Jesteś terapeutą?

Zarażenie wirusem ebola w Europie!

W Hiszpanii doszło do pierwszego w Europie zarażenia wirusem gorączki krwotocznej. Zachorowała pielęgniarka Teresa Romero opiekująca się w jednym z madryckich szpitali duchownym, który ebolą zaraził się w Sierra Leone, a na leczenie został przetransportowany do Hiszpanii. Pod koniec września zmarł.

09 październik 2014
Artykuł na: 2-3 minuty infekcje odporność
Zdrowe zakupy

Agencja AFP podaje, że w Hiszpanii, oprócz zarażonej pielęgniarki, hospitalizacji poddano sześć osób (m.in. drugą pielęgniarkę, która też miała kontakt z chorym i męża zakażonej), ale w organizmie żadnej z nich nie wykryto zjadliwego wirusa.

Teresa Romero miała przyznać, że kiedy po opiece nad zarażonym ebolą misjonarzem zdejmowała kombinezon, dotknęła swojej twarzy rękawiczką. Podczas kontaktu z chorymi na gorączkę krwotoczną trzeba przestrzegać szczególnych środków ostrożności. Powinno się używać kombinezonów ochronnych mających czwarty stopień zabezpieczeń (m.in. z niezależnym systemem cyrkulacji powietrza). W Hiszpanii rozgorzała dyskusja, czy konieczne procedury były przestrzegane. Tezie, jakoby tak nie było, a używane kombinezony miały za niski, jedynie drugi, stopień zabezpieczenia, zaprzeczają władze madryckiego szpitala. Twierdzą, że wszystkie wymagane środki bezpieczeństwa były skrupulatnie stosowane.

Ebola - wirus. Drogi zakażenia i objawy

Ebola rozprzestrzenia się przez bezpośredni kontakt z krwią i płynami ustrojowymi zarażonych ludzi i zwierząt. Wirus nie roznosi się drogą kropelkową. Do symptomów choroby należą: gorączka, krwotoki wewnętrzne i zewnętrzne, a w ostatnim stadium choroby - wymioty i biegunka.

Zdaniem lekarzy stan zarażonej pielęgniarki jest zadowalający. Otrzymuje ona leki antywirusowe i przeciwciała, wyizolowane z krwi hiszpańskiej zakonnicy, która zaraziła się ebolą w Liberii i wyzdrowiała.

Według najnowszych danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na gorączkę krwotoczną, której epidemia trwa od kilku miesięcy w Afryce Zachodniej, zmarło na świecie prawie 3,5 tys. osób, w tym 678 w Sierra Leone. Zarażonych zostało 7,5 tys. osób.

Czy gorączka krwotoczna zagraża Polsce?

Podczas konferencji prasowej, która odbyła się 8.10.2014, w Warszawie, prof. dr hab. Mirosław Wysocki, dyrektor Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego, uspokajał, że w Polsce stopień zagrożenia ebolą jest bardzo niewielki.

ONZ powołała specjalną Misję ONZ ds. Natychmiastowej Pomocy w Kwestii Eboli (UNMEER), której celem jest zwiększenie międzynarodowej pomocy dla społeczności dotkniętych epidemią w Afryce Zachodniej.

Wczytaj więcej
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT