Jesteś terapeutą?

Lamblioza - objawy, drogi zakażenia i naturalne sposoby leczenia

Zakażenie jelit wywołane pasożytem Giardia lamblia, znanym też pod nazwami Giardia intestinalis oraz Giardia duodenalis, to najpowszechniejsza pasożytnicza choroba jelit – rocznie zaraża się nim ok. 280 mln ludzi na całym świecie.

Artykuł na: 6-9 minut medycyna naturalna zdrowa żywność jelita
Zdrowe zakupy

Objawy zakażenia lamblią

Lamblia występuje w 2 postaciach: aktywnej (tzw. trofozoit), która odpowiada za występowanie objawów, takich jak biegunka, ból brzucha, wzdęcia i wymioty, oraz nieaktywnej (tzw. cysta), odpowiedzialnej za przenoszenie lambliozy.

Jak dochodzi do zakażenia lamblią i jak leczyć?

Do zarażenia dochodzi przez zanieczyszczoną wodę lub jedzenie albo kontakt z zakażonymi odchodami. Leczenie opiera się zazwyczaj na antybiotykach, głównie nitroimidazolu, ale oporność na nie staje się coraz powszechniejsza1,2.

Istnieje też ryzyko poważnych efektów ubocznych ze strony układu nerwowego, takich jak ataki padaczkowe, zapalenie nerwów obwodowych (czyli ich uszkodzenie wywołujące drętwienie i ból kończyn) oraz encefalopatia (zaburzenia funkcji i struktury mózgu)3.

Naturalne sposoby leczenia lambliozy

Na szczęście istnieje wiele naturalnych środków leczniczych, które stanowią potężną broń w walce z pasożytami. Przedstawiamy ogólne wskazówki dotyczące pozbycia się lamblii. Najlepiej jednak udać się do doświadczonego zielarza lub naturopaty, który doradzi holistyczne podejście w oparciu o indywidualne objawy i okoliczności.

Czosnek jest pomocny przy zakażeniu pasożytami

Allium sativa słynie ze swoich przeciwpasożytniczych właściwości. Dotyczy to zarówno czosnku w całości, jak i pewnych jego składników. Jak dowiodły testy laboratoryjne in vitro, jest on skuteczny w zwalczaniu lamblii4, zaś w toku niewielkiego badania na dzieciach z giardiozą okazało się, że leczenie świeżym czosnkiem lub jego suplementem skutecznie usunęło pasożyta w kilka dni5.

Ajurweda łagodzi objawy lambliozy

Indyjski leki Pippali Rasayana, który wytwarza się z rośliny Butea monosperma oraz pieprzu długiego (Piper longum), przetestowano w badaniu z grupą kontrolną na pacjentach z lambliozą. Mieszanka zwalczyła infekcję i złagodziła objawy po 2 tygodniach stosowania6. Należy skonsultować się z wykwalifikowanym specjalistą od ajurwedy, który przepisze odpowiednie lekarstwo i dawkę.

Propolis skuteczny w zwalczaniu lamblii

Kit pszczeli jest potężnym lekarstwem na infekcje. W pewnym badaniu 20% roztwór propolisu okazał się równie skuteczny w zwalczaniu lamblii, co tynidazol, przy czym naturalny środek miał tę zaletę, że nie towarzyszyły mu żadne efekty uboczne7. Sugerowana dawka: 20-30% nalewka z propolisu, zgodnie z instrukcjami na etykiecie.

Probiotyki hamują wzrost pasożytów

Co prawda nie przeprowadzono jeszcze testów na ludziach, ale tzw. dobre bakterie dowiodły już swojej skuteczności w walce z lamblią w badaniach laboratoryjnych. Działają one przez bezpośrednie hamowanie wzrostu pasożyta oraz stymulowanie odpowiedzi immunologicznej organizmu8. Sugerowana dawka: niektóre badania wskazują, że skuteczna dawka wynosi 5 mld jednostek tworzących kolonie przez co najmniej 5 dni9.

Zioła pomagają w leczeniu lambliozy

Zielarz Meilyr James, właściciel kliniki Herbal Clinic w Swansea w Walii (www.herbalclinic-swansea.co.uk), zaleca poniższe surowce do walki z lambliozą.

Bylica piołun (Artemisia absinthium) eliminuje lamblię

Ta roślina skutecznie eliminuje wiele rodzajów pasożytów, w tym lamblię. Z racji gorzkiego smaku warto przyjmować ją w postaci pastylek lub nalewki na wodzie, a nie naparu. Bylica piołun to bardzo potężne zioło, należy używać go wyłącznie przez krótki okres, najlepiej pod okiem specjalisty. Nie wolno stosować go w czasie ciąży lub jeśli ma się skłonności do ataków padaczki. Sugerowana dawka: 3 razy dziennie 2 ml nalewki 1:3 z niewielką ilością wody przez tydzień; pastylki według wskazówek na opakowaniu.

Wiąz czerwony (Ulmus rubra) łagodzi bóle brzucha

Warto brać proszkowy preparat tej rośliny w celu złagodzenia bólu żołądka lub jelit, który może towarzyszyć procesom wydalania pasożyta. Sugerowana dawka: 1 łyżeczka w ½ szklanki gorącej wody lub mleka owsianego, wymieszać do powstania gęstej zawiesiny.

Orzech szary i mniszek lekarski wspomagają usuwanie pasożytów 

Orzech szary (Juglans cinerea) i mniszek lekarski (Taraxacum officinalis) mogą być stosowane łącznie po pierwszym tygodniu leczenia, by upewnić się, że infekcja całkowicie minęła. Orzech wspomaga usuwanie pasożytów przez pobudzanie pracy wątroby, natomiast mniszek zapewnia jej delikatne, odżywcze wsparcie, co pozwala przywrócić utracone minerały. Można też dodawać świeże liście mniszka do sałatek, by jeszcze bardziej wspierać pracę wątroby. Sugerowana dawka: połączenie nalewek z orzecha szarego (1:4) i korzenia mniszka (1:2) w stosunku 2 części mniszka na 1 część orzecha; 3-6 ml na niewielkiej ilości wody 3 razy dziennie przez miesiąc.

Papaja pomaga pozbyć się lamblii

Wyniki wstępnych badań sugerują, że nasiona owocu papai (Carica papaya) usuwają z jelit przeróżne pasożyty, w tym lambilę10. Są one dostępne w sklepach ze zdrową żywnością oraz w internecie. Sugerowana dawka: zacznij od 2 nasion do posiłku bogatego w białko; jeżeli dobrze się przyjmą, stopniowo zwiększaj dawkę do ¼ łyżeczki dziennie, potem do ½ łyżeczki, o ile po 3 dniach stosowania nie pojawią się efekty uboczne.

Błonnik pokarmowy pomaga w pozbyciu się lamblii

Dieta bogata we włókno pokarmowe, zwłaszcza nierozpuszczalne, może pomóc pozbyć się lamblii przez "wymiecenie" trofozoitów z przewodu pokarmowego11. Dobre źródła nierozpuszczalnego błonnika to fasola, brązowy ryż, owies, soczewica i nasiona pszenicy. W pewnym badaniu te ostatnie uznano za korzystne dla pacjentów z lambliozą12. Sugerowana dawka: 1-2 łyżki stołowe nasion pszenicy 3 razy dziennie.

Niedobory cynku zwiększają ryzyko zakażenia pasożytem

Istnieją pewne dowody, że u dzieci niski poziom tego pierwiastka łączy się z lambliozą13. Warto więc zbadać poziom cynku w organizmie i w razie potrzeby brać suplement. Najlepiej udać się do doświadczonego naturopaty, który poleci badania pozwalające stwierdzić ewentualne inne niedobory składników odżywczych i doradzi, jak je uzupełnić.

Bibliografia
 • Crit Rev Microbiol, 2002; 28: 123–47
 • Clin Microbiol Infect, 2018; 24: 37–42
 • J Neurol, 2020; 267: 1–13; J Med Case Rep, 2011; 5: 63
 • Front Cell Infect Microbiol, 2018; 8: 353; Microbiology, 2000; 146 Pt 12: 3119–27
 • J Egypt Soc Parasitol, 1991; 21: 497–502; Altern Med Rev, 2003; 8: 129–42
 • J Ethnopharmacol, 1997; 56: 233–6
 • Acta Gastroenterol Latinoam, 1988; 18: 195–201
 • Braz J Pharm Sci, 2018; 54(2); Appl Environ Microbiol, 2001; 67: 5037–42
 • Indian J Med Microbiol, 2009; 27: 202–9
 • J Med Food, 2007; 10: 194–6
 • Am J Trop Med Hyg, 1989; 41: 51220; Altern Med Rev, 2003; 8: 129–42
 • Am J Trop Med Hyg, 2001; 65: 705–71
 • J Health Popul Nutr, 2003; 21: 72–5
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą
ARTYKUŁ UKAZAŁ SIĘ W:
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą 10/2020
KUP wydanie papierowe KUP wydanie ELEKTRONICZNE
ARTYKUŁ UKAZAŁ SIĘ W
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą 10/2020
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą
Kup teraz
Wczytaj więcej
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny