Jesteś terapeutą?

Kobiety decydują się na usunięcie piersi, choć nie muszą

Kobiety, u których zdiagnozowano raka piersi, wybierają podwójną mastektomię, choć nie jest to konieczne, gdyż nie zwiększa to ich szans na przeżycie. Według naukowców z uniwersytetu w Michigan prawdopodobnie niepotrzebnie przeprowadza się ponad 70% podwójnych mastektomii.

02 maj 2014
Artykuł na: 2-3 minuty rak piersi rak
Zdrowe zakupy

Operację usunięcia obu piersi proponuje się kobietom, nawet jeśli nie ma u nich typowych czynników ryzyka genetycznego, tj. mutacji genetycznych takich jak BRCA1 lub BRCA2. Niestety mastektomia jest procedurą medyczną, która oszpeca kobietę i jest dla niej niestety traumatycznym przeżyciem.

Naukowcy dowodzą, że nie ma dowodów na to, że guz z jednej piersi stanie się przyczyną przerzutu do drugiej piersi. Bardziej prawdopodobne jest, że rozprzestrzeni się w granicach tej samej piersi, w której pojawił się pierwszy guz.

Niestety badacze odkryli na podstawie analiz 1447 zdiagnozowanych nowotworów piersi, że praktyka jest inna, mimo braku podstaw w wywiadzie rodzinnym czy badaniach genetycznych sugerujących prawdopodobieństwa przerzutów do drugiej piersi. Wykazano, że niemal 19% "zdecydowanie" rozpatrywały podwójną mastektomię, a u 7,6% kobiet z całej analizowanej grupy przeprowadzono tę procedurę.

Wczytaj więcej
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT