Jesteś terapeutą?

Pasożyty - jak się ich pozbyć?

Jestem ciągle zmęczona, na skórze pojawiły się wypryski, a mam już 30 lat! Do tego dochodzą wzdęcia, uczucie pełnego brzucha oraz stany podgorączkowe. Mam synka w wieku przedszkolnym i moja mama uważa, że najpewniej przyniósł do domu jakieś pasożyty. Badanie kału nie potwierdziło jej podejrzeń. Jednak mama upiera się, że Krzyś ma owsiki, bo w nocy zgrzyta zębami i ostatnio stał się drażliwy. Co możemy zrobić?

17 listopad 2017
Artykuł na: 17-22 minuty pasożyty dieta zioła medycyna naturalna zdrowa żywność
Zdrowe zakupy

Twoja mama może mieć rację. Tym bardziej, że większość z nas ma pasożyty, tylko... nic o tym nie wie. Jeśli wierzyć danym Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), to tylko jedna na 10 osób unika w swoim życiu zarażenia parazytem1. Co gorsza, w naszym organizmie może bytować ok. 300 gatunków pasożytów. I wbrew powszechnemu przekonaniu niechciani lokatorzy znajdują sobie przytulne gniazdko nie tylko w jelitach, ale również w płucach, wątrobie, mięśniach, stawach, skórze, a nawet w mózgu! Najbardziej narażone na zakażenie są dzieci. Szacuje się, że ok. 90% z nich ma 1-5 rodzajów pasożytów.

Charakterystyka pasożytów ludzkich

Najczęściej w naszym przewodzie pokarmowym bytują tasiemce i obleńce - owsiki, glista ludzka, włosogłówka. Atakują nas też pierwotniaki - czyli lamblie. Niestety nie jest to pokojowe zamieszkiwanie. Pasożyty czynią w naszym organizmie spustoszenie. Ograbiają nas z cennych składników odżywczych, a ich metabolity zatruwają organizm, powodując m.in. alergie, bóle głowy, kłopoty ze snem i wagą. Często również są praprzyczyną poważnych schorzeń autoimmunologicznych, a nawet, jak twierdzą niektórzy naturopaci, mogą sprzyjać rozwojowi nowotworów (np. rak trzonu macicy lub pęcherza moczowego kojarzony jest z przewlekłym zakażeniem przywrami)2.

Nic więc dziwnego, że specjaliści medycyny niekonwencjonalnej, zanim rozpoczną jakąkolwiek kurację, na początek zalecają odrobaczenie organizmu. Zabieg ten znacząco wzmacnia odporność, a często skutkuje też osłabieniem ataków duszności i odczynów alergicznych, bólów menstruacyjnych, a także wyraźnie poprawia sen.

Z tego, co piszesz, wynika, że Twój synek może cierpieć na owsicę. O zakażenie obleńcem w tym wieku jest bardzo łatwo. Jaja pasożytów można znaleźć w ok. 26% polskich piaskownic i na plażach. Wystarczy, że dziecko wsadzi do ust brudne paluszki albo będzie obgryzać paznokcie. Nieumyte ręce przenoszą jaja owsika na zabawki, klamki czy poręcze w autobusie. Zakażenie u dzieci często objawia się zgrzytaniem zębami. Towarzyszy mu uporczywy świąd w okolicach odbytu, który nasila się wieczorami, a także drażliwość, brak apetytu, nudności i bóle brzucha. Jako że owsikami bardzo łatwo się zarazić, szybko zaczyna cierpieć na nie cała rodzina.

Samice owsika żyją ok. 4 tygodni, po tym czasie, nocą, wychodzą przez odbyt, pełzają po skórze krocza i składają jajeczka (stąd świąd, który powoduje drapanie, w ten sposób jajeczka dostają się na skórę rąk i pod paznokcie) i giną. Pasożyty w jelicie ślepym powodują zmiany nieżytowe błony śluzowej. Mogą też dostać się do narządów rodnych kobiety, wywołując ich zapalenie3.

Kuracja polega na podaniu leków eliminujących owsiki. Muszą poddać się jej wszyscy domownicy. Pościel, ręczniki oraz bieliznę należy wygotować, a następnie w czasie trwania kuracji codziennie zmieniać. Dom należy gruntownie wysprzątać i odkurzyć - jajeczka pasożyta mogą znajdować się także w kurzu (wystarczy, że strzepnęło się zainfekowaną pościel). Sanitariaty należy myć po każdym użyciu przez zakażonego członka rodziny. Z diety trzeba wyeliminować słodycze oraz słodkie napoje. W ich miejsce warto wprowadzić pestki dyni.

Franciszkanin ojciec Grzegorz Sroka radził, aby w przypadku owsicy stosować lewatywę z wywaru ziołowego przygotowanego z 50 g ziela glistnika, 50 g ziela piołunu i 50 g kwiatu wrotyczu. 4-5 łyżek ziół należy zalać 0,5 l wody, gotować 3 min, ostudzić, przecedzić i gdy przestygnie, robić lewatywy przez tydzień, co drugi dzień. Ta mieszanka jest trująca, więc nie wolno jej pić! W tym samym czasie należy przygotować napar z 30 g ziela piołunu zmieszanego z 20 g ziela centurii. Łyżkę ziół zalej szklanką wrzątku, trzymaj pod przykryciem 15-20 min. Pij rano i wieczorem po 0,5 szklanki przez tydzień4.

Aby uniknąć ponownego zakażenia, przestrzegaj zasad higieny, obcinaj krótko paznokcie dzieciom, dbaj by miały własną pościel i ręczniki oraz by dokładnie myły ręce po powrocie do domu lub skorzystaniu z toalety. Myj owoce i warzywa, a także zabawki, których dzieci używały w piaskownicy. Prócz owsicy do najczęstszych zakażeń pasożytniczych należą glistnica, tasiemczyca i lamblioza. Lekarze oceniają, że w Polsce glistnica dotyka nawet 18% ludzi, natomiast lamblioza ok. 3-5% populacji, głównie przedszkolaków i dzieci w wieku szkolnym. Co roku notuje się też kilka tysięcy zachorowań na tasiemczycę.

Jak wykryć parazyty?

Obecność pasożytów w organizmie stwierdza się, badając kał (tzw. koproskopia). By wynik był prawidłowy, należy wykonać badania kilku próbek kału w różnym czasie5. Niektórzy specjaliści medycyny naturalnej są zdania, że najlepiej robić to podczas pełni księżyca. Inni zalecają, by obserwować momenty pogorszenia samopoczucia i wtedy wykonywać badanie. Trzeba jednak pamiętać, że analiza kału często daje wynik fałszywie ujemny. Oznacza to, że w organizmie człowieka znajdują się pasożyty, ale nie zostały wykryte. Jej skuteczność ocenia się na poziomie 12-20%.

Pomocne w rozpoznaniu jest badanie morfologii krwi obwodowej z rozmazem, które może wykazać obecność eozynofilów (krwinek kwasochłonnych) w krwi obwodowej oraz leukocytozę. Skuteczność tej metody szacuje się na 55-60%6. W przypadku podejrzenia zakażenia tasiemcem czy glistą pomocne może być też wykonanie USG. Osoby raz zarażone pasożytami powinny robić badania 3-4 razy w roku.

Źródła zakażenia

Glistnicą najczęściej zarażamy się, jedząc niedokładnie umyte warzywa, które były nawożone ludzkimi fekaliami lub pijąc zanieczyszczoną wodę, np. podczas kąpieli w stawie czy jeziorze.

Tasiemiec nieuzbrojony może przeniknąć do naszego organizmu, gdy jemy surowe, niedogotowane lub niedopieczone mięso wołowe z larwami zwanymi wągrami. Natomiast tasiemiec uzbrojony - wraz z mięsem wieprzowym, które nie zostało poddane wystarczającej obróbce termicznej7. W przypadku lamblii źródłem zakażenia mogą być zwierzęta i ludzie.

Cysty lamblii przenoszą muchy - podobnie jak w przypadku glist i włosogłówek do zarażenia dochodzi po spożyciu skażonej żywności lub wody pitnej. Walkę z parazytem utrudnia jego żywotność, np. w wodzie o temperaturze 18°C może przetrwać nawet 3 miesiące.

Profilaktyka - jak zapobiegać zakażeniom?

Lamblie Chroń żywność przed owadami. Przestrzegaj zasad higieny: dokładnie myj ręce przed przygotowaniem posiłków, przed jedzeniem i po wyjściu z ubikacji.

Glisty Dokładnie myj owoce i warzywa, które jesz na surowo. Unikaj picia nieprzegotowanej wody. Nie podlewaj ogródka ludzkim nawozem.

Tasiemce Kupuj mięso zbadane przez weterynarza, nie jedz mięsa i ryb na surowo. Chorobę mogą przenosić psy, dlatego systematycznie je odrobaczaj. By zabić wągry tasiemca, mięso musi zostać dokładnie podgrzane w całości do temperatury co najmniej 63°C przez minimum 3 min.

Chcąc uniknąć zakażenia innymi parazytami, zamontuj siatki ochronne w oknach, chroń żywność przed muchami, bo to one przenoszą jajeczka pasożyta. W czasie wyjazdów do krajów tropikalnych przestrzegaj zasad higieny osobistej8

Leczenie zakażeń pasożytniczych

Kuracja polega na podawaniu leków przeciwpasożytniczych, takich jak Mebendazol, Albendazol lub Pyrantel. Po ok. 2 tygodniach ich stosowania, należy wykonać badanie kału. W przypadku tasiemcy stosowane są Niklozamid lub Prazykwantel9.

Alternatywą dla leków chemicznych mogą być ziołowe mieszanki na pasożyty. Bardzo popularnym preparatem jest np. Syrop Vernikabon.

Zalecane dawkowanie: 2 razy dziennie po łyżeczce u dzieci powyżej 3. r.ż. Dorośli 2 razy dziennie 2 łyżeczki przez tydzień. Następnie tydzień przerwy i ponownie tydzień zażywania syropu.

Innym środkiem pomocnym w zwalczaniu pasożytów jest Alerbon zawierający olej z nasion czarnuszki, który przyczynia się do eliminacji z organizmu tasiemców, co wynika z badań przeprowadzonych na dzieciach. Ponadto nasiona czarnuszki pomocne są w zwalczaniu zakażenia owsikami, gdyż niszczą zarówno dorosłe pasożyty, jak i ich jaja, czego dowiedli tureccy uczeni w 2005 r. Z kolei naukowcy egipscy w tym samym roku wykryli w badaniach przeprowadzonych na zwierzętach, że olej z czarnuszki ma zdecydowanie silniejsze działanie niż olej z czosnku.

Zalecane dawkowanie: Alerbon u małych dzieci oraz u dorosłych 1-3 kapsułki dziennie.

Leczenie chorób pasożytniczych należy ustalać z lekarzem, który przepisze odpowiednie lekarstwa. Warto jednak wiedzieć, że wiele roślin i owoców ma właściwości przeciwrobaczne10.

Jaką dietę stosować?

Szalenie istotna jest dieta bezwzględnie wykluczająca węglowodany, którymi żywią się pasożyty. Zabronione są słodycze. Należy także unikać picia soków owocowych i napojów gazowanych, a także jedzenia budyniów, miodu, dżemów, owoców, sosów gotowych, a nawet białego pieczywa, makaronów i innych wyrobów mącznych wysoko węglowodanowych. Zabronione są również produkty drożdżowe, owoce, sery pleśniowe oraz alkohol. Wybieraj za to produkty bogate w błonnik, bo pomagają pozbyć się np. owsików oraz ich larw11.

Surowizna na cenzurowanym

Miłośnicy sushi powinni wiedzieć, że w rybach Azji bytuje ponad 70 gatunków pasożytów zarówno płaskich, jak obłych oraz ich larw i jajeczek, które mogą być zniszczone tylko w trakcie obróbki termicznej lub długotrwałego "głębokiego" zamrożenia. Nawet jedząc inne rodzaje sushi z pieczonych ryb, nie mamy pewności, że kucharz zmienił nóż i deskę do krojenia. W przypadku ryb krajowych zalecana jest dokładna obróbka termiczna karpiowatych i miętusa (przywra kocia, bruzdogłowiec szeroki) oraz śledzi, makreli i dorszy (anisakioza/anisakiaza)12.

Czosnek pospolity

To naturalny antybiotyk, który skutecznie hamuje wzrost bakterii. Pomoże w oczyszczaniu organizmu z toksyn i pasożytów - przede wszystkim owsików, glist i tasiemców. Czosnek działa na nie drażniąco, a większa dawka wręcz paraliżująco. Podczas kuracji trzeba zjeść codziennie 2-3 ząbki czosnku (nie w jednej porcji, tylko np. do śniadania, obiadu i kolacji)13.

Zioła o działaniu przeciwpasożytniczym

Przeciwpasożytnicze działanie mają przede wszystkim:

 • wrotycz,
 • piołun,
 • krwawnik,
 • glistnik i
 • kruszyna.

Warto je parzyć i pić. Można też kupić gotowe mieszanki do kąpieli o działaniu przeciwpasożytniczym. Na dobę przed kąpielą obowiązuje dieta bez cukru. Zabieg powtarzaj raz na tydzień.

Glistnicę zwalczysz, przygotowując ziołowy proszek. Zmieszaj po 5 g owoców czarnej borówki, koszyczków rumianku i korzenia omanu. Skrusz lub utłucz w moździerzu na proszek. Przez 10 dni zjadaj z łyżką miodu na czczo, popijając szklanką wody. Po tygodniu przerwy powtórz kurację.

Lambliozę pomoże pokonać mieszanka: piołunu, tymianku, liści orzecha włoskiego, liści szałwii oraz kłącza tataraku. Wszystkich składników odmierz po 30 g i dokładnie wymieszaj. Łyżkę mieszanki zalej szklanką wrzątku. Zalecane dawkowanie: odwar pij 3 razy dziennie po pół szklanki między posiłkami przez 10 dni, następnie przez 3 tygodnie przyjmuj dawkę o połowę mniejszą.

Tasiemce skutecznie niszczy mieszanka dr. Edwarda Wawrzynika, farmaceuty współpracującego z ojcem Klimuszko. Kwiat wrotyczu, koszyczek rumianku i ziele piołunu wymieszaj w równych częściach. Następnie z łyżeczki mieszanki przygotuj odwar z ziół na szklankę wody. Zalecane dawkowanie: pij po 0,5 szklanki rano i wieczorem przez 3-5 dni4.

Kuracja o. Grzegorza

Zioła franciszkanina skuteczne są szczególnie w walce z glistnicą. Dokładnie wymieszaj po 100 g liści borówki czarnej, owocu kminku i ziela bylicy pospolitej oraz po 50 g liści szałwii, koszyczków rumianku, ziela krwawnika, ziela dziurawca oraz szyszek chmielowych. Wsyp 4 łyżeczki mieszanki na 0,5 l wody, ogrzej do wrzenia pod przykryciem, a potem odstaw na 10 min.

Zalecane dawkowanie: każdy domownik powinien wypić po 0,5 szklanki, 2 razy dziennie4.

Bursztynowa nalewka

Skutecznie niszczy lamblie. Do ¼ szklanki schłodzonej wody należy wkroplić nalewkę w następujących dawkach: Dzieci 6-12 lat - 15-20 kropli 3 razy dziennie. Dzieci 12-16 lat - 20-30 kropli 3 razy dziennie. Młodzież od 16. r.ż - 30- 40 kropli 3 razy dziennie. W każdym wypadku kuracja powinna trwać 14 dni.

Przyprawy

Wyraźne smaki - kwaśne, gorzkie lub ostre - odstraszają parazyty. Nie znoszą też one przypraw: goździków, szałwii, imbiru, chrzanu, tymianku, kopru włoskiego i pieprzu kajeńskiego.

Pestki dyni

To metoda tania a efektywna. Pestki dyni, z uwagi na zawarte w nich składniki paraliżujące układ nerwowy pasożytów, skutecznie zwalczają owsiki, tasiemce i glistę ludzką. 60-80 świeżo wyłuskanych pestek dyni utrzyj (najlepiej w moździerzu) z odrobiną wody i cukru. Masę podziel na 3 części. Jedz je rano, na czczo. Po 5 godz. wypij łyżkę oliwy z oliwek. Niektórzy naturopaci zalecają zwiększenie dawki łuskanych surowych pestek dyni do 200-250 sztuk w przypadku osoby dorosłej oraz 50-100 sztuk w przypadku dziecka. Warto przy tym wspomnieć, że mają one zabójczy wpływ również na tęgoryjca dwunastnicy14.

Olej z goździka korzennego

To bardzo silny antyoksydant o mocnym działaniu na pasożyty jelitowe. Aby pozbyć się niechcianych lokatorów z organizmu, trzeba przyjmować olejek przynajmniej przez 2 tygodnie. Dobrze jest rozcieńczyć go w innym oleju, np. kokosowym15.

Orzech włoski

Zawiera substancję zwaną juglonem, która jest skuteczna w chorobach pasożytniczych. Można też sięgnąć po dostępny w sklepach zielarskich ekstrakt z orzecha włoskiego i czarnego. Zalecane dawkowanie: osoby dorosłe - łyżeczkę (5 ml = 90 kropli) produktu rozpuścić w 100 ml wody. Przyjmować 2 razy dziennie na kwadrans przed posiłkiem16.

Pokochaj kiszonki

Sok z kiszonej kapusty, ogórków lub buraków pomaga ograniczyć ilość pasożytów przewodu pokarmowego.

Przepis św. Hildegardy

Ta uczona benedyktynka na odrobaczenie radziła stosowanie mikstury złożonej: z 10 ml soku z pokrzywy i 10 ml soku z dziewanny, 20 ml soku z liści orzecha włoskiego, 2 łyżek octu winnego, 150 g miodu oraz litra wina. Wszystkie składniki wymieszaj, doprowadź do wrzenia i gotuj na małym ogniu przez 5 min. W tym czasie zbieraj tworzącą się na powierzchni płynu pianę. Napój przestudź i wlej do butelki. Zażywaj codziennie przez 2 tygodnie po łyżce przed posiłkiem, a po posiłku wypijaj po kieliszku likierowym (czyli ok. 20 ml). Dzięki takiej kuracji "robaki zginą" - zapewniała św. Hildegarda.

Bibliografia

 1. https://goo.gl/SbMqa6
 2. W. Ozimek „Nie dam się pasożytom” Wydawnictwo Montserrat Gras Graupera - Clinical Services & Research
 3. Parazytologia i akaroentomologia medyczna. Antoni Deryło (red.). Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2002, s. 251-254
 4. https://goo.gl/EptzLL
 5. https://goo.gl/KNGMxs
 6. https://goo.gl/8PJNFH
 7. https://goo.gl/M2isp4
 8. https://goo.gl/xiHoSn
 9. https://goo.gl/XVFrwR
 10. https://goo.gl/rcHLix
 11. https://goo.gl/w3MkCr
 12. https://goo.gl/PWbvm3
 13. https://goo.gl/RE3BeJ
 14. https://goo.gl/gARhKu
 15. https://goo.gl/tUu3Xi
 16. https://goo.gl/NXFrrh
 17. Wighard Strehlow „Program zdrowia św. Hildegardy z Bingen. Dawne lekarstwa na współczesne choroby”. Wydawnictwo Esprit
Wczytaj więcej
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT