Jesteś terapeutą?

Nie opłaca się leczyć rzadkich nowotworów

Problem z leczeniem rzadkich przypadków raka polega na tym, że nie opłaca się prowadzić nad nimi badań. Zbyt mała ilość pacjentów może wziąć w nich udział. Akademicka medycyna nie ma takim pacjentom zbyt wiele do zaoferowania.

17 listopad 2014
Artykuł na: 2-3 minuty rak pacjent
Zdrowe zakupy

Europejska Agencja Leków (EMA) zajmuje się wyszukiwaniem alternatywnych metod leczenia nietypowych nowotworów, na które medycyna konwencjonalna nie znalazła żadnej odpowiedzi, szczególnie tych występujących u dzieci.

Według dr Paolo Casali, przewodniczącego grupy Rare Cancers Europe, który złożył raport do EMA, alternatywne i innowacyjne metody można wziąć pod uwagę w przypadku nowotworów występujących rzadko - chodzi o 186 różnych przypadków zachorowań wśród dorosłych oraz wszystkich dziecięcych nowotworów.

Rzadkie nowotwory stanowią zaledwie 20% wszystkich przypadków zachorowań na choroby nowotworowe.

Dla tych 20% niemożliwe w realizacji są duże badania dotyczące skuteczności alternatywnego leczenia z powodu zbyt małej liczebności pacjentów, którzy mogliby wziąć w nich udział.

Markus Wartenberg z reprezentatywnej grupy pacjentów powiedział EMA, że nie jest to tylko niezagospodarowana wyrwa w badaniach naukowych, ale fakt, że medycyna konwencjonalna nie ma takim pacjentom niczego do zaproponowania. 'Pacjenci nie uznają punktów końcowych. Każdego dnia umierają. Potrzebujemy dostępu do leczenia, potrzebujemy lepszych metod terapii, także dla rzadko występujących nowotworów. Potrzebujemy leczenia, bo obecnie nie ma go w ogóle'.

 

Wczytaj więcej
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny