Jesteś terapeutą?

Formaldehyd i białaczka

Chociaż substancja ta została już powiązana z niektórymi odmianami raka, po raz pierwszy wzięto pod uwagę jej możliwy wpływ na zachorowanie na nowotwory krwi.

09 październik 2018
Artykuł na: 2-3 minuty rak
Zdrowe zakupy

Nie oznacza to jednak, że informacja ta szybko stanie się wiadoma opinii publicznej. Amerykańska agencja rządowa EPA odpowiedzialna za ochronę środowiska odkładała w czasie publikację dokumentów wskazujących na szkodliwość formaldehydu. Niewykluczone, że do takich działań przyczyniły się koncerny wytwarzające produkty z tym środkiem chemicznym. Decydenci z EPA odmówili publikacji badań nad powiązaniem formaldehydu z białaczką w wyniku nacisków ze strony organizacji American Chemistry Council. Ponieważ jednak liczne badania dowodzą szkodliwości stosowania formaldehydu, EPA musiała wypowiedzieć się w tej kwestii.

Raport powstawał aż 8 lat, co zwróciło uwagę m.in. Narodowej Akademii Nauk, która zażądała od EPA jasnej i jednoznacznej odpowiedzi na pytanie: czy formaldehyd wywołuje białaczkę?

Wreszcie na początku tego roku EPA opublikowała wstępny dokument, w którym zaznacza, że powiązanie między formaldehydem i białaczką jest "naukowo nie do obrony". Czy jednak jest to wynik obiektywnej analizy różnych badań naukowych, czy też efekt lobbowania przez koncerny? Być może jeszcze długo się tego nie dowiemy.

Bibliografia

  1. WDDTY October 2018: "Chemical industry blocks report on cancer links"
Wczytaj więcej
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT