Jesteś terapeutą?

Biedni mają o 8 zębów mniej niż bogaci

Czym się różnią biedni od bogatych? Statystyki dentystyczne dowodzą, że biedni przed ukończeniem 70 roku życia mają o 8 zębów mniej niż ci, którym się dobrze powodzi.

25 maj 2015
Artykuł na: 4-5 minut zęby psychologia psychika
Zdrowe zakupy

Badania opublikowane przez Journal of Dental Health wskazują, że mniej zamożni obywatele, jeszcze zanim przekroczą siedemdziesiątkę, mają średnio o 8 zębów mniej niż bogatsi ludzie.

Naukowcy z Uniwersytetu Newcastle postawili sprawdzić, czy istnieje związek pomiędzy stanem uzębienia a statusem socjoekonomicznym społeczeństwa.

Przeanalizowano ponad 6 tysięcy ludzi w wieku powyżej 21 lat, o różnej sytuacji materialnej. Okazało się, że stan uzębienia 20% osób o najniższych dochodach, nieustabilizowanej sytuacji zawodowej oraz najniższym wykształceniu zdecydowanie różni się od zamożnych.

Biedni mieli większe problemy z próchnicą, chorobami dziąseł oraz więcej ubytków. Osoby powyżej 65 roku życia miały średnio o 8 zębów mniej niż ludzie z najbogatszej warstwy społecznej.

Profesor John Wildman zajmujący się ekonomią zdrowia i opieki zdrowotnej w Newcastle University Business School twierdzi, że wyniki tych badań są szczególnie ważne ze względu na to, że stan jamy ustnej ma bezpośredni związek z ogólnym stanem zdrowia całego organizmu.

Kierownik Wydziału Stomatologicznego na Uniwersytecie Newcastle - prof. Jimmy Steele uważa, że nie ma nic szczególnego w tym, że istnieje różnica pomiędzy stanem uzębienia biednych i bogatych. Zaskakujące jest jednak to, jak wielka jest to zmiana i jak dosłownie można ją przełożyć na codzienne życie.

Może się wydawać, że ilość posiadanych zębów jest uzależniona od uzyskanych dochodów, jednak problem jest bardziej złożony. Nie zawsze dostępność opieki medycznej ma związek ze zdrowiem naszej jamy ustnej.

Starszy wykładowca Wydziału Epidemiologii i Zdrowia Publicznego University College London - doktor Georgios Tsakos - podkreśla natomiast, że najważniejszym aspektem badań jest związek pomiędzy poziomem wykształcenia a stanem uzębienia.

Świadomość tego, jak ważna jest regularna opieka stomatologiczna jest zależna od tego, jak bardzo jesteśmy wyedukowani.

Warto zauważyć, że podobna sytuacja zachodzi wśród młodych ludzi. Chociaż ich zęby są w zdecydowanie lepszym stanie niż w przypadku ich rodziców, to można zauważyć zdecydowaną różnicę pomiędzy stanem jamy ustnej bogatych i biednych. Dostęp do opieki stomatologicznej ma związek z dochodami w rodzinach, z których pochodzą.

Popatrz na zęby z zupełnie innej perspektywy:

Dental Medical Visualization from Elmar Moelzer on Vimeo.

Tekst: Monika Piorun

Wczytaj więcej
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT