Jesteś terapeutą?
Szczepionka na ospę może uszkadzać wzrok

Szczepienia przeciwko ospie mogą prowadzić do poważnych chorób oczu - od zapalenia rogówki po jej zwyrodnienie, a w konsekwencji - utratę zdolności widzenia.

06 kwiecień 2016 Artykuł na: 2-3 minuty
szczepionki odporność

Naukowcy z Uniwersytetu Missouri-Columbia przeanalizowali 20 przypadków, w których doszło do utraty wzroku po zastosowaniu szczepionki przeciwko ospie. Zapalenie rogówki u dorosłych pojawiło się w ciągu 24 dni od szczepienia. Wśród dzieci problemy z widzeniem zaczynały się pojawiać już po 14 dniach.

Badacze ostrzegają, że zawierająca żywy szczep wirusa varicella-zoster szczepionka, która zapobiega ospie wietrznej i zapewnia częściową ochronę przed półpaścem, może prowadzić do zaostrzenia stanów zapalnych w obrębie oka.

Choć do tego typu reakcji może dochodzić rzadko, to jednak do tej pory nie udało się ustalić rzeczywistej skali problemu. Wiedzę na temat działań niepożądanych i powikłań poszczepiennych można zdobyć jedynie dzięki danym udostępnianym sporadycznie przez Amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków oraz Światową Organizacje Zdrowia.

IRIDE from Sofia Aronov on Vimeo.

Wczytaj więcej
Cat icon
Znajdź terapeutę i uzyskaj pomoc
Zgodnie ze swoimi potrzebami medycyny holistycznej
Close icon
Nasze magazyny