Jesteś terapeutą?

Od parodontozy do raka

Udowodniono istnienie powiązania między chorobami przyzębia i zwiększonym ryzykiem raka płuc i jelita grubego.

04 kwiecień 2018
Artykuł na: 2-3 minuty zęby rak
Zdrowe zakupy

Od dawna mówi się o tym, że zaniedbane dziąsła są przyczyną chorób serca. Najnowsze badania wskazują na jeszcze jedno zagrożenie: parodontoza zwiększa o 24% ryzyko zachorowania na raka. W przypadku osób, które w wyniku choroby utraciły zęby, prawdopodobieństwo rozwoju komórek nowotworowych wzrasta o 28 procent.

Eksperci z Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health przez 12 lat monitorowali stan zdrowia 7 466 ochotników. U 1 648 z nich rozwinęły się w tym czasie nowotwory. Naukowcy zauważyli, że uczestnicy, którzy cierpieli z powodu paradontozy, byli bardziej narażenia na zachorowanie na raka. Oprócz nowotworów płuc i jelita grubego wyższe ryzyko dotyczyło raka trzustki.

Badacze nie wiedzą jednak, czy za rozwój tych nowotworów odpowiedzialne są bakterie wywołujące choroby jamy ustnej, czy też ich związek z rakiem jest tylko pośredni. Zwrócili jednak uwagę na rolę papierosów w rozwoju zarówno parodontozy, jak i raka płuc i jelita grubego. Argumentu za teorią bakteryjną dostarczyło inne badanie: naukowcy wykryli w zaatakowanym nowotworem jelicie bakterie wywołujące choroby dziąseł.

Wczytaj więcej
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT