Zioła na pasożyty – jak odrobaczyć się przy użyciu ziół?

Biorąc pod uwagę powszechność występowania pasożytów w ludzkich organizmach, warto pomyśleć o stosownej terapii. Sprawdzą się naturalne sposoby – warto sięgnąć po zioła, które pomogą się pozbyć robaków z organizmu.

Artykuł na: 4-5 minut
Zdrowe zakupy

Owsik i włosogłówka to lokatorzy jelit ok. 80 proc. populacji. Glista ludzka występuję u jednej piątej, a nosicielem tasiemca jest co dziesiąty z nas. Nosicielem zostać łatwo – wystarczy kontakt z niemytymi owocami czy warzywami, na których znajdują się jaja. Uwaga także na odchody zwierząt domowych.

Pierwszą metodą prewencyjną jest więc higiena, kiedy jednak ona zawiedzie, a podejrzewamy, że nasze dolegliwości mogą mieć źródło w zakażeniu pasożytem, warto wesprzeć się terapią, zarówno farmakologiczną, jak i naturalną. Dolegliwości wywołane przez pasożyty i larwy mogą być rozmaite: mdłości, zaparcia i biegunki, kiepska jakość snu, zmęczenie, ospałość, drażliwość, osłabiona odporność i podatność na infekcje oraz astma i alergie. Warto skonsultować się z lekarzem i wykonać stosowne testy, a po nich zacząć odpowiednią terapię, którą można wspomóc naturalnymi sposobami. Zioła warto stosować profilaktycznie, choć trzeba pamiętać o zachowaniu środków ostrożności.

Olej z czarnuszki i oregano, napar z wrotyczu pospolitego i piołunu, ekstrakt z orzecha włoskiego – te metody są stosowane w walce z pasożytami i ich larwami od stuleci. Jedną z najbardziej popularnych i bezpiecznych metod jest mikstura ze świeżych nasion dyni. Należy pozbyć się łupinek, a następnie zmiażdżyć nasiona i wymieszać je z miodem. Pestki dyni zawierają kukurbitacynę, która uszkodzi układ nerwowy pasożytów. Po przyjęciu preparatu zaleca się zażycie środka przeczyszczającego, który przyspieszy wydalanie robaków, trzeba jednak stosować go ostrożnie, by nie osłabić organizmu.

Walkę z glistą ludzką warto zacząć od stosowania tymianku i wrotyczu. Podobnie jak mięta i szałwia, te zioła, w postaci nalewek lub naparów, są skuteczne i wykazują działanie przeciwpasożytnicze. Zadziałają w kuracji zwalczającej także owsiki i włosogłówki. Podobne działanie wykazuje nalewka z czarnego orzecha i olej z oregano, który można wymieszać z wodą i cytryną. Warto mieć w domu także sok z kiszonej kapusty i buraków, znanych ze swoich prozdrowotnych właściwości, a także balsam kapucyński, czyli naturalną nalewkę z propolisu, ziół i żywic.

Uwaga jednak na niepożądane skutki uboczne: wrotycz zawiera tujon, który jest trujący i wykazuje działanie halucynogenne. Napar z wrotyczu może wywołać zawroty głowy, podrażnić błony śluzowe i wywołać problemy w układzie pokarmowym oraz moczowo-płciowym. Z kolei herbata z piołunu może przyczynić się do wzmożenia uczucia niepokoju, zawrotów głowy i wywołać koszmary.

Bibliografia
  • https://www.healthline.com/health/human-parasite-cleanse#home-remedies
  • https://www.medicalnewstoday.com/articles/220302#what-is-a-parasite
  • https://www.healthline.com/health/worms-in-humans#types-of-worms
Autor publikacji:
Wczytaj więcej
Nasze magazyny