Jesteś terapeutą?

Porozmawiaj z onkologiem i rozwiąż quiz o nowotworze nerki

Międzynarodowy Dzień Raka Nerki to okazja do poznania bliżej choroby, która we wczesnej fazie przebiega niemal bezobjawowo.

21 czerwiec 2018
Artykuł na: 4-5 minut rak
Zdrowe zakupy

W Polsce raka nerki rozpoznaje się u 4,5 tys. osób rocznie, na świecie zaś co roku diagnozowanych jest 338 tys. nowych przypadków. Chociaż rak nerki już teraz stanowi trzeci co do częstotliwości występowania nowotwór urologiczny i szósty najczęściej występujący nowotwór wśród mężczyzn, liczba chorych stale rośnie. 

Przyczyny rozwoju choroby w dużej mierze pozostają nieznane. Eksperci łączą ją jednak z otyłością, nadciśnieniem tętniczym, cukrzycą, a także z paleniem tytoniu. Wśród czynników wywołujących raka nerki wymienia się również predyspozycje genetyczne oraz ekspozycję na niektóre substancje toksyczne takie jak azbest, benzen i kadm. Mężczyźni są dwukrotnie bardziej narażeni na ryzyko wystąpienia raka nerki niż kobiety. Średni wiek, w którym u pacjenta zostaje rozpoznana choroba to 64 lata.

Rak nerki: objawy

W początkowym stadium rak nerki jest bardzo trudny do wykrycia. Jego objawy łatwo przypisać innym schorzeniom. Nie mniej, warto zwrócić uwagę na następujące symptomy:

  • ogólne osłabienie organizmu
  • utrata masy ciała
  • brak apetytu
  • anemia
  • nadciśnienie tętnicze krwi
  • stany podgorączkowe
  • częste infekcje dróg moczowych
  • bóle w okolicy lędźwiowej
  • silne bóle w okolicy brzucha
  • krwiomocz

Rak nerki: diagnostyka i leczenie

Wcześnie wykryty rak nerki jest jednym z lepiej rokujących nowotworów, dlatego obok profilaktyki niezbędna jest też wczesna diagnostyka. Jak podkreślają eksperci, szansą dla wielu pacjentów jest badanie USG. Chociaż najczęściej wykonywane jest z zupełnie innego powodu, to właśnie dzięki niemu wykrywana jest większość przypadków raka nerki. Dlatego zaleca się wykonywanie go raz do roku.

W przypadku wcześnie wykrytego raka nerki podstawową metodą leczenia tego nowotworu wciąż pozostaje chirurgiczne usunięcie fragmentu bądź całej nerki. Jednak ze względu na brak charakterystycznych objawów, rak nerki rozpoznawany jest najczęściej w zaawansowanym stadium, gdy dochodzi do przerzutów nowotworu na inne organy. Wówczas konieczne jest zastosowanie farmakoterapii. Jeszcze niedawno możliwości leczenia chorych były niewielkie, a średni czas przeżycia nie przekraczał roku. Obecnie standardem leczenia w zaawansowanym raku nerki są różne rodzaje terapii celowanych lub immunoterapia.

Rak nerki: rozpoznaj wroga

W związku ze sporymi trudnościami z diagnozą choroby we wczesnym stadium oraz małą świadomością na temat raka nerki, powstał specjalny quiz, który przybliża temat diagnozy. Jest on dostępny tutaj >>

Została też uruchomiona specjalna infolinia pod numerem 668 587 053, z której będzie można skorzystać 21 czerwca w godz. 17:00-19:00 oraz 22 czerwca w godz. 16:00-18:00.

Chcesz się dowiedzieć więcej? Stowarzyszenie Mężczyzn z Chorobami Prostaty "GLADIATOR" od 2002 roku prowadzi edukację dla szerokiej rzeszy obywateli w zakresie podstawowej wiedzy o chorobach nowotworowych nerek, pęcherza moczowego, prostaty i jąder oraz przerzutów nowotworu do kości. Telefon zaufania dla pacjentów: 502 438 648.

Wczytaj więcej
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT