Jesteś terapeutą?

Grzyb ze zmywarki?

Wnętrze zmywarki to idealne miejsce do rozwoju grzyba wywołującego choroby płuc i śmiertelne infekcje. Przyjrzyj się uważnie swojemu sprzętowi i sprawdź, czy nie ma w niej skupisk pleśni.

Artykuł na: 2-3 minuty infekcje
Zdrowe zakupy

Po pobraniu próbek ze zmywarek znajdujących się w prywatnych domach w ponad 100 miastach na całym świecie, naukowcy z Chin, Holandii i Słowenii ustalili, że w ponad 70% zmywarek znajdują się groźne dla zdrowia gatunki grzybów.

Exophalia dermatitidis oraz E. phaeomuriformis są bardzo odporne na działanie wysokiej temperatury, dużego poziomu stężenia soli, a nawet silnych środków dezynfekujących używanych w większości zmywarek.

Jak wyglądają? Z daleka przypominają mały czarny osad, który często jest brany za zwykłe zabrudzenie. Tego typu drożdżaki najczęściej gromadzą się w okolicy gumowych uszczelek. Mogą nie tylko wywoływać alergie, ale także atakować płuca, wątrobę i inne organy wewnętrzne, a nawet doprowadzać do chorób nowotworowych.

Czy możemy jakoś temu zaradzić? Okazuje się, że duże znaczenie ma dokładne usunięcie resztek jedzenia z naczyń wkładanych do mycia.

Przynajmniej raz w miesiącu powinniśmy nastawić pustą zmywarkę i dodać do komory dozującej specjalny środek do mycia tego rodzaju urządzeń.

Jeśli zauważymy, że uszczelki są wyraźnie zagrzybione, warto skorzystać z pomocy specjalisty i wymienić je na nowsze. Najprościej jednak zawsze uchylać lekko drzwiczki zmywarki po skończonym zmywaniu, żeby zapobiec rozwojowi pleśni.

Jesteś uczulony na chemiczne detergenty? Zamiast płynu nabłyszczającego można użyć odrobiny octu spirytusowego oraz kilku kropel naturalnego olejku cytrynowego. Nie tylko pomogą zmiękczyć wodę, ale także mają właściwości grzybobójcze.

Różnica pokoleń

Nie wszyscy w zmywarkach myją tylko naczynia...

 Tekst: Monika Piorun

Wczytaj więcej
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny