Jesteś terapeutą?

Kawa zmniejsza ryzyko raka prostaty

Nowe badanie rzuca światło na wpływ kawy na zdrowie, a dotyczy to mężczyzn. Każda filiżanka małej czarnej obniża ryzyko raka prostaty o 1% – to odkryli badacze z chińskiego szpitala Shengjing.

Artykuł na: 2-3 minuty rak dieta
Zdrowe zakupy

Badacze przeanalizowali 16 badań na 58 tys. pacjentach z tym rodzajem nowotworu, których porównali z ponad 1 milionem zdrowych osób w celu ustalenia, jaka była między nimi różnica. Zdrowi uczestnicy w ciągu dnia wypijali o wiele więcej kawy, niż pacjenci z rakiem, a skutki ochronne kumulowały się.

Problem polega na tym, że kawy trzeba wypić przysłowiowe hektolitry. Dokładniej przed rakiem prostaty chroni 5 filiżanek kawy dziennie. Takie ilości kawy działają na wszelkie odmiany nowotworów prostaty, w tym najbardziej śmiertelne. Kawa ma działanie przeciwnowotworowe, ponieważ usprawnia metabolizm glukozy, obniża poziom insuliny, wykazuje działanie przeciwzapalne i przeciwutleniające oraz wpływa na hormony płciowe.

Za te dobroczynne efekty najprawdopodobniej odpowiada obecna w kawie kofeina. Badania biorące pod lupę napoje bezkofeinowe wykazały brak podobnych efektów profilaktycznych względem nowotworów.

Bibliografia
  • BMJOpen,2021;11:e038902

Wczytaj więcej
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT