Jesteś terapeutą?

Odra powróciła nawet wśród zaszczepionych

Ameryka obserwuje największy powrót odry od dziesiątków lat, ponieważ wirus dotyka także zaszczepione dzieci. Choć lekarze przyczyn dopatrują w globalnych podróżach i niezaszczepionych dzieciach, to szczepienie MMR (odra-świnka-różyczka) statystycznie nie ochrania przynajmniej 5% zaszczepionych.

02 maj 2014
Artykuł na: minutę szczepionki dziecko
Zdrowe zakupy

Epidemia jest złem z zasady, ponadto wielu młodych lekarzy nigdy nie widziało przypadku odry na własne oczy i nie są oni w stanie diagnozować jej prawidłowo. Według Nadii Qureshi z Loyola University Health System szczepionka MMR chroni 95% zaszczepionych i procent ten może wzrosnąć do 98 % po powtórzeniu dawki.

Nadal jednak 2% zaszczepionej populacji jest narażone na ryzyko zakażenia odrą, nawet jeśli na ich obszarze zamieszkania został osiągnięty poziom ochrony przez tzw. odporność stada, w której zaszczepiono 95% dzieci.

Qureshi obwinia za ostatni wzrost zachorowań zmniejszenie liczby szczepień - nawet jeśli szczepienie jest obowiązkowe w większości państw - oraz podróże do krajów, gdzie szerzy się odra.

Wczytaj więcej
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny