to proces trawienia i wyeliminuje problemy z gazami oraz wzdęcia. W ciepłe dni możesz zamiast wody używać kruszonego lodu w kostkach. Ochłodzi smoothie i nada mu interesującą fakturę.

Nie głodź się! Jedz między posiłkami. To nie jest dieta głodowa. Najbardziej wartościowe przekąski to niesłodzone batoniki proteinowe oraz jajka na twardo. Chrup surowe warzywa, owoce, niesolone orzeszki lub nasiona (pamiętaj, że są kaloryczne i można ich zjeść maksymalnie garść).

Uważaj na fruktozę. Diabetycy oraz osoby cierpiące na kandydozę powinniy zachować ostrożność i spożywać jedynie owoce o niskiej zawartości fruktozy - jabłka, grejpefruty, cytryny, limonki, wiśnie, truskawki, żurawinę, jagody goji, maliny i czarne jagody. Owoce o umiarkowanej zawartości cukru to brzoskwinie, pomarańcze, gruszki, granaty oraz śliwki, natomiast te najbardziej słodkie to morele, melony, kiwi, mango, papaje, ananasy, banany, daktyle, figi, rodzynki i winogrona.

Sprawdzaj poziom cukru we krwi w ciągu dnia, żeby utrzymać go w normie. Przed rozpoczęciem kuracji koniecznie trzeba skonsultować się ze swoim lekarzem.

Dbaj o to, żeby załatwić się choć raz w ciągu dnia, przy czym prawidłowo byłoby 3 razy na dobę. Wewnętrzne oczyszczenie w tym wypadku nabiera zupełnie innego wymiaru. Regularne wypróżnienie jest podstawą każdego detoksu. Oczyszczenie organizmu z toksyn podczas detoksu jest absolutnym priorytetem, więc jeśli w ciągu ostatniej doby nie byłaś w toalecie, wypróbuj przepis na roztwór wody morskiej - zmieszaj 2 łyżki stołowe soli morskiej ze szklanką wody, wypij i szybko popij jedną szklanką czystej wody. Płyn ten należy przyjmować na czczo z rana, na pusty żołądek. W ciągu pół godziny od jego wypicia powinnaś się kilkukrotnie wypróżnić.

Przygotuj się na to, że Twoja waga będzie się zmieniać. Podczas procesu oczyszczania może się zdarzyć, że jednego dnia przytyjesz, a kiedy indziej schudniesz. To normalne. Wahania wagi są spowodowane utratą masy mięśniowej, tłuszczu oraz nadmiaru wody w organizmie. Wagi elektroniczne są już w stanie podać ich procentową zawartość w organizmie, co może być cenną informacją dla ludzi uprawiających sport.

Dobroczynne posty

Badania na różnych gatunkach zwierząt wskazują, że dzięki ograniczeniu spożywanych kalorii długość życia wydłuża się przeciętnie aż o 40%1. Małpy poddane restrykcyjnej diecie żyły nawet o 50% dłużej niż te z grupy kontrolnej2.

- Trwające 2-4 dni posty opóźniają procesy starzenia organizmu, pobudzają jego zdolności regeneracyjne oraz sprawiają, że komórki macierzyste będą w stanie wytworzyć białe krwinki, które w konsekwencji mogą wspomóc regenerację układu odpornościowego - mówi Valter Longo, profesor gerontologii (nauki o procesach starzenia się) z Uniwersytetu Południowej Kalifornii, który jest gorącym propagatorem regularnych krótkich postów.

Im mniej jemy, tym więcej mamy szans na uniknięcie problemów z układem krążenia oraz chorobami zwyrodnieniowymi. Podczas jednego z badań, które trwało przez 2 lata, uczestnicy, którzy przeszli na dietę niskokaloryczną, mieli o 30% niższy cholesterol, a ich wskaźnik masy ciała BMI obniżył się o 19% w przypadku mężczyzn i 13% u kobiet3. Inne badanie wykazało z kolei, że podobne wyniki można osiągnąć już po 10 tygodniach ograniczenia spożywanych kalorii4. Mniejsze ilości przyjmowanych pokarmów sprawiają, że komórki wolniej się starzeją, co pobudza mechanizmy odnowy komórkowej. W rezultacie unikamy stresu oksydacyjnego, ogranicza się ilość wolnych rodników, a my dłużej jesteśmy młodzi5. Zarówno badania na ludziach, jak i na zwierzętach świadczą, że ograniczenie kalorii może nam pomóc uchronić się przed rakiem piersi6.

Przepisy na koktajle i smoothie

Koktajl warzywny

Składniki:

  • główka brokułów,
  • pół ogórka wężowego,
  • burak,
  • jabłko,
  • seler,
  • cytryna,
  • łyżeczka zmielonego lnu i łyżeczka oliwy.

Zmiksuj wszystko na gładką masę.

Koktajl z jarmużem, ananasem i imbirem

Składniki:

  • 2 garście jarmużu,
  • 2 plastry ananasa,
  • sok z cytryny,
  • kawałek świeżego imbiru.

Zblenduj na gładką masę.

Zielone smoothie

Składniki:

  • kiwi,
  • pół ogórka wężowego,
  • jabłko,
  • pietruszka,
  • seler naciowy,
  • sok z połowy cytryny,
  • cytryna,
  • duży kawałek imbiru.

Zmiksuj razem.

Koktajl ze szpinakiem, jabłkiem i bananem

Składniki:

  • 2 duże garście szpinaku,
  • jabłko,
  • pół banana,
  • łyżka siemienia lnianego,
  • 150 ml wody.

Obierz banana, dodaj szpinak i obrane jabłko, dosyp siemienia lnianego i dolej wodę. Wszystko razem zmiksuj.

Bibliografia
  • Am J Clin Nutr, 2003; 78: 361–9
  • Science, 2002; 297; 811
  • J Gerontol A Biol Sci Med Sci, 2002; 57: B211–24
  • Eur J Clin Nutr, 1994; 48: 138–48
  • Biomed Pharmacother, 2003; 57: 203–8
  • Med Sci [Paris], 2005; 21: 175–80; Int J Cancer, 2003; 106: 766–70
Artykuł należy do raportu
Czas na detoks
Zobacz cały raport
Wczytaj więcej
Nasze magazyny