Jesteś terapeutą?

Młodsi mają większe szanse na raka

Badania naukowe wskazują, że mężczyźni urodzeni po 1960 roku są obciążeni większym ryzykiem chorób nowotworowych niż ci, którzy przyszli na świat w latach trzydziestych

Artykuł na: 2-3 minuty rak
Zdrowe zakupy

Jeśli masz mniej niż 55 lat, to istnieje 50-procentowe prawdopodobieństwo, że w pewnym momencie możesz dowiedzieć się, że masz raka - przewiduje Cancer Research UK, czyli brytyjska organizacja charytatywna wspierająca badania nad chorobami nowotworowymi.

Do tej pory rak groził statystycznie jednej na trzy osoby. Im byliśmy starsi, tym bardziej wzrastało ryzyko nowotworu. Teraz ten trend się zmienił. Rak grozi już jednej na dwie osoby, a im jesteśmy młodsi, tym większe ryzyko, że na niego zachorujemy. Jak to możliwe?

Naukowcy przeanalizowali przypadki chorób nowotworowych wśród ludzi urodzonych pomiędzy 1930 a 1960 rokiem.

Badania wykazały, że w przypadku młodszych mężczyzn (urodzonych około 1960 roku) można było określić z 53,5-procentowym prawdopodobieństwem, że zachorują na raka w ciągu swojego życia. Ryzyko nowotworu było wyraźnie mniejsze wśród starszych mężczyzn urodzonych w latach trzydziestych.

Badania przewidują, że ludzie urodzeni w latach sześćdziesiątych będą częściej chorować na raka. Szacunki te mogą jednak nie być aż tak przerażające, jak się zdaje. Dlaczego?

Nie odnotowano dotąd wyraźnych zmian w zachorowalności na raka w tym przedziale wiekowym. Styl życia młodszych mężczyzn nie zmienił się też na tyle, żeby wpłynąć na stały wzrost ryzyka nowotworowego.

Solidarność z chorymi można wyrazić w internecie. W niedawnej kampanii społecznej "Policzmy się z rakiem" pod przewrotnym hasłem FAQ RAK wzięło udział kilka tysięcy internautów, którzy wyrazili swoje poparcie klikając w specjalny licznik na stronie www.faqrak.pl

FAQ RAK - spot internetowy from Policzmy Się on Vimeo.

tekst: Monika Piorun

Wczytaj więcej
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT