Jesteś terapeutą?

Sztuczne słodziki uszkadzają biotę

Zgodnie z opublikowanym niedawno badaniem, zaaprobowane przez FDA sztuczne słodziki mogą wpływać negatywnie na biom jelitowy.

28 październik 2018
Artykuł na: 2-3 minuty mikrobiom dieta jelita
Zdrowe zakupy

Kilka popularnych zamienników cukru okazało się mieć szkodliwy wpływ na bakterie jelitowe myszy - twierdzą eksperci z Izraela i Singapuru. 

Ostatnimi laty wpływ sztucznych słodzików na biom jelitowy zaczął wzbudzać zaciekawienie naukowców. Sacharyna prawdopodobnie zaburza równowagę bioty i prowadzi do nietolerancji glukozy i zapalenia wątroby, natomiast acetulfam-K poprzez wpływanie na biom sprzyja odkładaniu się tkanki tłuszczowej.

Tym razem badacze postanowili wziąć pod lupę słodszy odpowiednik aspartamu, neotam. Podawany w dawce 0,75 mg/kg masy ciała zwierzęcia (odpowiednik 250% zalecanego dziennego spożycia dla człowieka) zatruwał wewnętrzne środowisko jelit. Karmione nim myszy wykazywały zaburzenia metaboliczne, w tym zwiększenie poziomu cholesterolu.

Biota odgrywa kluczową rolę w prawidłowym funkcjonowaniu całego organizmu. Zaburzenia proporcji pomiędzy poszczególnymi szczepami bakterii i grzybów żyjących w jelitach prowadzą do problemów metabolicznych i psychicznych.

Wczytaj więcej
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny