Jesteś terapeutą?

Brakujące białko kluczem do nietolerancji glutenu

Naukowcy w tym tygodniu zrobili krok w kierunku zrozumienia procesu nietolerancji glutenu i celiakii. Pacjenci z tymi schorzeniami mają mało elafin, białek, które chronią ściany jelit i zmniejszają toksyczność glutenu dla organizmu. Okazuje się, że suplementy zawierające to białko mogłyby stać się rozwiązaniem dla tego problemu.

14 kwiecień 2014
Artykuł na: minutę gluten
Zdrowe zakupy

Naukowcy z INRA i INSERM we Francji są zdania, że prawdopodobnie poziom białek zwanych elafinami wskazuje, czy dany pacjent cierpi na nietolerancję glutenu. Wysoki poziom elafin zapobiega niszczeniu ścian jelit podczas procesu zapalnego uruchamianego w wyniku spożycia pszenicy, wpływając ponadto na enzymy, które rozkładają gluten.

Probiotyki zawierające wspomniane białko prawdopodobnie mogą przeciwdziałać procesowi zapalnemu albo sprawić, że gluten będzie lepiej tolerowany. Naukowcy donoszą, że okrycie to może mieć kluczowe znaczenie dla leczenia celiakii, nietolerancji glutenu czy nieswoistych zapaleń jelit (IBD - inflammatory bowel disease).

Odkrycie, o którym tu donosimy, jest jeszcze na początku drogi, aby można było z niego zacząć korzystać w praktyce. Przed naukowcami jeszcze testy laboratoryjne na myszach i badania kliniczne.

Polub
Dołącz do nas na Facebooku:
Dołącz do naszego Newslettera i odbierz prezent:
Budujemy Dom
Nasze magazyny
Prosta droga do odporności
tel.: +48 534 229 890 www.auraherbals.pl