Jesteś terapeutą?

Napoje dietetyczne tuczą?

Myślisz, że napoje light mogą pomóc Ci zachować szczupłą sylwetkę? Nic bardziej mylnego! Okazuje się, że regularne picie tego typu produktów może znacząco zwiększać ilość tłuszczu trzewnego wokół talii.

Artykuł na: 2-3 minuty odchudzanie dieta
Zdrowe zakupy

Jeśli uważasz, że napoje dietetyczne pomogą Ci pozbyć się zbędnego tłuszczyku na brzuchu, to jesteś w błędzie. Dlaczego?

Przez ostatnie 9 lat naukowcy próbowali sprawdzić, jaki wpływ na nasz organizm mają napoje dietetyczne. Do badań zakwalifikowano 749 kobiet i mężczyzn w wieku powyżej 65 lat. Następnie 466 z nich poddano analizie pod kątem stanu zdrowia oraz stylu życia.

Specjaliści badali zmiany w obwodzie talii w odniesieniu do ilości napojów, które skonsumowali uczestnicy, w zależności od tego, czy wybierali produkt dietetyczny, czy zwykły.

Wśród uczestników, którzy nie spożywali żadnych napojów dietetycznych, różnica w obwodzie talii wzrosła przeciętnie około 2,5 cm w ciągu całego okresu badania - mówi kierująca badaniem Sharon Fowler z Uniwersytetu Texas Health Science Center w San Antonio.

Osoby, które sporadycznie piły napoje dietetyczne - nie więcej niż jedną porcję dziennie - odnotowały przyrost obwodu talii o 5 cm.

Natomiast pozostali uczestnicy, którzy pili tego typu napoje każdego dnia lub częściej, po 9 latach mieli średnio po 8 cm więcej w pasie.

Tłuszcz zgromadzony wokół talii - potocznie zwany "oponką" - ma związek z podwyższonym stanem zapalnym organizmu oraz zwiększonym ryzykiem zaburzeń metabolicznych, cukrzycą, atakiem serca, udarem, zwiększa prawdopodobieństwo rozwoju chorób nowotworowych, a nawet przedwczesnego zgonu.

Wraz ze wzrostem obwodu talii w starszym wieku, podskórny tłuszcz trzewny, który osadza się na narządach wewnętrznych, może być niebezpieczny dla zdrowia, twierdzą naukowcy.

Badanie zostało opublikowane przez prestiżowy The Journal of the American Geriatrics Society.

Chyba wszyscy już wiedzą, że połączenie coli z mentosem może się źle skończyć?

Tekst: Monika Piorun

Wczytaj więcej
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT