Jesteś terapeutą?

Hormonalna terapia zastępcza - realne korzyści i prawdziwe zagrożenia

Prawie jedna trzecia życia współczesnej kobiety przypada na czas po menopauzie. W okresie okołomenopauzalnym aż 80% kobiet doświadcza nieprzyjemnych objawów związanych z klimakterium. Łagodzi je hormonalna terapia zastępcza.

22 sierpień 2018
Artykuł na: 2-3 minuty hormony
Zdrowe zakupy

Dla wielu z nas jest to rozwiązanie kontrowersyjne, budzące obawy. Czy słusznie? Kto i kiedy może stosować HTZ? Przed czym przestrzegają naukowcy w świetle najnowszych badań? Postanowiliśmy to sprawdzić.

Kobiety w wieku pomenopauzalnym stanowią ok. 30% populacji naszej planety i odsetek ten będzie rósł2, więc warto przytoczyć fakty, które w tak ważnej sprawie, jak hormonalna terapia zastępcza, ułatwią podjęcie decyzji tak wielu osobom. Zacznijmy od kwestii podstawowych. Menopauza to czas w życiu kobiety, kiedy jajniki zaprzestają funkcjonowania. Nie produkują już komórek rozrodczych (jajeczek) ani hormonów płciowych - estrogenów i progesteronu. Menopauzę stwierdza się wtedy, gdy po ostatniej miesiączce przez dwanaście miesięcy nie wystąpiły krwawienia menstruacyjne.

Spadek poziomu hormonów płciowych w okresie okołomenopauzalnym skutkuje wieloma objawami1,3. Najpowszechniejsze z nich to:

  • tzw. objawy wazomotoryczne, czyli uderzenia gorąca oraz napadowe nocne pocenie się,
  • nieregularne miesiączkowanie,
  • suchość pochwy (w skrajnych przypadkach także jej atrofia),
  • wahania nastroju.
Wczytaj więcej
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT