Jesteś terapeutą?

Implanty zębowe nowatorską inwestycją w zdrowie

Zmniejszona pewność siebie, odczuwanie zawstydzenia podczas uśmiechania się, a nawet unikanie kontaktów społecznych – problemy z uzębieniem mogą objawiać się w różny sposób. 

26 luty 2020
Artykuł na: 4-5 minut zęby pacjent
Zdrowe zakupy

Stan jamy ustnej Polaków

Problemy z uzębieniem prowadzą do powikłań zdrowotnych, często wiążą się również z dużym dyskomfortem i trudnościami w życiu codziennym. Jedną z dróg do wymarzonego uśmiechu są właśnie implanty zębowe, jednak to kosztowna inwestycja, na którą nie każdy jest w stanie sobie pozwolić. W jaki sposób rozwiązać ten problem? Jedną z najczęstszych dolegliwości, z którą borykają się Polacy w kontekście jamy ustnej, jest próchnica.

Jak wynika z badań epidemiologicznych przeprowadzonych w ramach programu „Monitoring Zdrowia Jamy Ustnej” w Polsce:

  • 99,9 proc. Polaków w wieku 35-44 ma próchnicę, która zajmuje 16,9 zęba,
  • tylko 5,4 proc. osób w grupie wiekowej 35-44 może pochwalić się pełnym uzębieniem.

Nieodpowiednia higiena jamy ustnej, niewłaściwa dieta, zbyt rzadkie wizyty u stomatologa, niektóre choroby przewlekłe – to tylko część z przyczyn prowadzących do ubytków w uzębieniu. Niekiedy jest już za późno na leczenie, a jednym ze sposobów uzupełnienia braków, a tym samym znaczne zwiększenie komfortu w codziennym życiu są właśnie implanty zębowe.

Czym są implanty zębowe?

Jak podaje jeden z największych portali z sektora healthcare w Polsce, Medme.pl, implanty zębowe to sztuczne korzenie zębowe, które są zbudowane zwykle na bazie tytanu, czyli materiału bezpiecznego dla zdrowia, a jednocześnie niezwykle trwałego. Po wszczepieniu go w kość szczęki montuje się na nim koronę porcelanową lub ceramiczną.

Inwestycja w nie to przede wszystkim inwestycja w swoje zdrowie. Poza tym uśmiech to wizytówka człowieka, która ułatwia relacje międzyludzkie. Śnieżnobiały uśmiech to dodatkowy urok, wysoka pewność siebie i łatwość w nawiązywaniu kontaktów.

Zalety implantów zębowych

Dlaczego warto zainwestować w implanty zębowe?

Można wymienić wiele korzyści, a do największych należą:

• komfort w noszeniu,

• trwałość,

• łatwość w utrzymaniu higieny,

• estetyczny wygląd,

• idealne dopasowanie do wyglądu naturalnych zębów.

Dodatkowo implanty zębowe umożliwiają normalnie gryzienie pokarmów, w żaden sposób nie utrudniając spożywania posiłków.

Ceny implantów zębowych

Niestety cena implantów zębowych jest na tyle wysoka, że nie każdy może sobie na nie pozwolić. Zatem ile kosztują implanty zębowe? Kwoty w gabinetach są zróżnicowane i zależą od wielu czynników. Wahają się nawet od 2000 do 4000 zł za pojedynczą śrubę z tytanu. Dodatkowo do tego doliczyć należy koszt wizyty, łącznik protetyczny czy śrubę gojącą.

Uzupełnienie wszystkich braków w uzębieniu w niektórych przypadkach może wiązać się z kosztami nawet w granicach kilkudziesięciu tysięcy złotych. Jednorazowo wpłacenie takiej kwoty wielu osobom uniemożliwia skorzystanie z takiej formy wyeliminowania ubytków.

Implanty zębowe na raty lub na NFZ

Można starać się o zwrot kosztów na implanty zębowe w Narodowym Funduszu Zdrowia, jednak bardzo duże zapotrzebowanie na nie sprawia, że często wiele osób decyduje się sfinansować je samemu.

Niestety wysokie koszty implantów sprawiają, że nie każdego na nie stać. By zminimalizować wysokość jednorazowej opłaty, można rozważyć kwestię pożyczki, jednak przed podjęciem takiej decyzji warto poznać szczegółowe warunki, jakie oferuje dany bank.

Bibliografia
Wczytaj więcej
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT