Jesteś terapeutą?

Masz menopauzę? Uważaj na hormonalną terapię zastępczą!

Naukowcy alarmują, że nawet krótkotrwałe stosowanie hormonalnej terapii zastępczej (HTZ) znacząco zwiększa ryzyko zachorowania na raka jajnika u kobiet przechodzących menopauzę.

Artykuł na: 2-3 minuty hormony
Zdrowe zakupy

Specjaliści z Oxfordu ostrzegają, że u kobiet, przyjmujących leki hormonalne przez kilka lat, ryzyko rozwoju raka jajnika jest o 40% wyższe niż u kobiet, które nigdy nie stosowały HTZ.

Informacja ta jest jedną z najnowszych z serii poważnych ostrzeżeń o hormonalnej terapii zastępczej.

Obecnie około 6 mln kobiet w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych stosuje HTZ dla zrównoważenia uciążliwych objawów menopauzy.

Naukowcy z Uniwersytetu w Oxfordzie dokonali przeglądu 52 różnych badań, w których łącznie wzięło udział 21 488 kobiet.

Wykazano, że na każdy tysiąc kobiet stosujących hormonalną terapię zastępczą przez ponad 5 lat, statystycznie dochodzi do jednego przypadku raka jajnika, a na każde 1700 kobiet przyjmujących HTZ przypada jeden zgon z powodu nowotworu.

Wcześniejsze badania, przeprowadzone w 2002 roku przez amerykańskich lekarzy, również wskazywały na szkodliwość stosowania hormonalnej terapii zastępczej.

Już wtedy wskazywano, że dodatkowe hormony nie zapobiegają chorobom serca i naczyń oraz nowotworom, ale mogą je nawet przyspieszać.

Kobiety, które stosowały HTZ, częściej zapadały na nowotwory sutka, udary mózgu, choroby serca oraz naczyń krwionośnych. 

Tekst: Monika Piorun

Wczytaj więcej
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT