Jesteś terapeutą?

Domowe sposoby na przerost prostaty

Mój mąż budzi mnie kilkakrotnie w ciągu nocy, gdy musi udać się do łazienki. Dzieje się to często, a uczucie parcia na mocz jest u niego bardzo naglące. Mąż ma dopiero 61 lat, a już narzeka na słaby strumień moczu lecący często w różnych kierunkach. 

Artykuł na: 9-16 minut zdrowa żywność dieta medycyna naturalna zioła
Zdrowe zakupy

Martwi mnie również to, że wystąpiło u niego pogorszenie kondycji seksualnej – nie przypomina już mężczyzny, z którym od 19 lat tworzę szczęśliwe małżeństwo. Mimo to nadal zdecydowanie odmawia wizyty u lekarza, bo, jak mówi, czułby się zawstydzony. Usiłowałam jakoś skłonić go do tego, żeby poszedł do lekarza, ale bez skutku. Martwię się, że to mogą być kłopoty z prostatą. Pytanie do lekarza co robić w takim przypadku. 

Dolegliwości najpewniej będą pogarszać się z czasem, więc możliwe, że mąż w końcu ulegnie i zgodzi się na wizytę u lekarza w celu postawienia rzetelnej diagnozy. Bardzo ważne jest, by wcześnie dowiedzieć się, czy ma się do czynienia z rakiem prostaty (gruczołu krokowego), czy tylko z jego łagodnym rozrostem (ang. BPH - benign prostatic hyperplasia) - w tym pierwszym przypadku liczy się czas.

Wczesne rozpoznanie znacznie zwiększa szanse na operacyjne usunięcie guza. Zanim jednak zostanie postawiona diagnoza, polecam stosowanie opisanych poniżej naturalnych leków roślinnych, które mogą przynieść ulgę w dolegliwościach męża.

Domowe sposoby na powiększony gruczoł krokowy

Palma sabałowa pomocna przy schodzeniach układu moczowego 

Serenoa repens - odwar sporządzany z liści i korzeni tej rośliny stosowany był już w kulturze Majów i innych ludów indiańskich jako lek na tzw. "problemy nerkowe". Pod koniec XIX w. lekarze homeopaci i naturopaci przepisywali owoce palmy sabałowej jako medykament na choroby układu moczowo-płciowego. Szeroki zakres badań udowadnia skuteczność S. repens w leczeniu typowo męskich dolegliwości, w tym BPH, zapalenia przewodu moczowego, nykturii (oddawania moczu w nocy), częstszego oddawania moczu, osłabienia strumienia, bólu oraz podrażnienia cewki moczowej1.

Wyciąg z kory śliwy afrykańskiej przy łagodnym przeroście prostaty

Jak podają oficjalne badania, regularne picie tego napoju przynosi efekty podobne do palmy sabałowej2. Seria randomizowanych, kontrolowanych prób wykazała, że standaryzowany ekstrakt ze śliwy afrykańskiej (Pygeum africanum / Prunus africana) przynosi korzystne efekty u pacjentów cierpiących na łagodny przerost gruczołu krokowego i inne dolegliwości układu moczowo-płciowego3. Wyprodukowany we Francji Tadenan to lek oparty na wyciągu z tej rośliny najczęściej stosowany w Europie na problemy z oddawaniem moczu wynikłe z BPH bądź ze schorzeń pęcherza moczowego4.

Olej dyniowy 

Cucurbita pepo - olej z pestek dyni w dawce 320 mg/dzień również w udowodniony sposób poprawia stan pacjentów z łagodnym przerostem prostaty w czasie od 3 do 6 miesięcy od rozpoczęcia kuracji5. Przez ostatnie stulecie napar z pestek dyni stosowany był przez naturopatów jako środek na bolesne oddawanie moczu oraz związane z tym uczucie ucisku, oraz ból pleców u mężczyzn6. Zawodowy naturopata lub wykwalifikowany zielarz zaleci odpowiedni preparat tego typu, który wspomoże leczenie BPH.

Korzeń chińskiej rośliny na prostatę

Korzeń chińskiej rośliny znanej pod nazwą Fo Ti Tien albo He Shou Wu (Polygonum multiflorum) wykorzystywany jest przez medycynę Wschodu jako lek na nocne nietrzymanie moczu7. Trzeba jednak zaznaczyć, że MHRA (Brytyjska Agencja ds. Kontroli Leków i Produktów Ochrony Zdrowia) wydała w 2006 r. ostrzeżenie, że roślina ta może wywoływać niepożądane działanie szkodliwe dla wątroby8. Z tego powodu może lepiej nie decydować się na stosowanie środków zawierających ten składnik.

Likopen chroni przed rakiem prostaty

Ten karotenoid to związek pochodzenia naturalnego znajdujący się przede wszystkim w pomidorach i ich przetworach. Badania epidemiologiczne przeprowadzone przez profesora Edwarda Giovanucciego na Brigham and Women’s Hospital i na Uniwersytecie Medycznym Harvarda sugerują, że spożywanie dużej ilości pomidorów ze względu na zawarty w nich likopen pomaga chronić przed rakiem prostaty, w tym przed jego bardziej śmiertelnymi odmianami9. Badania wykazały obniżenie ryzyka wystąpienia tego nowotworu o około 30-40%, chociaż inne badania nie potwierdziły występowania takich efektów.

Podczas zakrojonych na szeroką skalę badań w latach 1986-1998 profesor Giovanucci zaobserwował, że jedzenie 2-4 porcji sosu pomidorowego tygodniowo prowadzi do obniżenia ogólnego ryzyka zachorowania na raka prostaty o 35%, natomiast ryzyko wystąpienia zaawansowanej formy nowotworu (tj. rozprzestrzenionego poza gruczoł krokowy) spada o 50%10.

Jednakże inne badania, w tym kontrolowane eksperymenty dietetyczne, nie popierają hipotezy zakładającej zbawienne działanie likopenu. Ta niespójność w wynikach badań może być spowodowana tym, że ilość spożytego likopenu była zbyt mała, by przynieść zmianę w jego poziomie we krwi. Ponadto ilość tego składnika w poszczególnych produktach znacząco różni się od siebie, a różne metody badania jego zawartości we krwi nie są tak samo dokładne.

W przyszłości warto byłoby opracować sposób mierzenia zawartości likopenu we krwi populacji w bardziej sprecyzowany i bezpośredni sposób. Tak czy inaczej, obecne dane wskazują jasno, że jedzenie pomidorów (zwłaszcza gotowanych) i produktów opartych na nich może przynieść korzyści9.

Żeń-szeń działa przeciwnowotworowo

Panax ginseng - wyciąg z korzenia żeń-szenia koreańskiego (po przetworzeniu w wysokiej temperaturze) okazał się mieć działanie przeciwnowotworowe, niespecyficzne dla konkretnego organu — tak wynika z epidemiologicznych badań populacyjnych przeprowadzonych w Korei11. Istotne jest, by nie pomylić żeń-szenia koreańskiego z amerykańskim, syberyjskim, nepalskim lub himalajskim (Panax pseudo-ginseng).

Lecznicza moc świerku pospolitego

HMRlignan™ - lignany pozyskane ze świerku pospolitego - to polifenole o właściwościach antyrakowych, przeciwutleniających i estrogenizujących. Ich działanie przeciwnowotworowe jest szczególnie silne w obrębie prostaty12.

Pyłek kwiatów

Cernitin™ (Cernilton) - szwedzki wyciąg z pyłku kwiatów zawierający wiele substancji aktywnych, wspomaga leczenie chronicznego zapalenia gruczołu krokowego. Badacze po ekstrakcji rozpoznali dwie specyficzne frakcje: rozpuszczalną w wodzie T60™ oraz rozpuszczalną w tłuszczach GBX™ zawierającą naturalne inhibitory jełczenia. Obie te frakcje mają w składzie szeroką gamę substancji aktywnych, m.in. witaminy, aminokwasy, kwasy nukleinowe, minerały, alkohole długołańcuchowe, nienasycone kwasy tłuszczowe, prekursory prostaglandyn, enzymy oraz hormony roślinne.

Cernilton badano pod kątem działania w leczeniu chronicznego zapalenia gruczołu krokowego, które nie jest wywołane urazami, naderwaniem mięśni, infekcją czy innymi typowymi przyczynami. W ramach pewnego badania eksperci przez półtora roku podawali Cernilton 15 pacjentom w wieku 23-63 lat cierpiącym na chroniczne zapalenie prostaty bądź prostatodynię (ból w obrębie prostaty lub miednicy). Pod koniec badania 7 pacjentów było wolnych od objawów, 6 odnotowało znaczącą poprawę, a tylko 2 nie wykazało reakcji na terapię. U 2 pacjentów wystąpił nawrót symptomów, które ustąpiły jednak po wznowieniu terapii.

Powiększona prostata - jak wygląda

Badacze doszli do wniosku, że Cernilton "jest skuteczny w leczeniu chronicznego zapalenia prostaty i prostodynii", a rezultaty badań sugerują, że pyłek ten ma "właściwości przeciwzapalne oraz antyandrogenizujące"13.

Ekstrakt z pestek winogron

Preparat ten uzyskuje się z całych pestek winogron, w których znajduje się wiele witaminy E, kwasu linolowego oraz procyjanidyn fenolowych. Ekstrakt ten jest skuteczny w zwalczaniu komórek nowotworowych, wzmaga bowiem proces apoptozy (zaprogramowanej śmierci komórek).

University of Colorado Cancer Center, ośrodek zajmujący się badaniem nowotworów, opublikował w sieci raport jeszcze przed jego ukazaniem się w numerze prestiżowego magazynu Nutrition and Cancer z listopada 2013 r. Raport ten doniósł, że zsyntetyzowany w warunkach laboratoryjnych główny składnik aktywny ekstraktu z pestek winogron (nazwanego B2G2) zabija komórki rakowe prostaty, pozostawiając zdrowe komórki nienaruszone.

Na koniec muszę jeszcze raz podkreślić, że powinnaś jak najszybciej przekonać męża do wizyty u lekarza w celu postawienia diagnozy - dla spokoju ducha Was obojga.

Bibliografia

 1. McKennaDJ et al. Botannical Medicine: the Desk Reference for Major Herbal Supplements. 2nd edn. Londyn, Oksford, Nowy Jork, NY: The Haworth Press, 2002: 857-86.
 2. CurrTherRes,1995;56:796-817
 3. CochraneDatabaseSystRev,2002;1:CD001044
 4. NeurourolUrodyn,1997;16:583-99
 5. NutrResPract,2009;3:323-7
 6. Boericke W. Pocket Manual of Homoeopathic Materia Medica: Comprising the Characteristic and Guiding Symptoms of All Remedies. Formur International Publishing, 1982
 7. Bensky D., Gamble A. Chinese Herbal Medicine: Materia Medica (revised edn). Seattle, WA: Eastland Press, 1993: 328-9
 8. http://goo.gl/jnVP1Q
 9. ExpBiolMed[Maywood],2002;227:852-9
 10. JnatlCancerInst,2002;94:391-8
 11. IntJEpidemiol,1998;27:359-64; CancerLett,2002;11:565-76
 12. CancerCausesControl,2006;17:169-80; PharmacolRes,2007;56:140-7
 13. Prostate,1998;34:92-9
Wczytaj więcej
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT