Jesteś terapeutą?

Polio na Ukrainie

Przy wschodniej granicy Polski, na ukraińskim Zakarpaciu, doszło do zachorowań na polio. Wirusa, który powoduje chorobę Heinego-Medina wykryto u dwójki dzieci

08 wrzesień 2015
Artykuł na: 2-3 minuty szczepionki
Zdrowe zakupy

"W związku z obecną sytuacją na Ukrainie osoby, które nie ukończyły 19. roku życia oraz nie zrealizowały pełnego cyklu szczepień zgodnie z Programem Szczepień Ochronnych obowiązującym w Polsce, wzywa się do uzupełnienia szczepień przeciwko poliomyelitis" - wzywa Główny Inspektorat Sanitarny (GIS).

Nazwa choroby Heinego-Medina wywodzi się od nazwisk uczonych, którzy ją opisali. Co ciekawe, pierwszy napisał o niej - w kontekście porażenia dziecięcego - Jakub Heine (z lewej), a Oskar Medin (z prawej) uczynił to 50 lat później, opisując ją jako ostrą chorobę zakaźną.

Urzędnicy przypominają, że podstawowe obowiązkowe szczepienia przeciw polio (chorobie Heinego-Medina) powinny być podane dziecku w trzech dawkach przed ukończeniem przez nie 14. miesiąca życia, a szczepienie pojedynczą dawką przypominającą powinno odbyć się, gdy ma ono 6 lat. A jak to jest w praktyce?

W naszym kraju przeciwko polio zaszczepionych jest 95 proc. dzieci, a wśród dwulatków poziom ten mieści się w przedziale od 99,3 do 99,9 proc.

"Należy mieć na względzie, że obwód zakarpacki, w którym wystąpiły zachorowania, graniczy z czterema krajami, w tym również Polską" - podkreśla GIS. 

Zaszczepione powinny być również wszystkie osoby, które podróżują do regionów, w których potwierdzono występowanie poliowirusów.

Poliovirus from Kelley Webb on Vimeo.

Tekst: Monika Piorun

Wczytaj więcej
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT