Jesteś terapeutą?

Jak uniknąć raka. Strategie przeciwdziałania nowotworom

Rak nie zawsze atakuje "na ślepo". Prawie 40% przypadków zachorowań można by uniknąć, jedząc zdrowiej, ćwicząc i utrzymując prawidłową wagę ciała - twierdzą eksperci Amerykańskiego Instytutu Badań Nad Rakiem (AICR) i Światowego Funduszu Badań nad Rakiem (WCRF).

22 październik 2014
Artykuł na: 6-9 minut dieta rak suplementy
Zdrowe zakupy

Jednak nawet te szacunki mogą być zbyt ostrożne. Tylko 20% nowotworów ma podłoże genetyczne - choć samo to nie oznacza "wyroku śmierci".

Jak pokazują odkrycia nowej nauki - epigenetyki - kod DNA może być "nadpisywany" za sprawą drobnych życiowych wyborów. Nie uwzględnia się też w tych szacunkach, jak dużą rolę odgrywa stres w wielu chorobach przewlekłych - w tym nowotworach.

Wyróżniamy ok. 200 rodzajów nowotworów - niektóre środki zapobiegawcze mogą być bardziej pomocne niż inne. My przedstawiamy podstawowe zmiany, jakich powinno się dokonać w stylu życia - zastosowanie się do nich pozwoli trzymać raka na dystans.

Dodamy jeszcze przynajmniej dwa - filtruj wodę oraz wyczyść swoje półki z toksycznych substancji i przyborów toaletowych.

Krótki przewodnik po strategiach przeciwdziałania nowotworom Amerykańskiego Instytutu Badań nad Rakiem

Dieta

Ważne jest to, jakie spożywasz jedzenie. Najlepszym wyborem jest dieta jarska, bogata w warzywa i owoce, rośliny strączkowe z ograniczoną do minimum zawartością wysokoprzetworzonych pokarmów zawierających skrobię.

Jedz więcej warzyw i owoców. Staraj się jeść każdego dnia, w ciągu całego roku, 400-800 g różnych odmian warzyw i owoców lub pij zrobione z nich soki.

Inne potrawy jarskie są równie istotne. Jedz 600-800g dziennie produktów zbożowych, roślin strączkowych, korzonków i bulw. Kiedy to tylko możliwe, wybieraj żywność jak najmniej przetworzoną. Zmniejsz także konsumpcję cukru rafinowanego.

Bądź wybredny w kwestii mięsa. Jeśli już jesz czerwone mięso, ogranicz jego ilość do maks. 80 g na dobę. W zamian wskazane jest spożywanie ryb, drobiu i zwierząt hodowlanych.

Sięgaj po zdrowe przekąski, takie jak np. orzechy.

Zmniejsz spożycie tłustych pokarmów, zwłaszcza pochodzenia zwierzęcego. Stosuj małe ilości odpowiednich olejów roślinnych.

Ogranicz do minimum spożywanie nabiału.

Raz w roku zrób detoksykację organizmu lub pość przez 48 godzin, pijąc w tym czasie jedynie soki.

Zmniejsz spożycie słonych pokarmów i użycie soli w trakcie gotowania. Zamiast niej do potraw używaj sezonowych ziół i przypraw.

Zwracaj uwagę na sposób przechowywania produktów łatwo psujących się, aby zminimalizować ryzyko zanieczyszczeń grzybiczych. Przechowuj je w warunkach chłodniczych lub stosuj inne, odpowiednie dla nich, metody przechowywania. Nigdy nie spożywaj jedzenia, które ze względu na długotrwałe przechowywanie w temperaturze pokojowej zostało narażone na zanieczyszczenie toksynami grzybów.

Uważaj na dodatki do żywności i pozostałości pestycydów. Mimo że poziom sztucznych dodatków i pozostałości pestycydów jest formalnie deklarowany jako "niski", kiedy tylko jest to możliwe, zachowaj nadmierną ostrożność. Kiełbasy, bekon i inne przetworzone pokarmy zawierają azotany, dlatego spożywaj je sporadycznie. Przygotowuj posiłki samodzielnie. Jak najczęściej sięgaj także po żywność organiczną.

Smaż w niezbyt wysokiej temperaturze. Nie jedz przypalonej żywności. Osoby jedzące mięso i ryby powinny unikać spalenizny mięsnej. Grilluj (opiekaj) mięso i ryby na bezpośrednim ogniu, a wędzonki i wędliny jedz tylko okazjonalnie.

Suplementy

Suplementy, które powinieneś zażywać, aby zapobiec nowotworom, zależą od płci i wieku. Do najważniejszych z nich należą między innymi:

  • witamina C (pod postacią askorbinianu wapnia lub magnezu)
  • beta-karoten
  • cynk (glukonian, cytrynian)
  • witamina B6
  • witamina E (gamma i delta tokoferol, nie alfa-tokoferol)

Styl życia

Utrzymuj prawidłową masę ciała. Wystrzegaj się zarówno nadwagi, jak i niedowagi. Od momentu osiągnięcia pełnoletniości przyrost wagi ciała powinien być nie większy niż 5 kg.

Bądź aktywny. Jeśli Twoja praca jest głównie siedząca, postaraj się codziennie znaleźć czas na godzinny energiczny spacer lub inny podobny rodzaj aktywności fizycznej, a intensywniejsze ćwiczenia wykonuj przynajmniej raz w tygodniu przez godzinę.

Spożywanie alkoholu jest niewskazane. Jeśli nie wyeliminujesz go zupełnie, postaraj się spożywać go jak najrzadziej. Dawaj także organizmowi regularny kilkudniowy "odpoczynek" od alkoholu.

Nie pal. Papierosy są niewątpliwie niekorzystne dla Twojego zdrowia.

Korzystaj ze słońca. Tak, wiemy, że przesadne opalanie - zwłaszcza, kiedy rozkoszujesz się słońcem w samo południe, doprowadzając do zaczerwienienia skóry i oparzeń słonecznych - nie jest dobre dla Twojego zdrowia i może nawet zwiększać ryzyko zachorowania na raka skóry, jednak całkowite unikanie słońca także jest niekorzystne. Twoja skóra potrzebuje min. 15-minutowej ekspozycji na światło słoneczne dziennie. Może to być trudne, jeśli żyjesz w umiarkowanej strefie klimatycznej, w której znajduje się Polska, jest jednak niezbędne dla zachowania zdrowia, gdyż wspomaga istotne procesy zachodzące w naszym organizmie.

Umysł

Nie trać kontaktu z własnym wnętrzem. Stres, w różnych formach, może osłabiać układ odpornościowy bardziej niż złe odżywianie.

Nie żyj samotnie. Znajdź organizację lub grupę społeczną, do której mógłbyś przynależeć. Może to być zarówno lokalna parafia, jak i amatorska grupa teatralna.

Medytuj lub spróbuj innych technik relaksacyjnych, np. wizualizacji.

Nie odmawiaj sobie. Rób to, na co zawsze miałeś ochotę, ale odkładałeś na później ze względu na rodzinę lub inne zobowiązania.

Kiedy czujesz się przytłoczony, poszukaj pomocy u przyjaciela lub terapeuty. Nieważne, czy Twoim problemem są długi, kłopoty w pracy czy utrata chęci do życia - ważne jest, żebyś z kimś o tym porozmawiał. Wszystko, co wydaje się być sytuacją bez wyjścia, jest źródłem stresu, który prowadzi do zachorowania na nowotwory.

Wczytaj więcej
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT