Jesteś terapeutą?

Mammografia tylko dla kobiet po 50 r.ż.?

Zewsząd jesteśmy atakowani informacjami o konieczności regularnego wykonywania badań mammograficznych. Okazuje się jednak, że statystycznie na 100 tysięcy pacjentek dzięki mammografii można wykryć raka piersi zaledwie u... 5 kobiet!. Czy potrzebna nam jest zatem diagnostyka mammograficzna?

25 luty 2016
Artykuł na: 2-3 minuty rak piersi
Zdrowe zakupy

Według szacunków naukowców, 85% śmiertelnych przypadków raka piersi nie dałoby się zapobiec, nawet jeśli wcześniej zrobiono by mammografię. Amerykańskie Towarzystwo ds. Walki z Rakiem zaleca, żeby kobiety wykonywały badania mammograficzne nie wcześniej niż po przekroczeniu 45 roku życia.

W Stanach Zjednoczonych panie tuż po czterdziestce zachęcane są do regularnego wykonywania zdjęć mammograficznych, choć nie ma żadnych dowodów na to, że może im to uratować życie. Nawet kobiety w wieku 55 lat i starsze powinny robić mammografię nie częściej niż co dwa lata, a nie co roku, jak jest to obecnie rekomendowane.

Chociaż wczesne wykrycie zmian nowotworowych ułatwia walkę z nowotworem, to jednak nie ma żadnych dowodów na to, że rozpoczęcie badań mammograficznych w wieku 40 lat ma wpływ na zmianę statystyk śmiertelności z powodu raka piersi.

Gorzej, jeśli mammogram przedstawi fałszywe wyniki badań (co też się zdarza) i wskaże obecność zmian wymagających procesu leczenia, biopsji oraz operacji usunięcia guza lub nawet całej piersi, choć wcale nie ma takiej potrzeby.

Jak zatem sprawdzić, czy nie mamy raka? Okazuje się, że mimo wszystko pozostałe metody diagnostyki nowotworowej - od oceny zagrożeń ze strony czynników genetycznych po samobadanie piersi - mogą okazać się dużo bardziej skuteczne i mniej inwazyjne.

Czy warto zatem zupełnie rezygnować z mammografii przed czterdziestką? Nie, jeśli w naszej rodzinie wystąpiły przypadki zachorowań na raka i jesteśmy obciążeni genetycznie zagrożeniem ze strony tej choroby. Wtedy lepiej wykonać je jak najwcześniej, by jak najszybciej zdołać zapobiec rozwojowi nowotworu.

Nowe zalecenia Amerykańskiego Towarzystwa ds. Walki z Rakiem pokrywają się z wytycznymi US Preventive Services Taks Force - niezależnej organizacji eksperckiej oceniającej skuteczność medycyny zapobiegawczej - której przedstawiciele uważają, że mammografia nie jest zalecana dla kobiet między 45 a 49 r.ż. obciążonych przeciętnym ryzykiem raka piersi. Powinny ją za to regularnie co dwa lata wykonywać panie w wieku 50-54 lat.

Cancer Cell from FUSE on Vimeo.

Wczytaj więcej
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT