Nie przytyjesz, jedząc za dużo

17 światowej sławy naukowców świata zapewnia, że to jakość jedzenia, a nie jego ilość, decyduje o przybieraniu na wadze.

Artykuł na: 2-3 minuty
Zdrowe zakupy

Otyłość powodowana jest spożywaniem śmieciowego jedzenia, słodzonego takimi substancjami, jak syrop glukozowo-fruktozowy. Uczeni donoszą o istnieniu ogromnej liczby dowodów podważających ideę, że tyjemy przez przyjmowanie większej ilości energii, niż jesteśmy w stanie zużyć. – W okresie gwałtownego wzrostu młodzież może jeść więcej aż o 1000 kalorii dziennie, ale czy to powoduje gwałtowne rośnięcie, czy też to okres wzrostu sprawia, że nastolatek jest wiecznie głodny i ciągle coś je? – zadaje pytanie dr David Ludwig, profesor na Harvard Medical School i główny autor badania.

Zamiast więc namawiać ludzi, by jedli mniej – co wciąż jest dominującą strategią odchudzania, która prędzej czy później musi nie zadziałać – powinniśmy raczej dowiedzieć się, co to takiego jest model węglowodanowo-insulinowy.

Objaśnia on, że organizm uwalnia więcej insuliny, aby rozłożyć cukry w wysoce przetworzonych węglowodanach, a nadmiar ulega zmagazynowaniu w postaci tkanki tłuszczowej, zamiast dawać energię mięśniom i innym tkankom. Jako że tkanki te nie dostają potrzebnych im składników odżywczych, mózg postrzega to jako niedobór energii i wysyła sygnał, by znów coś zjeść. Dlatego właśnie odczuwamy głód wkrótce po zjedzeniu sztucznie przetworzonego posiłku. Dobre wieści są takie, że da się chudnąć, nie czując się cały czas głodnym – wystarczy zdrowo się odżywiać.

Bibliografia
  • Am J Clin Nutr, 2021; nqab270
Autor publikacji:
Wczytaj więcej
Nasze magazyny