Jesteś terapeutą?

Czy antybiotyki wywołują cukrzycę?

Choć panuje przekonanie, że cukrzyca to choroba cywilizacyjna, na którą wpływa zła dieta i brak ruchu, to okazuje się, że jednym z jej źródeł mogą być... antybiotyki!

24 luty 2016
Artykuł na: 2-3 minuty antybiotyki
Zdrowe zakupy

Jeśli przez lata regularnie zdarza nam się przyjmować stałe dawki antybiotyków, nasze ryzyko zachorowania na cukrzycę wzrasta aż o półtora raza.

Skandynawscy naukowcy z Uniwersytetu w Kopenhadze zauważyli związek pomiędzy antybiotykami a cukrzycą dzięki przeanalizowaniu sposobu leczenia pacjentów diabetologicznych w latach 2000 -2012.

Badacze sprawdzili, jaki wpływ miało stosowanie antybiotyków nawet do 15 lat przed rozpoznaniem u nich cukrzycy.

Antybiotyki o wąskim spektrum działania podnosiły ryzyko zachorowania na cukrzycę zdecydowanie bardziej niż pozostałe (szerokiego spektrum), a efekt ich wpływu na organizm zdawał się narastać na przestrzeni lat.

Według badaczy wśród osób, które w ciągu kilku lat były leczone antybiotykami zaledwie raz lub dwa, nie zaobserwowano wyraźnego związku pomiędzy przyjmowanymi lekami a wzrostem ryzyka zachorowania na cukrzycę.

Choć istnieje związek pomiędzy antybiotykami a cukrzycą, leki te nie muszą być bezpośrednio odpowiedzialne za wywoływanie tej choroby, a jedynie nasilają jej objawy.

Naukowcy dodają jednak, że w niektórych przypadkach stosowanie antybiotyków wśród pacjentów w stanie przedcukrzycowym, w wysokim stopniu zagrożonych rozwojem cukrzycy typu 2, może być niezbędne, więc nie warto zupełnie z nich rezygnować.

Wczytaj więcej
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT