Jesteś terapeutą?

Nowa trzustka z komórek skóry

Naukowcom udało się wyhodować produkujące insulinę komórki trzustki z komórek ludzkiej skóry!

29 styczeń 2016
Artykuł na: 2-3 minuty
Zdrowe zakupy

Zespół specjalistów z Instytutu Gladstone oraz Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco pochwalił się na łamach czasopisma Nature Communications, że ich próby stworzenia komórek, które reagują na stężenie cukru w otoczeniu wytwarzaniem odpowiednich dawek insuliny, zakończyły się powodzeniem.

Zanim jednak do tego doszło, naukowcy wpadli na pomysł przeprogramowania ich w taki sposób, by cofnąć je w rozwoju do pierwotnego stadium komórek progenitorowych. Dzięki temu zabiegowi, w odpowiednio spreparowanym dla nich środowisku, udało się je zmienić w potrafiące produkować insulinę komórki beta trzustki.

Po wszczepieniu ich cierpiącym na cukrzycę myszom laboratoryjnym udało się zapobiec dalszemu rozwojowi choroby. Można zatem uznać, że stworzenie nowej, zdrowej trzustki z komórek ludzkiej skóry jest już tylko kwestią czasu.

Obecnie dokonuje się już przeszczepów pochodzących od dawcy komórek beta trzustki, ale tego typu operacje wiążą się z koniecznością dozgonnego zażywania leków zapobiegających odrzuceniu przeszczepu. W przypadku przeszczepu z komórek hodowlanych, nie trzeba przejmować tak wielkiej ilości farmaceutyków, a pacjenci obciążeni są mniejszym ryzykiem skutków ubocznych.

Na razie odkryty przez amerykańskich naukowców mechanizm posłuży do badań nad nowymi lekami przeciw cukrzycy innowacyjnymi metodami leczenia diabetyków.

 

Wczytaj więcej
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT