Jesteś terapeutą?

V przykazań diabetyka: najzdrowsze produkty dla chorych na cukrzycę

 Cukrzyca to poważna choroba. Diabetycy muszą dbać o swój jadłospis. Dowiedz się, co powinno znaleźć się w menu cukrzyków.

08 maj 2015
Artykuł na: 9-16 minut dieta indeks glikemiczny zdrowa żywność
Zdrowe zakupy

Z danych Międzynarodowej Federacji Diabetologicznej wynika, że ponad 70% przypadków zachorowań na cukrzycę typu 2 można by opóźnić, a nawet uniknąć ich wystąpienia, dzięki wprowadzeniu zasad zdrowego stylu życia.

Oznacza to, w ciągu najbliższych 20 lat aż 150 milionów osób może uniknąć cukrzycy!

Jeśli chorujesz na cukrzycę, zastosuj program 5 kroków. Nie działaj pośpiesznie, zmiany wprowadzaj powoli. Dzięki temu będziesz mogła do nich przywyknąć i na stałe wprowadzić je w życie.

Po pierwsze - przyjrzyj się swojemu stylowi życia

Zanim zaczniesz wprowadzać jakiekolwiek zmiany, spróbuj rzetelnie przyjrzeć się swojemu dotychczasowemu trybowi życia. Żadnych wymówek! Przyznaj się łakomstwa i nawet najbardziej niewinnych błędów dietetycznych. Zastanów się, które z poniższych stwierdzeń lepiej do Ciebie pasują!

Po drugie - zacznij od modyfikacji diety

Kiedy już odpowiesz sobie na powyższe pytania, uświadomisz sobie, które nawyki wymagają największej uwagi. Nie oznacza to jednak, że musisz całkowicie zmienić swój dotychczasowy styl życia i sposób odżywiania. Lepsze efekty uzyskasz, wprowadzając stopniowo drobne zmiany. W pierwszej kolejności postaraj się obniżyć kaloryczność spożywanych dań. Zacznij od prostych modyfikacji - wybierz chudy twaróg zamiast półtłustego, zastąp tłuste sosy ich nieco lżejszą wersją.

Jeśli do tej pory jadłeś głównie smażone w głębokim tłuszczu potrawy, spróbuj chociaż kilka razy w tygodniu upiec lub przyrządzić na grillu ulubione mięso. Do zabielenia zupy nie musisz używać śmietany o wysokiej zawartości tłuszczu - w tej roli świetnie sprawdzi się też jogurt naturalny. Dzięki temu wartość energetyczna spożywanych dań znacznie się obniży, a walory smakowe zostaną zachowane.

Naukowcy na całym świecie są zgodni - dieta w cukrzycy ma ogromne znaczenie. Przede wszystkim dlatego, że pomaga obniżyć i kontrolować poziom cukru we krwi, a przez to lepiej panować nad chorobą. Jednak z różnych stron dobiegają głosy, że odpowiednio dobrana dieta, może nie tylko spowolnić wyniszczający organizm przebieg choroby, ale nawet cofnąć cukrzycę!

Oczywiście różni badacze różnią się sposobem ujęcia tematu, jedni w swoich zaleceniach polecają nabiał, inni nakazują go absolutnie wykluczyć. Jednak bez względu na to czy mamy do czynienia z mniej czy bardziej liberalnym podejściem, wszystkie programy opierają się na wykluczeniu sporej liczby produktów.

Radykalne rozwiązanie

Badacze z Instytutu Medycyny Komórkowej Uniwersytetu Newcastle, stwierdzili, że ekstremalnie uboga dieta w niektórych przypadkach może cofnąć cukrzycę typu 2. By się to powiodło, redukcję kalorii trzeba wprowadzić na wczesnym etapie choroby. Brytyjczycy poddali testom 11 osób, u których wykryto cukrzycę w ciągu ostatnich czterech lat. Badani spożywali tylko dietetyczne napoje i te warzywa, które nie zawierają skrobi. Otrzymywali 600 kcal dziennie, czyli jedną czwartą normalnego zapotrzebowania dziennego dorosłego mężczyzny.

Po 3 miesiącach u 7 badanych cukrzyca się cofnęła, bowiem w ich wątrobach i trzustkach spadł poziom tłuszczu, dzięki czemu organizm mógł produkować normalne ilości insuliny. Takie efekty można osiągnąć jedynie, gdy nie zostały jeszcze uszkodzone komórki beta trzustki. Tak rygorystyczna kuracja powinna być prowadzona pod nadzorem lekarza. Zdaniem Anglików kluczem do sukcesu jest restrykcyjna dieta.

Na surowo

Dr Kirt Tyson - lekarz medycyny naturalnej praktykujący w Arizonie w USA twierdzi, że dieta oparta głównie na surowym jedzeniu, może drastycznie obniżyć poziom cukru we krwi u cierpiących na cukrzycę typu 1. Tyson opowiada swoją historię. W przeszłości miał cukrzycę typu 1 i kwasicę ketonową - poziom cukru w jego krwi był na poziomie 300 mg/dl (wynik powyżej 240 mg/dl jest już poziomem niepokojącym). Wtedy zdecydował się na rozpoczęcie surowej diety.

Po 2-3 tygodniach od jej rozpoczęcia sprawdził stężenie cukru w krwi, okazało się, ze spadło ono do bezpiecznego 76 mg/dl! Tyson jadł orzechy, nasiona i warzywa bez nabiału, mięsa czy owoców. Lekarz zapewnia, że obecnie potrzebuje insuliny tylko w przypadkach, gdy zachoruje (co powoduje podwyższenie poziomu cukru we krwi).

Restrykcyjnie

Dr Mark Hyman uważa, że by osiągnąć sukces z diety należy wykluczyć całkowicie:

Cukier pod jakąkolwiek postacią, także sok z agawy, syrop klonowy, stewię oraz słodziki.

Wszystkie produkty mączne (nawet te bezglutenowe). Zatem trzeba obejść się bez pieczywa, makaronów, pierogów i naleśników.

Żywność przetworzoną - wszystkich tłuszczów trans i syropu glukozowo-fruktozowego, którym słodzone są m. in. ciasta i napoje.

Wszystkie produkty mleczne i zawierające gluten - ze względu na to, że stanowią one główne źródło procesów zapalnych w organizmie.

Ziemniaki, kukurydzę, rzepę, oraz wszystkie owoce (dozwolone jest jedynie pół filiżanki owoców jagodowych dziennie).

Swój program utraty wagi i zapobiegania chorobom dr Hyman opisał w książce pt. "Koniec z cukrzycą i otyłością", którą przetłumaczyła na polski Joanna Figlewska. W czasie pracy nad książką postanowiła sprawdzić jej skuteczność na sobie, bowiem od 20 lat cierpi na cukrzycę typu 2.

Jak sama mówi: "Nie zrezygnowałam całkowicie z pieczywa (choć znacznie zmniejszyłam jego dzienne spożycie, ograniczając się, zgodnie z dietą cukrzycową, wyłącznie do chleba razowego, 2 kromek na dzień). Nie wykluczyłam także z diety produktów mlecznych ani kawy, chociaż zmniejszyłam jej ilość na szklankę, zabielając ją mlekiem o zawartości 0% tłuszczu. Podobnie postąpiłam z twarogiem i jogurtami - zero tłuszczu.

Rzecz jasna, zrezygnowałam również z cukru pod wszelką postacią, ale nie ze słodzika, a także nie wyrzekłam się porcji owoców jagodowych czy migdałów raz na jakiś czas. Ponadto nie wykluczyłam z diety napojów gazowanych słodzonych aspartamem, pomimo usilnych zaleceń autora. (...) Już po trzech tygodniach dawka 18 jednostek analogu insuliny długo działającej okazała się za wysoka, prowadząc do niskich stężeń glukozy na czczo (poniżej 70, a czasem nawet 60). Zeszłam więc na 15 jednostek.

Po następnych 3 tygodniach ponownie zmniejszyłam dawkę, dostosowując ją jednak do pomiarów cukru we krwi - raz było to 13 jednostek, raz 11, a czasem nawet 9, zależnie od stężenia cukru przed snem. W ciągu dwóch miesięcy schudłam 4,8 kg, tracąc po kilka centymetrów w obwodach, a więc nie był to jedynie skutek pozbycia się wody z organizmu.

Trójglicerydy wróciły do granic normy. Jestem głęboko przekonana, że przy pewnej dawce samozaparcia i poddaniu się w pełni zaleceniom Marka Hymana mogłabym, choćby na jakiś czas, w pełni odstawić insulinę. Cud? Nie wierzę w cuda. Wierzę w to, co dzięki osiągnięciom współczesnej nauki można wcielić w życie i co naprawdę działa!"

Po trzecie - zadbaj o regularność posiłków

Brak śniadań i długie przerwy między posiłkami skutkują często wzmożonym apetytem i przesadnym objadaniem się wieczorami. Po południu metabolizm stopniowo spowalnia, a dodatkowo po powrocie do domu aktywność fizyczna maleje.

Z tego powodu ciężkostrawne, wysokokaloryczne posiłki są zbyt dużym obciążeniem dla organizmu, który nie może spalić nadprogramowych kalorii. To zaś sprzyja nadwadze, która jest jednym z głównych czynników ryzyka rozwoju cukrzycy typu 2.

Dodatkowo, tego rodzaju potrawy powodują znaczny wzrost poziomu cukru we krwi, którego tak obawiają się chorzy na cukrzycę. Spożywanie w ciągu dnia kilku zbilansowanych posiłków w odstępach 3-4 godzin sprawi, że wieczorem nie dopadnie Cię wilczy głód.

Dzięki temu unikniesz też sięgania po przypadkowe przekąski. Jeżeli między wyznaczonymi posiłkami, odczuwasz ssanie w żołądku, wypij szklankę wody lub zjedz warzywo (np. surową marchewkę, pomidora czy paprykę).

Uważaj tylko na owoce. Traktuj je jako osobny posiłek - drugie śniadanie. Szczególnie unikaj ich w godzinach wieczornych, ponieważ przyczyniają się do wysokich stężeń glukozy we krwi na czczo.

Po czwarte - rusz się!

Polskie Towarzystwo Diabetologiczne od ponad roku prowadzi kampanię edukacyjną pt. "O 10 tysięcy kroków dalej od cukrzycy". Chodzenie to prosta forma aktywności fizycznej, która jest dostępna dla każdego bez względu na wiek, kondycję i dochody.

Spacer liczący 10 tysięcy kroków, to spora, ale i również optymalna dawka ruchu, która przeciwdziała otyłości i pozwala ludziom zdrowym trzymać cukrzycę na dystans, a chorującym utrzymać ją pod kontrolą.

Każdy wykonywany wysiłek fizyczny ma wpływ na poziom cukru we krwi. To zaś przekłada się zmniejszenie ryzyka wystąpienia powikłań. - Pacjent, który zmienił swój styl życia: stosuje się do zaleceń lekarza, rozsądnie dobiera produkty w diecie i wykonuje 10 tys. kroków dziennie uzyskuje dużo lepsze wyniki leczenia - podkreśla prof. Leszek Czupryniak, Prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego.

Po piąte - zachowaj czujność

Kontroluj poziom cukru we krwi. Osoby z cukrzycą typu 1 potrzebują insuliny, natomiast diabetycy cierpiący na cukrzycę typu 2 mogą otrzymywać doustne leki. Jednak i w tej grupie zdarzają się przypadki, gdy potrzebne są zastrzyki hormonu.

Regularnie badaj poziom krwi oraz sprawdzaj stan swoich stóp.

Zgodnie z zaleceniami lekarza prowadzącego rób badania wykluczające retinopatię cukrzycową. Pilnuj też poziomu cholesterolu.

SUPER POKARMY DLA CUKRZYKA

Żywność zalecana przez Amerykańskie Stowarzyszenie Diabetyków (American Diabetes Association). Sugerowane przez ADA produkty pokrywają się z tymi, których użył dr Tyson w swojej surowej diecie.

Fasola Bez względu, którą wybierzesz - nerkowatą, pinto albo czarną - nie znajdziesz lepszego pokarmu. Fasola je st bogata w błonnik (1/2 kubka dostarcza nam ok. 1/3 dziennego zapotrzebowania), jest też dobrym źródłem magnezu i potasu.

Szpinak Ciemnozielone warzywa liściaste jak kapusta lub szpinak - mają mało węglowodanów i kalorii. 

Cytrusy Grejpfruty, pomarańcze, limonki i cytryny – wybierz ulubiony owoc i przyjmij część dziennego zapotrzebowania na błonnik rozpuszczalny oraz witaminę C.

Słodkie ziemniaki Te skrobiowe warzywa zawierają mnóstwo witaminy A i błonnika. Spróbuj zastąpić nimi zwykłe kartofle. Dzięki temu zyskasz alternatywę o niższym indeksie glikemicznym.

Jagody Które są Twoje ulubione - borówki, truskawki czy inne? Wszystkie one pełne są witamin i błonnika.

Pomidory Mamy dla Ciebie dobrą wiadomość - bez względu na to, w jakiej postaci lubisz pomidory (przecier, surowe lub w sosie), jedząc je przyjmujesz ważne składniki odżywcze, takie jak witamina C, żelazo, witamina E oraz kwasy tłuszczowe omega-3. W tej kategorii faworytem jest łosoś. Oczywiście musisz zapomnieć o panierkach i smażeniu w głębokim tłuszczu.

Pełne ziarna Stawiaj na kiełki i otręby. One zawierają wszystkie składniki odżywcze jakie ziarno ma do zaoferowania - magnez, chrom, kwasy tłuszczowe omega-3 i kwas foliowy.

Orzechy 30 g orzechów może dostarczyć Ci kluczowych dla zdrowia tłuszczów, magnez oraz błonnik. Taka przekąska pomoże też poradzić sobie z nagłym głodem.

Jogurt Nabiał może wzmocnić kości i zęby. Prócz wapnia jest też źródłem witaminy D.

Bibliografia

  1. www.idf.org
  2. www.ncl.ac.uk
  3. Robyn Openshaw "12 Steps to Whole Foods"
  4. Mark Hyman "Koniec z cukrzycą i otyłością"
  5. www.idf.org
  6. www.mojacukrzyca.org
  7. www.who.int
Wczytaj więcej
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT