Jesteś terapeutą?

10 sposobów na uniknięcie raka piersi

Już co ósma kobieta choruje na raka piersi. Poznaj 10 naturalnych sposobów na ochronę przed chorobami nowotworowymi, które proponuje Joanna Evans.

Artykuł na: 6-9 minut rak piersi rak
Zdrowe zakupy

Rak piersi to jedna z najbardziej dotkliwych chorób dla kobiet. To najczęściej rozpoznawany rodzaj inwazyjnego nowotworu i największy zabójca kobiet spośród chorób onkologicznych na całym świecie.

Nowotwór ten ma podłoże genetyczne, dlatego wśród czynników ryzyka olbrzymie znaczenie ma wywiad rodzinny. Jednak nawet jeśli znajdujesz się w grupie ryzyka, możesz zrobić wiele, aby zmniejszyć prawdopodobieństwo zachorowania. Przedstawiamy dziesięć prostych strategii, które w każdym wieku zmniejszają ryzyko rozwoju choroby.

1

PILNUJ WAGI!

Nadwaga zwiększa ryzyko raka piersi. Naukowcy z uniwersytetu w Manchesterze wykazali, że każde dodatkowe 5 jednostek BMI ponad normę zwiększa ryzyko raka piersi po menopauzie o 12%. Utrata nadmiarowych kilogramów zmniejsza to ryzyko.

U kobiet w wieku pomenopauzalnym, które nigdy nie stosowały hormonalnej terapii zastępczej, utrata co najmniej 10 kg obniża ryzyko raka piersi o ponad połowę w porównaniu do kobiet, które utrzymały mniej więcej taką samą wagę.

 
2

RUSZAJ SIĘ!

Ruch zmniejsza ryzyko raka piersi u kobiet w każdym wieku. Uważa się, że aktywność fizyczna mogłaby zapobiec 10% nowotworów piersi na całym świecie. Najbardziej skuteczne są ćwiczenia dynamiczne, ale korzystnie wpływa nawet energiczny spacer.

W jednym z badań wykazano, że kobiety po menopauzie, które codziennie przez godzinę spacerowały, były o 15% mniej zagrożone nowotworem piersi niż ich mniej aktywne rówieśniczki.

 
3

UNIKAJ ALKOHOLU!

Kilka kieliszków wina tygodniowo chroni przed chorobami serca, ale nawet mniejsza ilość zwiększa ryzyko raka piersi.

The Nurses’ Health Study - jedno z największych i najdłuższych badań analizujących czynniki wypływające na zdrowie kobiet - wykazało, że u pań, które piły 3-6 drinków tygodniowo, ryzyko raka piersi było o 15% większe.

Kobiety, które piły dwa drinki dziennie, były o 51% bardziej zagrożone rakiem piersi niż kobiety niepijące. Pij więc okazjonalnie, nawet jeśli lubisz.

 
4

JEDZ EKOLOGICZNIE!

Oprócz przestrzegania zdrowej, dobrze zbilansowanej, pełnej diety, bogatej w owoce i warzywa, zatroszcz się o to, aby Twoja żywność była ekologiczna.

Pestycydy, którymi jest skażona połowa żywności w Wielkiej Brytanii, prowadzą do zaburzeń hormonalnych i w wielu badaniach udowodniono, że sprzyjają rozwojowi raka piersi.

Chociaż w jednym z niedawnych badań stwierdzono, że spożywanie żywności organicznej nie zmniejsza ryzyka rozwoju tego nowotworu, eksperyment ten nie uwzględniał wielu czynników, w związku z czym jego wyniki nie są w pełni wiarygodne.

Na przykład tylko niewielki odsetek jego uczestniczek stwierdził, że żywność ekologiczną spożywa zawsze lub zazwyczaj. Po drugie, były one badane częściej niż kobiety nieuczestniczące w badaniu, w związku z czym większe było prawdopodobieństwo rozpoznania u nich nowotworu.

Ponadto badanie trwało tylko 9 lat, co w przypadku chorób nowotworowych jest zbyt krótkim okresem, by zdążyły się ujawnić znaczące różnice między obserwowanymi grupami uczestniczek eksperymentu.

Ostatnio ogłoszone wyniki innego badania przeglądowego, w którym przeanalizowano 300 opublikowanych artykułów, wykazało, że żywność organiczna zawiera znacznie więcej antyoksydantów – związków o działaniu przeciwnowotworowym – niż sądzono do tej pory, mniej natomiast kadmu, metalu wiązanego z powstawaniem raka piersi. Z tych dwóch powodów warto wybierać żywność wyprodukowaną metodami ekologicznymi.

 
5

JEDZ POMIDORY!

W Twoim jadłospisie na stałe powinny zagościć pomidory, najlepiej te ekologiczne. Zawierają one mnóstwo likopenu – antyoksydantu o działaniu przeciwnowotworowym, który hamuje wzrost raka piersi i indukuję apoptozę (czyli samobójczą śmierć) komórek nowotworowych.

Badanie przeprowadzone w Brazylii potwierdziło, że kobiety regularnie spożywające pomidory były mniej zagrożone nowotworem piersi. Podobne właściwości ma arbuz – również zawiera likopen.

 
6

BĄDŹ NATURALNIE PIĘKNA!

Większość kosmetyków zawiera niebezpieczne związki, które mogą zakłócić delikatną równowagę hormonalną organizmu. Najgroźniejsze są parabeny – konserwanty hamujące namnażanie się bakterii w kosmetykach.

Parabeny wykazują działanie podobne do estrogenów i mogą pobudzać wzrost raka piersi. Odkryto je w 99% komórek pobranych z raków piersi, a stężenia te były oznaczalne.

Z rakiem piersi są również wiązane ftalan dietylu i niektóre składniki syntetycznego piżma, często występujące w perfumach. Możesz unikach tych kancerogenów, stosując kosmetyki naturalne, gdy tylko jest to możliwe.

 
7

KUPUJ BEZPIECZNE DETERGENTY!

Na układ hormonalny, a w konsekwencji na powstawanie raka piersi, mogą wpływać również środki czystości.

Naukowcy z Silent Spring Institute w Massachusetts zapytali ponad 1500 kobiet, czego używają do sprzątania mieszkania i stwierdzili, że te, które stosowały odświeżacze powietrza i środki zwalczające pleśń, były bardziej zagrożone rakiem piersi.

Tu warto jednak zauważyć, że pleśnie są rakotwórcze, zatem rozwój nowotworu u tych pań mógł być związany również z zagrzybieniem mieszkania.

Z ryzykiem raka piersi korelowała również ilość stosowanych środków czystości w wywiadzie. Podobnie jak w przypadku kosmetyków, stosuj naturalne alternatywy dla niebezpiecznych detergentów, możesz je kupić na przykład przez internet.

 
8

CZERP WITAMINĘ D!

Niedobór witaminy D w organizmie wywołuje wiele przykrych konsekwencji. Jest również odpowiedzialny za zwiększone ryzyko raka piersi. Udowodniono związek pomiędzy wysokim stężeniem tej substancji w organizmie (pochodzącym z diety i ekspozycji na słońce) a mniejszym ryzykiem tej choroby.

W innym badaniu wykazano, że rak piersi występuje rzadziej u kobiet, które spędzają na słońcu przynajmniej godzinę dziennie. Słońce jest najlepszym źródłem tej witaminy, ale jej wytwarzanie w organizmie wymaga rezygnacji z kremu z filtrem. Jeśli dopiero rozpoczynasz opalanie, zażywaj kąpieli słonecznej w półcieniu.

Witaminę D możesz sobie dostarczyć z jedzeniem, spożywając tłuste ryby (łososia, tuńczyka), żółtka jajek, wątróbkę.

Kolejnym źródłem tej substancji są suplementy, zwłaszcza jeśli nasłonecznienie jest niedostateczne, chociaż w jednym z badań wykazano brak ochronnego działania witaminy D w dawce dobowej 400 j.m. w porównaniu z placebo. Zwraca się jednak uwagę, że taka dawka jest zbyt mała. Obecnie trwa kolejne badanie, oceniające skuteczność tej witaminy w dawce 2000 j.m. w profilaktyce raka piersi oraz innych chorób.

 
9

UNIKAJ ZBĘDNYCH HORMONÓW!

Z punktu widzenia profilaktyki raka piersi lepiej unikać antykoncepcji hormonalnej oraz hormonalnej terapii zastępczej. Istnieją dowody, że obie są odpowiedzialne za wiele przypadków tego nowotworu.

W badaniu kanadyjskim stwierdzono 9,6% spadek częstości raka piersi w latach 2002-2004 po tym, jak zdecydowanie ograniczono stosowanie hormonalnej terapii zastępczej na podstawie wniosków wypływających z badania Women Healt Initiative. 

„Wyniki te wspierają hipotezę, że istnieje związek pomiędzy HTZ a inwazyjnym rakiem piersi” – stwierdzili autorzy eksperymentu. Rozważ niehormonalne metody antykoncepcji.

 
10

KARM PIERSIĄ!

Nie rezygnuj z przywileju mam i póki możesz, trzymaj dziecko przy piersi. Długie karmienie, nawet takie do drugiego roku życia dziecka, znacząco zmniejsza ryzyko raka piersi.

Przekonani są o tym japońscy medycy. Japonki karmią dzieci nawet do 4 roku życia! Jednak nie musisz poświęcać się aż tak bardzo.

Według nowych analiz przeprowadzonych przez Światowy Fundusz Walki z Rakiem, kobiety, które karmiły naturalnie przez rok, miały o 4,8% niższe ryzyko zachorowania.

Pilnuj, by maluch pił z obu piersi równomiernie. Zaobserwowano bowiem, że wśród kobiet żyjących na łodziach w Hongkongu, które karmiły dzieci prawie wyłącznie lewą piersią (aby mieć wolną prawą rękę do wiosłowania), rak występował częściej w prawej piersi, nie używanej do karmienia.

 

Im dłużej zwlekamy z badaniem piersi, tym bardziej wzrasta ryzyko nowotworu.

 

Wczytaj więcej
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT