Jesteś terapeutą?

Masz raka - masz pecha

Miliardy dolarów wydane na badania naukowe sprowadzają się do jednego wniosku - za większość nowotworów odpowiedzialny jest zwykły niefart!

30 marzec 2016 Artykuł na: 4-5 minut
rak psychika
Zdrowe zakupy

Pieniądze szczęścia nie dają, nawet jeśli przeznaczymy je na kosztowne badania naukowe, by zrozumieć, dlaczego dopadają nas choroby nowotworowe i wydamy drugie tyle na rządowe programy porad medycznych oraz promocji zdrowego stylu życia. Naukowcy i tak uważają, że przyczyną większości nowotworów jest zwyczajny pech.

Nie ma znaczenia, jak zdrowo się odżywiamy, co pijemy oraz ile ćwiczmy. Nic nie przebije tego, że za dwie trzecie wszystkich odmian raka odpowiedzialny jest zły los.

Jak to rozumieć? Przy podziale komórek macierzystych dochodzi do mutacji i błędów losowych w materiale genetycznym. Im więcej tego typu nieprawidłowości, tym większe ryzyko niekontrolowanego rozrostu komórek, co przyczynia się do rozwoju zmian nowotworowych.

Miejsca kumulacji podziałów komórkowych są kancerogennymi czarnymi punktami - potencjalnym źródłem rozwoju chorób onkologicznych.

Naukowcy nie potrafią dokładnie wyjaśnić, z jakiego powodu zdrowe komórki nagle zaczynają mutować, dlatego zrzucają winę na brak szczęścia.

Statystyki dają nam pewność tylko co do tego, że można wyeliminować jedną trzecią nowotworów dzięki rozsądnej diecie, niepaleniu papierosów, unikaniu oparzeń słonecznych oraz odpowiedniej dozie wypoczynku.

Jak zmniejszyć ryzyko zapadnięcia na sześć spośród stu największych odmian nowotworów? Jeśli nie chcemy mieć złośliwego raka skóry, unikajmy nadmiernej ekspozycji na słońce.

W przypadku raka gardła oraz wątroby uważajmy na wirusy. Ograniczmy źródła szkodliwego promieniowania, by nie cierpieć na nowotwór tarczycy. Nie palmy papierosów - nie narażajmy się na raka płuc. Jedzmy mniej czerwonego mięsa po to, by nie mieć raka jelita grubego.

Nie łudźmy się jednak, że rak nas nie dopadnie. Nawet, jeśli będziemy prowadzili wzorowy, higieniczny tryb życia, nowotwór może i tak być dla nas bezlitosny. Nie można z góry założyć, że osoby niepalące na pewno nie zachorują na raka płuc.

Teoria ta opiera się na modelu matematycznym. Badacze z John Hopkins University School of Medicine zaprezentowali porównanie podziału komórek macierzystych w 31 tkankach w stosunku do potencjalnego ryzyka zajścia w nich zmian nowotworowych w ciągu całego życia.

Hulaj dusza, piekła nie ma? Niekoniecznie... Na szczęście naukowcy wykazali się odpowiedzialnością i zdali sobie sprawę z niebezpieczeństwa otwarcia nowej drogi do promocji niezdrowego stylu życia w porę ostrzegając, że złe nawyki mogą tylko zwiększać nasz niefart w życiu i możliwość zachorowania na raka. Nie warto ryzykować. Nie zawsze los musi być ślepy...

Bibliografia

  1. 1 Science, 2015; 347: 78–81

Życie to loteria. Lista potencjalnych chorób nowotworowych, które mogą się u nas rozwinąć, jest jak los ze zdrapką. Jeśli masz szczęście - wygrywasz zdrowie, jeśli masz pecha - masz raka.

Tajna misja antyrakowa

Life in Miniature: Our Secret War Against Cancer from Sarah J C Gillespie on Vimeo.

Wczytaj więcej
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT