Jesteś terapeutą?

Zarazki na Dzikim Zachodzie, czyli historia polio

Wirus polio budził przed laty niemałą grozę. Pełna emocji walka o szczepionkę poskramiającą wywoływaną przez niego chorobę doczekała się sensacyjnej publikacji nagrodzonej Pulitzerem

03 luty 2016
Artykuł na: 2-3 minuty szczepionki pacjent
Zdrowe zakupy

Nazwa choroby Heinego-Medina wywodzi się od nazwisk uczonych, którzy ją opisali. Co ciekawe, pierwszy napisał o niej - w kontekście porażenia dziecięcego - Jakub Heine (z lewej), a Oskar Medin (z prawej) uczynił to 50 lat później, opisując ją jako ostrą chorobę zakaźną.

Szczepienia przeciw chorobie Heinego-Medina były największym masowym eksperymentem zdrowotnym w historii Stanów Zjednoczonych, a związane z nimi doświadczenia zrewolucjonizowały zasady testowania i dopuszczania do sprzedaży nowych leków na całym świecie.

David M. Oshinsky - amerykański badacz historii medycyny - z akademickim zacięciem przedstawia w jaki sposób doszło do dramatycznego wyścigu po szczepionkę chroniącą przed epidemią wirusa polio, która (jako medialna sensacja) była uważana za równie poważne zagrożenie, jak sowieckie bomby atomowe.

W obliczu nieznanych patogenów, pełni nieokiełznanych ambicji naukowcy byli niczym kowboje na Dzikim Zachodzie, a ich dramatyczna walka o to, by mieć pierwszeństwo w znalezieniu remedium na nieznaną zarazę w niczym nie ustępowała intrygom znanym z westernów i miała znaczący wpływ na całe amerykańskie społeczeństwo.

W 2006 r. książka doczekała się nagrody Pulitzera. Teraz dostępna jest także w Polsce.

David M. Oshinsky: POLIO Historia pokonania choroby Heinego-Medina Prószyński i S-ka, www.proszynski.pl

Wczytaj więcej
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT