Jesteś terapeutą?

Ryzyko fałszywie dodatniego wyniku mammografii po szczepieniu na covid-19

Badania przesiewowe w kierunku nowotworu piersi powinny odbywać się przed otrzymaniem pierwszej dawki szczepionki na koronawirusa lub 4-6 tygodni po drugiej dawce, poinformowało Drug Safety Research Unit.

Artykuł na: minutę koronawirus szczepionki
Zdrowe zakupy

Decyzję podjęto na podstawie obserwacji, że po szczepieniu może dojść do obrzęku węzłów chłonnych pod pachą po stronie, gdzie nastąpiła iniekcja. Powiększenie węzłów chłonnych jest jednym z możliwych zdarzeń niepożądanych po szczepieniu preparatem Moderny lub Pfizera i szacuje się, że występuje u 11,6% osób po pierwszej dawce oraz 16% po drugiej dawce.

Obrzęk zwykle ustępuje w ciągu kilku dni, jednak może budzić niepokój, szczególnie u pacjentek z rakiem piersi w wywiadzie osobistym lub rodzinnym albo u nosicielek mutacji genu BRCA, ponieważ jednostronna adenopatia pachowa może być diagnozą różnicową. Jeśli badanie przesiewowe nastąpi wkrótce po szczepieniu przeciwko covid-19, może to prowadzić do fałszywie dodatniego wyniku, zlecania dalszych badań i znacznego stresu emocjonalnego u pacjentki.

Bibliografia
  • BMJ 2021;372:n617
Wczytaj więcej
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny