Jesteś terapeutą?

Wysocy są bardziej narażeni na raka

Wyniki najnowszych badań naukowych sugerują, że osoby o najwyższym wzroście są bardziej narażone na choroby nowotworowe.

20 kwiecień 2016 Artykuł na: 2-3 minuty
rak
Zdrowe zakupy

Co powoduje raka? Nie od dziś wiadomo, że sprzyja mu palenie papierosów, stres, zanieczyszczenie środowiska czy pestycydy. Jednak ostatnio naukowcy zidentyfikowali jeszcze jeden czynnik - wzrost. Okazuje się, że im jesteśmy wyżsi, tym bardziej grożą nam nowotwory.

 Już kilka wcześniejszych badań sugerowało związek pomiędzy wzrostem a rakiem, jednak dopiero ostatnie - obejmujące 5,5 mln kobiet i mężczyzn wskazuje jednoznacznie, że taka zależność jest możliwa.

Fakty są jasne: każde 10 cm wzrostu zwiększa ryzyko rozwoju raka aż o 18% w przypadku kobiet i 11% w przypadku mężczyzn. Wśród wysokich pań występuje o 20% większe prawdopodobieństwo zachorowania na raka piersi.

Skandynawscy naukowcy zauważyli, że w przypadku przeciętnej Szwedki, która ma około 170 cm wzrostu, ryzyko zachorowania na raka piersi wynosi 10%. U pań mierzących ponad 180 cm, zagrożenie to wzrasta do poziomu 12%, a u kobiet, które mają więcej niż 190 cm - aż do 14,4%.

Największe zagrożenie dotyczy różnych typów raka skóry, a w szczególności czerniaka złośliwego. Badania wykazały, że w tym przypadku na każde 10 cm wzrostu powyżej przeciętnej, ryzyko rozwoju raka wzrasta o 30% zarówno wśród kobiet jak i wśród mężczyzn.

Dlaczego tak się dzieje? Zespół naukowy dr Emelie Benyi z Karolinska Institute w Szwecji  ma pewne podejrzenia, choć nie jest jeszcze w stanie udowodnić swoich teorii.

Bibliografia

  1. Prezentacja w trakcie 54. dorocznego zjazdu Europejskiego Zjazdu Endokrynologii Dziecięcej, 1.10.2015, Barcelona, Hiszpania

Prawdopodobnie odpowiedź kryje się w okresie dzieciństwa, podczas którego wysokie osoby były poddane większemu wpływowi czynników wzrostu, co mogło doprowadzić do zmian nowotworowych w późniejszym okresie.

Może być też tak, że wysocy mają po prostu większą ilość komórek, w których może dochodzić do zmian rakowych. Nie ma się jednak co łudzić, że niżsi mają lepiej. W tym przypadku nie dochodzi do tego typu korelacji.

To, że ryzyko zachorowania na choroby onkologiczne wzrasta w przypadku osób, które są wyższe, wcale nie dowodzi, że wszystkie osoby z tej grupy są bardziej narażone na raka. Zdecydowanie większe znaczenie nadal mają czynniki genetyczne oraz nasz styl życia.

 

Wczytaj więcej
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT