Jesteś terapeutą?

Czarna maść: kontrowersyjny lek na raka

Kiedy na plecach Dave’a Kelly’ego pojawił się znacznych rozmiarów guz, pomimo licznych ostrzeżeń postanowił wypróbować Czarną Maść.

20 sierpień 2016
Artykuł na: 9-16 minut medycyna naturalna rak
Zdrowe zakupy

Jeśli wpiszesz hasło "czarna maść" w dowolną wyszukiwarkę internetową, przeżyjesz szok. Zobaczysz zdjęcia, od których żołądek podchodzi do gardła: przedstawiają ludzi bez nosów albo z dziurami z boku głowy. Szybko dojdziesz do wniosku, że Czarna Maść - znana jako substancja żrąca lub pod nazwą Cansema - to najgorsza forma szarlatanerii, która jest szkodliwa i prowadzi do okaleczeń.

Nic zatem dziwnego, że amerykańska agencja regulująca obrót lekami - Food And Drug Administration (FDA) - wpisała Cansemę na listę "fałszywych leków na raka", natomiast ministerstwa zdrowia w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Australii domagają się wycofania jej z obrotu.

Czarna Maść ma postać gęstej pasty składającej się z kilku ziół, głównie z krwiowca kanadyjskiego (Sanguinaria canadensis). Smaruje się nią skórę w okolicach narośli lub guza. Od stuleci jest wykorzystywana do oczyszczania ciała z komórek nowotworowych, prawdopodobnie przyciągając je do powierzchni skóry do momentu, w którym oderwie się od niej cały guz.

Pomimo wszystkich przerażających historii i zdjęć maść ta ma swoich zwolenników. Jednym z nich jest Tanya Anderson, u której źle rokujący mięsak Ewinga (rzadki, złośliwy nowotwór kości) został całkowicie wyleczony. Szczegółowy przebieg leczenia bardzo dokładnie udokumentowano - ze wszelkimi, nawet najbardziej drastycznymi szczegółami - i opublikowano w serwisie YouTube. Obiekcje lekarzy również wydają się przesadzone: stosowanie maści jest całkowicie dopuszczalną formą leczenia w konwencjonalnej medycynie, a jej gorącym orędownikiem pozostaje jeden z wiodących chirurgów stanu Wisconsin - Frederic Mohs.

Kiedy 32-letni Dave Kelly szukał alternatywnych sposobów na pozbycie się guza ze swoich pleców, zapoznał się ze wszystkimi ostrzeżeniami.

Kluczowe kwestie

Należy:

• współpracować z doświadczonym praktykiem, który ma swoje własne, zaufane źródło Czarnej Maści,

• używać jej oszczędnie i upewnić się, że ewentualne rany są należycie zdezynfekowane i opatrzone,

• spodziewać się rozdzierającego bólu oraz długiego okresu wyczerpania i niezdolności do pracy,

• zapewnić sobie pełne wsparcie bliskich i przyjaciół. Jeśli narośl znajduje się na plecach, potrzebny będzie ktoś, kto naniesie maść i nie jest zbytnio wrażliwy.

Nie należy:

• kupować maści przez internet i stosować jej na własną rękę, bez wskazówek doświadczonego praktyka,

• rozpoczynać kuracji bez uzyskania dostatecznej wiedzy. Czytaj, doszukuj się, stań się ekspertem w zakresie Czarnej Maści. Dopiero wtedy będziesz gotów podjąć terapię.

• stosować Czarnej Maści przy cukrzycy oraz zaburzeniach krążenia,

• rozpoczynać kuracji, nie mając w zanadrzu silnych środków przeciwbólowych.

Przez relatywnie krótki okres swojego życia Dave cierpiał na raka kilkakrotnie. W wieku 7 lat zdiagnozowano u niego raka mózgu. Aby go wyleczyć, poddał się operacji oraz sześciotygodniowej radioterapii, po których nastąpiła ośmioletnia kuracja hormonami wzrostu. Na początku dorosłego życia zaatakowały go rak podstawnokomórkowy na nosie oraz nowotwór łagodny ślinianek - obydwa usunięto operacyjnie.

Teraz zmagał się z rzadkim nowotworem tkanki łącznej, który tworzył się w okolicy kręgosłupa. Jednak minęło sporo czasu, zanim Dave i jego lekarze zorientowali się, iż jest to rak. - Moja żona Claire zauważyła go jako pierwsza w dniu swoich urodzin, gdy leżałem na łóżku - wspomina. Było to w maju 2012 r., jednak Dave nie zaprzątał sobie tym głowy. Guz jednak rozrastał się i Dave postanowił zasięgnąć opinii lekarza, który uznał narośl za niegroźną. - Nie przejąłem się tym, choć - biorąc pod uwagę moją dotychczasową historię medyczną - powinienem.

Kiedy w październiku tego samego roku guz osiągnął rozmiar 18×20 cm, lekarz w końcu zdecydował się go usunąć. - Był w szoku, że urósł do takich rozmiarów i chyba powinien potraktować to jak dzwonek alarmowy. Lekarz, nie zrażając się jednak, wyciął guz w znieczuleniu miejscowym i wysłał go do analizy. Był tak duży, że nie zmieścił się w pojemniku, więc przeciął go na pół i wyrzucił resztę do odpadów medycznych.

Tydzień później Dave wrócił do lekarza, by usunąć szwy. Ten powiedział mu, że konsultował się z Królewskim Narodowym Szpitalem Ortopedycznym w Stanmore, który miał poddać guz analizie. Szpital poinformował, że guz miał charakter nowotworowy, ale lekarz był przekonany, że operacja, a następnie chemioterapia, pozwolą całkowicie pozbyć się raka.

- Sam dźwięk słowa chemioterapia obudził we mnie wewnętrzny sprzeciw. Przechodziłem ją jako małe dziecko i wiedziałem, jakie będą efekty. Niedawno zmarła także moja ciocia, która miała raka piersi. Jestem jednak przekonany, że to chemioterapia ją zabiła, a nie rak -  mówi Dave. Jako dziecko przebył również radioterapię, otrzymując maksymalne dawki promieniowania, jakie mógł przyjąć przez całe życie. Ta opcja leczenia również nie wchodziła zatem w rachubę.

- Wróciłem więc do domu i zacząłem czytać o raku. Szczególnie istotnym źródłem informacji był magazyn What doctors don’t tell you.

Dave odwiedził centrum leczenia holistycznego, a także Centrum Gersona, które leczy raka za pomocą protokołu dr. Maxa Gersona, obejmującego organiczną dietę roślinną, wyciskane soki z owoców, lewatywę z kawy oraz naturalne suplementy diety. Uznał jednak, że żadna z tych propozycji nie jest dla niego.

Czytając magazyn What doctors don’t tell you, Dave trafił na artykuł o Philu i Rosie Hughes oraz ich klinice alternatywnej terapii leczenia raka, która znajdowała się w pobliżu jego miejsca zamieszkania. Proponowali oni metodę zwaną termografią - mniej inwazyjną i bardziej czułą niż mammografia. Termografia już na wczesnym etapie wykrywa ciepło generowane przez szybko rosnące guzy, którego mammografia często nie wychwytuje.

Jednak najbardziej przekonała go historia samej Rosy, której udało się zwalczyć raka piersi poprzez dietę i zmianę stylu życia. Chciał dowiedzieć się, na czym dokładnie to polegało.

- Jej słowa miały dla mnie wiele sensu i całkowicie zmieniły mój obraz sytuacji - mówi Dave. Przyznał, że jego dieta nie należała do najzdrowszych, a hamburgery i frytki były jej stałymi składnikami. Z pomocą Rosy rozpoczął dietę wegańską. Początkowo spożywał jogurt, ale ostatecznie wyeliminował z diety cały nabiał. Za pomocą suplementów dbał również o odpowiedni poziom mikroelementów, w szczególności o wysoki poziom witaminy D.

Wtedy jeszcze pracował jako konduktor na kolei. Był tam zatrudniony od 10 lat, ale ostatecznie zwolniono go ze względu na częste nieobecności spowodowane chorobą.

Nie kupuj żadnych maści przez internet i nie stosuj ich bez konsultacji z wykwalifikowanym terapeutą.

Dave był przekonany, że dzięki nowej diecie udało mu się wyzdrowieć, jednak po roku guz urósł do tego samego rozmiaru, jaki miał w momencie usunięcia.

Wtedy zaczął czytać o czarnej maści i historii Tanyi Anderson, dochodząc do wniosku, że jego guz może wyeliminować ziołowa mikstura. Nie wiedział jednak, jak zacząć. Wydawało mu się, że Cansema jest nielegalna (choć nie jest) i nikt nie zaleca jej stosowania. Po obejrzeniu w internecie przerażających zdjęć nie chciał kupować jej i używać na własną rękę.

W końcu znalazł pobliskiego zielarza, który był gotów przyjąć go i pomóc w kuracji Czarną Maścią (nie wyraził on zgody na ujawnienie jego imienia i nazwiska). Dave spotkał się z nim po raz pierwszy w listopadzie 2013 r.

- Obejrzał moje plecy. Był bardzo skrupulatny, jednak przyznał, że nigdy wcześniej nie miał do czynienia z mięsakiem oraz że był to największy guz, jaki do tej pory widział.

Guz, którego Dave nazywał żartobliwie Burt, był bardzo wyraźny i dlatego zielarz był przekonany, że maść pomoże. Przypuszczał, że usunie go w ciągu 14 dni. Dał Dave’owi maść sporządzoną z 3 lokalnych ziół.

W rzeczywistości kuracja trwała 14 długich miesięcy, w ciągu których Claire z namaszczeniem smarowała guz przepisaną maścią, a Dave doświadczał niewyobrażalnego bólu, czasem powodującego utratę przytomności. Schudł ok. 25 kg. Przez większość czasu towarzyszyło mu również uczucie przejmującego zimna.

W końcu guz został wypchnięty na zewnątrz ciała, aż objawił się w całej okazałości w postaci strupa. Dziś Burt spoczywa w naczyniu z alkoholem.

Jakie wnioski płyną z przypadku Dave’a? Mimo negatywnych opinii czarna maść jest opcją w leczeniu raka, jednak nie należy jej stosować na własną rękę. Trzeba skorzystać z pomocy doświadczonego praktyka, który samodzielnie przyrządza maść ze składników dobranych do konkretnego pacjenta. Nie kupuj żadnych maści przez internet i nie stosuj ich bez konsultacji z wykwalifikowanym terapeutą. Samo leczenie nie jest łatwe, nastaw się na duży ból. I nie traktuj czarnej maści jak złotego środka. Rak to złożony proces i bez definitywnych zmian w stylu życia, a w szczególności bez wprowadzenia zdrowej diety, metoda ta może okazać się nieskuteczna.

Dzisiaj Dave jest zdrowy i czuje się dobrze. Podjął się misji opowiedzenia światu o raku i alternatywnych metodach walki z nim, w tym o czarnej maści. Prowadzi także blog (trustyourselftrusttheuniverse.wordpress.com), na którym opisuje swoje doświadczenia. Obecnie odwiedza go regularnie ponad 5 tys. osób.

Historia Czarnej Maści

Stosowanie maści na wszelkiego rodzaju narośle i guzy ma wielowiekową tradycję. Zdaniem niektórych sięga nawet starożytnego Egiptu. Okłady z mikstury przyrządzonej z pieczonej cebuli i krwiowca (główny składnik czarnej maści) były powszechnie stosowane przez rdzennych mieszkańców Ameryki przez setki, jeśli nie tysiące lat, a od XVIII w. spopularyzowano je także w Europie.

Jedna z maści, zawierająca glistnik jaskółcze ziele, używana była w celu usuwania brodawek, a w Chinach - jako powszechne lekarstwo na raka piersi. Jedna z najwcześniejszych wzmianek na temat stosowania czarnej maści w Europie pochodzi z XIX w. W londyńskim szpitalu dr J.W. Fell przyrządził pastę z krwiowca, cynku, chlorku, mąki i wody, a później zaaplikował ją na narośl jednego z pacjentów. Z jego notatek wynika, że guz został zlikwidowany w ciągu 2-4 tygodni.

Pracę Fella kontynuował dr Eli Jones (1850-1933), autor książki "Rak: przyczyny, objawy i leczenie". Jones przez 5 lat praktykował konwencjonalną medycynę, po czym uznał, że przynosi ona więcej szkody niż pożytku. Zajął się więc medycyną eklektyczną, wykorzystującą ekstrakty ziołowe, w tym czarną maść. Jak twierdzi, w ciągu czterdziestoletniej praktyki lekarskiej leczył ponad 20 tys. pacjentów z 80% skutecznością.

Najsłynniejszy amerykański zielarz, 'dr' Raymond Christopher (1909-1983), korzystając z doświadczeń eklektyków, sporządził Czarną Maść jako ekstrakt ze szkarłatki i kory orzecha czarnego. Chociaż stosowanie specyfików powodujących obumieranie tkanek może się wydawać dziwne, w pewnych przypadkach literatura medyczna uznaje taką formę kuracji za całkowicie dopuszczalną.

Dr Frederic E. Mohs (1910-2002), profesor kliniczny wydziału chirurgii Uniwersytetu Medycznego w Wisconsin, pisze w swojej książce, że używał działających w ten sposób maści w walce z nowotworami, znamionami czy brodawkami. Mohs opracował własną recepturę Czarnej Maści, składającą się z cynku, chlorku i krwiowca, którą do dziś wykorzystuje się w dermatologii.

Chirurgia Mohsa, zwana także chemiochirurgią, została opracowana po doświadczeniach na zwierzętach, którym aplikowano maść na tkankę dotkniętą rakiem. Jej stosowanie umożliwiło chirurgiczne usunięcie nowotworu.

Wczytaj więcej
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT