Jesteś terapeutą?

Kurkuma w leczeniu raka - badania potwierdzające skuteczność 

Zawarta w kurkumie kurkumina wielokrotnie potwierdziła swoją skuteczność w walce z rakiem. Potrafi zahamować jego rozwój, zakłócić komunikację z organizmem oraz doprowadzić do apoptozy, czyli samobójstwa komórek.

28 luty 2020
Artykuł na: 6-9 minut zdrowa żywność dieta rak

Kurkuma – właściwości zdrowotne

Kurkuma, czyli ostryż długi, to roślina z rodziny imbirowatych. Jest stosowana jako przyprawa oraz jako lekarstwo zgodnie z medycyną ajurwedyjską. Wśród wielu substancji aktywnych kurkumy na szczególną uwagę zasługuje kurkumina – polifenol, któremu ostryż zawdzięcza właściwości przeciwzapalne, przeciwutleniające, rozgrzewające, przeciwbakteryjne i przeciwnowotworowe. Kurkuma ponadto ułatwia trawienie, działa ochronnie na wątrobę i serce i obniża poziom cukru we krwi1.

Kurkuma – działanie przeciwnowotworowe 

Kurkumina a rak płuc

W rozwoju raka płuc kluczową rolę odgrywają dwie substancje: elastaza neutrofilowa (uaktywnia się ona podczas stanów zapalnych, ale może też sprzyjać namnażaniu niektórych komórek rakowych) oraz alfa1-antytrypsyna (białko, które hamuje aktywność tej elastazy). Udowodniono, że kurkumina zwiększa ekspresję alfa1-antytrypsyny i tym samym zwalcza guzy powiązane z aktywnością elastazy2,3. Inne badanie wykazało, że kurkumina zmniejsza liczbę białek powiązanych z przerzutami raka płuc2,4.

Kurkumina a białaczka

W przebiegu przewlekłej białaczki limfocytowej B-komórkowej dochodzi do nieprawidłowego namnażania limfocytów B. Kurkumina wpływa na aktywność białka hamującego apoptozę i w ten sposób przyczynia się do śmierci limfocytów B2,5. Natomiast w przypadku przewlekłej białaczki szpikowej kurkumina zwiększa aktywność wyciszonego supresora (substancji hamującej rozwój) guza2,6.

Kurkumina a rak prostaty

Nowotwór stercza rozwija się m.in. w wyniku predyspozycji genowej. Kurkumina potrafi zmniejszyć ekspresję genów powstrzymujących apoptozę i wpłynąć na substancje, które ten proces indukują2,7.

Kurkumina a rak piersi

Kurkumina wpływa na aktywność pewnych białek, które w wyniku zaburzenia (np. mutacji) sprzyjają rozwojowi raka piersi2,8. Indukuje też proces apoptozy komórek nowotworowych i powstrzymuje wysyłane przez nie sygnały, które pełnią rolę „rozkazów” i prowadzą do namnażania lub migracji komórek rakowych2,9.

Kurkumina a rak żołądka

Kurkumina powstrzymuje aktywność niektórych zapobiegających apoptozie białek i zwiększa wydzielanie BAX - proteiny regulującej cykl życia komórki2,10.

Kurkumina a rak jelita grubego

W pewnym badaniu zauważono, że kurkumina powstrzymuje rozrost raka jelita grubego. Oddziałuje ona na aktywność białka - kinazy, którą powiązano z rozwojem tego nowotworu2,11. W innym badaniu przeprowadzonym na ludzkiej tkance zaatakowanej przez raka jelita grubego udowodniono, że kurkumina znacząco powstrzymała rozrost nowotworu2,12.

Kurkumina a rak kości

Kurkumina hamuje rozwój kostniakomięsaka i wspomaga namnażanie zdrowych komórek. W tym badaniu wykorzystano liposomalną postać kurkuminy (tzn. zamkniętą w cząsteczce tłuszczu), która lepiej się wchłania13.

Kurkuma – jak stosować?

W sprzedaży dostępny jest zarówno świeży, jak i sproszkowany korzeń kurkumy, a na rynku dostępne są również napoje z dodatkiem kurkumy. Przyprawę można stosować jako do warzyw, ryżu, ziemniaków, mięs, najlepiej w towarzystwie tłuszczów.  Natomiast zmielona kurkuma zmieszana z odrobiną wody tworzy pastę, która położona na rany, przyspiesza ich gojenie.

Niestety, kurkumina z kurkumy jest trudno przyswajalna – oznacza to, że organizm wchłania ją w niewielkich ilościach, a resztę wydala. Dlatego wielu producentów suplementów oferuje kurkuminę wraz z pieprzem, który zwiększa przyswajalność tej substancji. 

Producenci suplementów oferują m.in. lipsomalną kurkuminę (tzn. zamkniętą w cząsteczce tłuszczu, który ułatwia jej wchłanianie), kurkuminę w sprayu (wchłanianie bezpośrednio przez błonę śluzową jamy ustnej) oraz kurkuminę z piperyną, która zwiększa wchłanianie tego antyoksydanta nawet o 2000%. Olejek kurkumowy świetnie nadaje się do masażu bolących stawów; można go stosować także w celu odkażenia ran.

Kurkuma - przeciwwskazania

Przeciwwskazania do stosowania kurkumy to:

  • ciąża (kurkuma może uszkodzić płód14, a także wywołać skurcze macicy i w konsekwencji poronienie),
  • leki przeciwzakrzepowe (kurkuma wzmacnia ich działanie15),
  • kamica żółciowa (kurkumina może wywoływać skurcze pęcherzyka żółciowego16).
Artykuł należy do raportu
Kurkuma - złoty przepis na zdrowie
Zobacz cały raport
Wczytaj więcej
Nasze magazyny
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT