Jesteś terapeutą?

Leki na raka prostaty mogą powodować Alzheimera

Preparaty hormonalne zalecane pacjentom przechodzącym standardowe leczenie nowotworu gruczołu krokowego mogą mieć związek z rozwojem choroby Alzheimera.

Artykuł na: 2-3 minuty rak prostaty rak mózg leki
Zdrowe zakupy

Terapia antyandrogenowa (androgen deprivation therapy - ADT) obniża poziom testosteronu i chroni przed uszkodzeniami mózgu, co może dwukrotnie zmniejszać ryzyko rozwoju alzheimera.

Naukowcy uważają, że choć nie ma absolutnej pewności co do istnienia związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy terapią ADT a chorobą Alzheimera, to dotychczasowe przesłanki wskazują na to, że leki hormonalne mogą mieć wiele wspólnego z alzheimerem.

Po przeanalizowaniu wyników badań 16 888 pacjentów ze zdiagnozowanym rakiem prostaty naukowcy z Uniwersytetu Stanu Pensylwania oraz Szkoły Medycznej Uniwersytetu Stanford odkryli, że wśród mężczyzn leczących hormonalnie się na raka prostaty dwukrotnie częściej dochodziło do zachorowań na alzheimera w porównaniu do po panów nie stosujących terapii antyandrogenowej. Ryzyko zachorowania można uzależniać od dawki leków oraz czasu ich przyjmowania.

Chorzy na alzheimera mają tendencję do niskiego poziomu testosteronu, który może również prowadzić do imporencji, otyłości, cukrzycy, nadciśnienia, chorób serca oraz depresji.

Tekst: Monika Piorun

 

 

Wczytaj więcej
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT