Jesteś terapeutą?

Żel w sprayu pomoże pokonać raka

Przeprowadzone niedawno badanie na myszach przybliża nas do rozwiązania problemu chorób onkologicznych.

25 styczeń 2019
Artykuł na: 2-3 minuty rak
Zdrowe zakupy

Jak upewnić się, że cały guz został usunięty? Należy wyciąć większy fragment tkanki - łącznie ze zdrowymi komórkami organizmu. Niebezpieczeństwo związane z nawrotem choroby, gdyby choć jedna komórka nowotworowa przetrwała, jest tak duże, że lekarze decydują się na prewencyjne uszkodzenie zdrowej tkanki.

Na szczęście rośnie liczba nowych metod usuwania guza, które pozwalają zachować zdrowe komórki, np. GammaKnife, który precyzyjnie oddziela tkankę zmienioną od rozwijającej się prawidłowo. Być może już niedługo do tej grupy dołączy specjalny żel przygotowany przez połączony zespół amerykańskich ekspertów. Substancja nałożona na ranę po wycięciu guza doprowadza do śmierci komórek nowotworowych, które mogły pozostać po operacji - i nie uszkadza zdrowej tkanki.

Żel nie zabija jednak złośliwych komórek bezpośrednio, ale czyni je wrażliwymi na reakcję immunologiczną organizmu poprzez "wyłączenie" aktywności cząsteczki CD47. Występuje ona również naturalnie w czerwonych krwinkach, dlatego też problem polegał na wynalezieniu takiej metody leczenia, która nie uszkodzi komórek krwi. Nowo opracowany żel w sprayu blokuje CD47 tylko w komórkach nowotworowych.

Po badaniach na myszach autorzy projektu zamierzają przejść do testów na większych ssakach. Jeśli ta faza również przebiegnie pomyślnie, eksperci rozpoczną rekrutację ludzkich ochotników.

Wczytaj więcej
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT