Jesteś terapeutą?

Naturalne leki i sposoby na kamienie żółciowe

Pęcherzyk żółciowy to narząd o gruszkowatym kształcie, mieszczący się przy wątrobie. Gromadzi się w nim wytwarzana przez nią żółć. Gdy jemy posiłek, wydziela ją do jelita, dzięki czemu możemy strawić zawarte w nim tłuszcze.

Artykuł na: 9-16 minut medycyna naturalna dieta
Zdrowe zakupy

Zawsze pytam swoich pacjentów o przebyte zabiegi chirurgiczne, usunięte narządy i dość często znajdują się wśród nich osoby po operacji wycięcia pęcherzyka żółciowego. Z mojego doświadczenia wynika, że wielu z tych cholecystektomii można byłoby uniknąć, oczywiście pozostając pod kontrolą lekarza. Bo muszę podkreślić, że ostry stan zapalny pęcherzyka żółciowego jest sytuacją zagrażającą życiu.

Jak powstają kamienie żółciowe?

Przyczyny powstawania kamieni żółciowych są różne. Może to być nadmierne spożycie tłustych, szczególnie smażonych posiłków lub wręcz przeciwnie - zbyt mała ilość nienasyconych tłuszczów tj. oleju lnianego, oliwy z oliwek oraz produktów bogatych we frakcje omega-3. Ich powstawaniu sprzyjają też infekcje pasożytnicze oraz bakteryjne w układzie trawiennym oraz nietolerancje pokarmowe, jak również niewielkie spożycie płynów lub nadmiar produktów mlecznych i cukrów rafinowanych w diecie.

Innymi czynnikami ułatwiającymi odkładanie złogów w pęcherzyku żółciowym są zaburzenia trawienia, niskie wydzielanie żółci, przyjmowanie antykoncepcji hormonalnej oraz niektórych lekarstw powodujących obciążenie wątroby i zagęszczenie żółci. Na ten proces wpływ mogą też mieć brak regularnej aktywności fizycznej, który przyczynia się do stagnacji w układzie pokarmowym, częste wahania wagi (efekt jojo) lub utrzymująca się otyłość.

Cukier w kostkach

Każda z wyżej wymienionych opcji lub ich kombinacja może stać u podłoża magazynowania w pęcherzyku żółciowym zbyt zagęszczonej żółci, nasyconej cholesterolem, który, krystalizując się, przybiera postać kamieni. Gdy złogi się powiększają, w organie zaczyna rozwijać się stan zapalny, objawiający się atakami bólowymi. Chory a nieleczony pęcherzyk może zagrażać życiu.

Leki rozpuszczające kamienie żółciowe czy skalpel?

Jednak jeśli złogi nie dają objawów, nim zdecydujemy się na operację, warto spróbować innych metod. Tym bardziej, że narząd ten bierze czynny udział w procesie trawiennym, a jego brak może przyczyniać się do słabszego wchłaniania witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, jak również bezpośrednio przeciążać pracę wątroby oraz trzustki.

Oczywiście zapobieganie powstaniu kamieni żółciowych jest znacznie łatwiejsze niż ich usunięcie. Jednak to również jest możliwe. Wielu moim pacjentom udało się je rozpuścić bez konieczności zabiegu chirurgicznego. Nawet dziś rano dostałam radosną wiadomość od mojej pacjentki pani Bożenki, która miała 3 złogi żółciowe wielkości ok. 1 cm. Po 3-miesięcznej kuracji badanie kontrolne pokazało, że jej pęcherzyk żółciowy jest wolny od kamieni.

Proces rozpuszczania złogów żółciowych w dużej mierze zależy od tego, jak długo pracowaliśmy na ich uformowanie. Często jest to trudne do dokładnego ustalenia, zwłaszcza jeśli chory nie miał robionych regularnych badań USG jamy brzusznej. Gdy cyklicznie wykonuje się takie testy, wówczas jest większa szansa wyłapania zmian "na świeżo", co znacząco usprawnia proces rozpuszczania.

Z mojego doświadczenia klinicznego wynika, że zazwyczaj trwa on od kilku do kilkunastu miesięcy i zależy głównie od czasu, w jakim kamienie powstawały, oraz ich wielkości. Muszę tu powiedzieć, że nie zawsze jest to możliwe, jeśli złogi formowały się przez wiele lub pacjent nie chce albo nie może podjąć koniecznych zmian stylu życia i odżywiania, które stanowią główną formę terapii.

Mikstura Słoneckiego na rozpuszczenie kamieni żółciowych

Cytryny

Fot. Pixabay / mohamed_hassan

Ta receptura może być pomocna w rozpuszczaniu złogów, ale podczas jej stosowania należy zachować dużą dozę ostrożności.

Skład mikstury:

  • 10 ml oleju kukurydzianego lub oliwy z oliwek
  • 10 ml soku z cytryny
  • 10 ml mieszanki soku z aloesu i wody - pół na pół

Wszystko wymieszaj i wypij rano na czczo, 30 min przed czymkolwiek innym. Mieszankę dobrze jest przygotować poprzedniego dnia wieczorem.

Zioła i dieta na kamienie żółciowe

W jaki sposób można radzić sobie z wykrytymi złogami w pęcherzyku żółciowym? Przede wszystkim ziołami. Wiele spośród nich ma właściwości rozpuszczające kamienie. Zawsze indywidualnie dobieram recepturę ziołową, biorąc pod uwagę całościowe funkcjonowanie organizmu chorego. Rośliny, które wspierają takie procesy, to m.in. kwiaty rumianku i kocanki piaskowej, owoce jałowca, liście boldoy, kłącza perzu, korzeń mniszka lekarskiego oraz ziele dziurawca.

Czasami przez rozpoczęciem właściwej terapii konieczna jest kuracja odrobaczająca, zwłaszcza jeśli pasożyty są zlokalizowane w okolicach wątroby, pęcherzyka żółciowego lub mają na nie silny wpływ, jak np. przywry, lamblie czy motylica wątrobowa.

Ponadto zazwyczaj zalecam usunięcie z diety nasyconych, przetworzonych tłuszczów i produktów mlecznych. Dobrze je zastąpić oliwą z oliwek oraz warzywami i owocami. Najlepiej wybierać gorzkawe warzywa, takie jak karczoch, rukola czy cykoria - stymulują one wydzielanie żółci i regulują pracę wątroby. Z owoców wskazane są jabłka, gruszki, cytryny i grejpfruty - ze względu na wysoką zawartość pektyn. Jedno z badań pokazało, że spożywanie dużego grejpfruta dziennie zredukowało powstawanie złogów w pęcherzyku żółciowym o ok. 40%!

Poza tym należy pić świeżo wyciskane zielone soki warzywne, np. z jarmużu, karczocha, cykorii i rukoli.

Jarmuż

Można też sięgać po zakwas buraczany lub sok z buraków, które działają przeciwzapalnie i wspomagają pracę wątroby oraz pęcherzyka żółciowego. A skoro już o płynach mowa, to odpowiednie nawodnienie organizmu - w ilości ok. 30 ml na kilogram masy ciała - jest kluczowe. Lekceważenie zaleceń dotyczących picia wody to bardzo częsty błąd moich pacjentów. Tymczasem gdy nawodnienie organizmu jest niewystarczające, większość terapii nie będzie skuteczna, ponieważ organizm nie będzie miał jak się oczyścić.

Poza tym dobrze jest dodawać do posiłku, a nawet wody, łyżeczkę kurkumy dziennie. Ułatwia ona rozpuszczanie złogów, ma właściwości przeciwzapalne, a także wspomaga oczyszczanie wątroby. Jeśli chory nie ma podrażnionej śluzówki żołądka, warto przed głównymi posiłkami pić szklankę wody z łyżeczką octu jabłkowego.

Osobiście doradzam suplementację witaminą B3 (niacyna), przyjmowanie enzymów trawiennych zawierających lipazę (rozkłada tłuszcz), granulek lub preparatów z lecytyny, które usprawnią proces emulgacji tłuszczów, a także kwasów omega-3 - 6 g lub 2-3 łyżki oleju lnianego lub oliwy z oliwek dziennie.

Oczywiście regularna aktywność fizyczna będzie usprawniała mechanizmy detoksykacji, wspierając proces usuwania złogów.

Warto przy tym wspomnieć, że zapobiega ona też tworzeniu się nowych.

Jeden ze sprawdzonych przepisów medycyny ludowej zleca spożywanie łyżeczki wysuszonych skórek z żołądków kurzych dziennie. Niestety trudno go zrealizować, bo żołądki dostępne w sklepach są ich już pozbawione.

Okłady z oleju rycynowego na pęcherzyk żółciowy

Kuracja ta może przyspieszyć rozpuszczanie złogów. Złóż 3-4 warstwy flaneli. Możesz, ale nie musisz, podgrzać olej w naczyniu, którego później będziesz używać tylko do tego celu. Następnie rozprowadź go po materiale. Flanelę przyłóż w okolice wątroby i pęcherzyka i przykryj folią plastikową, aby utrzymać odpowiednią, podwyższoną temperaturę. Do następnego kompresu możesz użyć tego samego kawałka materiału, ale olej nałóż z innej jego strony - w ten sposób posłuży Ci parę razy.

Okład powinien znajdować się na skórze parę godzin. Najlepiej nakładaj go przed snem, przez kolejne 3 dni, a potem zrób przerwę, aby organizm mógł się zregenerować, gdyż układ limfatyczny będzie w tym czasie wydalał toksyny. Rano po zdjęciu kompresu od razu przemyj skórę wodnym roztworem sody oczyszczonej (pół łyżeczki sody na pół szklanki ciepłej wody), następnie umyj się mydłem i spłucz wodą. W ten sposób pozbędziesz się toksyn wydalonych przez skórę.

Cola na kamienie żółciowe?

Obecnie krąży opinia, że pomocna w pozbywaniu się kamieni żółciowych może być cola. Spożywanie dużych ilości płynów samo w sobie może być pomocne, lecz cola zdecydowanie nie jest optymalnym wyborem. Zawarty w niej kwas fosforowy (używany przemysłowo do usuwania kamienia) ma bliskie zeru szanse znaleźć się w moczu, gdyż po drodze zostanie zneutralizowany. Temat wpływu coli na kamienie żółciowe przeanalizowała doktor nauk medycznych z Uniwersytetu w Chicago, Anna Zisman.

Joanna Brejecka-Pamungkas

Naturopathic doctor CCN (dyplomowana naturoterapeutka), dietetyk holistyczny, terapeutka medycyny chińskiej oraz masażu chińskiego Tuina przyjmuje w Gabinecie Natural Healing w Lenta Medica, ul. Nowolipki 27, Warszawa. Już wkrótce poprowadzi warsztaty:

  • Naturalne metody redukcji stresu
  • Przygotowania do ciąży
  • Zdrowe Dziecko
  • Tuina Pediatryczna
  • akupunktura bez igieł


Autor publikacji:
Joanna Brejecka-Pamungkas
joanna.brejecka_pamungkas@ktociewyleczy.pl

Joanna Brejecka-Pamungkas, naturopathic doctor CCN (dyplomowana naturoterapeutka), dietetyk holistyczny, terapeutka medycyny chińskiej oraz masażu chińskiego Tuina przyjmuje w Gabinecie Natural Healing w Lenta Medica w Warszawie.

Zobacz więcej artykułów tego eksperta
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą
ARTYKUŁ UKAZAŁ SIĘ W:
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą 11/2018
KUP wydanie ELEKTRONICZNE
ARTYKUŁ UKAZAŁ SIĘ W
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą 11/2018
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą
Kup teraz
Wczytaj więcej
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT