Światowy Dzień Wirusowego Zapalenia Wątroby

Specjaliści twierdzą, że mamy realną szansę na zwalczenie zakażeń HCV w Polsce. Czy to możliwe?

28 lipiec 2015
Artykuł na: 6-9 minut
Zdrowe zakupy

28 lipca obchodzimy Światowy Dzień Wirusowego Zapalania Wątroby. Z tego powodu w całym kraju trwa akcja bezpłatnych badań przesiewowych anty-HCV pod hasłem: „Zbadaj się! Bądź świadomy!”. Testy można wykonać w Gdańsku, Bydgoszczy, Białymstoku, Warszawie, Poznaniu, Kielcach, Opolu, Katowicach, Gliwicach, Tychach, Dąbrowie Górniczej i Rzeszowie. Z badań będzie mogło skorzystać 4 tysiące osób.

Zobacz, w jaki sposób wirus HCV atakuje wątrobę:

Wirusowa bomba zegarowa

Liczbę zakażonych wirusem HCV, wywołującym wirusowe zapalenie wątroby typu C (WZW C) szacuje się w Polsce na ponad 200 tysięcy osób.

85% ludzi nie jest świadomych swojej choroby. Choć obecność wirusa jest możliwa do wykrycia poprzez proste badanie serologiczne, większość chorych nie wie, co im dolega.

- Jeśli nie podejmiemy szeroko zakrojonych badań przesiewowych ukierunkowanych zwłaszcza na grupy wysokiego ryzyka, niewiele da się zrobić. Osoby zakażone nie mogą pozostawać anonimowe. Dotarcie do nich jest naszym moralnym obowiązkiem, gdyż większość z nich została zakażona w jednostkach ochrony zdrowia – mówi prof. Waldemar Halota, Kierownik Katedry i Kliniki Chorób Zakaźnych, Collegium Medicum na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, Prezes Polskiej Grupy Ekspertów HCV.

Koszty generowane przez WZW sięgają w Polsce ponad 800 mln zł rocznie. Chorobę tę często określa się mianem „wirusowej bomby zegarowej”.

Niezwykle ważnym elementem jest wykrycie możliwie jak największej liczby osób zakażonych wirusem wirusowego zapalenia wątroby, tak żeby mogły one zostać wyleczone zanim dojdzie do uszkodzenia wątroby.

Program badań przesiewowych 

Żeby tego dokonać potrzebny jest planowy program badań przesiewowych dotyczących wirusowego zapalenia wątroby, u około miliona Polaków, którzy w przeszłości byli narażeni na zakażenie HCV. Badania powinny być realizowane początkowo w grupach zwiększonego ryzyka zakażeniem, a potem objąć całe społeczeństwo.

Niestety obecnie zakażenia HCV wykrywane są przypadkowo, ponieważ brakuje narodowego programu badań przesiewowych w kierunku HCV, a lekarze rodzinni nie mają refundowanych badań anty-HCV – zaznacza prof. Robert Flisiak, prezes Polskiego Towarzystwa Hepatologicznego.

Konsekwencją tego jest stosunkowo niski na tle innych krajów europejskich wskaźnik rozpoznawalności zakażeń HCV, który wynosi zaledwie 15% (dla porównania: Czechy - 30%, Hiszpania - 48%, Niemcy - 57%, Francja -68%).

- Mamy jednak nadzieję, że przygotowany niedawno projekt „Narodowego Programu Eliminacji Zakażeń HCV", który został opracowany wspólnie przez Krajowego Konsultanta w zakresie chorób zakaźnych i Polską Grupę Ekspertów HCV, spotka się z Ministerstwie Zdrowia z podobną przychylnością, jak innowacyjne opcje terapeutyczne – podkreśla prof. Robert Flisiak.

Rewolucja w terapii zakażeń HCV

Decyzją Ministerstwa Zdrowia od 1 lipca został wprowadzony nowy program leczenia WZW C, który zapewnia szeroki dostęp pacjentom do nowoczesnych terapii bezinterferonowych.

Na listę leków refundowanych wpisano już pierwsze cząsteczki. Efektywność tego leczenia przekroczyła granice naszych oczekiwań, coraz częściej udaje się wyleczyć wszystkich pacjentów. Eliminacja wiremii następuje niezależnie od stanu zaawansowania choroby.

- Jeszcze do niedawna skuteczność terapii wśród osób zakażonych genotypem 1 HCV nie przekraczała 50% leczonych. Oczywiste było oczekiwanie pozostałej połowy tych chorych na skuteczniejszą i mniej uciążliwą terapię bezinterferonową – zaznacza Prezes Polskiego Towarzystwa Hepatologicznego.

Kosmiczne ceny leków na WZW

Program leczenia przewlekłego WZW typu C oraz jednoczesne umieszczenie na liście refundacyjnej pierwszej terapii beinterferonowej nie rozwiązuje problemów niektórych pacjentów zakażonych genotypem 3 oraz części pacjentów z bardzo zaawansowaną chorobą wątroby.

W podobnej sytuacji są pacjenci na całym świecie. Problem w tym, że cena leków jest narzucana przez producentów, dlatego tak wiele zależy od udanych negocjacji dotyczących kosztów leków refundowanych

Minister Igor Radziewicz-Winnicki potwierdził, że aktualnie trwają rozmowy w sprawie refundacji kolejnych cząsteczek i zadeklarował otwartość na poszerzenie opcji terapeutycznych dla pozostałych pacjentów chorujących na wirusowe zapalenie wątroby.

Wirusowe Zapalenie Wątroby to powszechny problem. Nawet jeśli nie dotyczy Cię osobiście, to jest bliżej niż myślisz. Bez względu na to, czy jesteś kobietą czy mężczyzną, jedna na trzy osoby zetknęła się z tym schorzeniem, a jedna na dwanaście osób musi z nim żyć na co dzień. Nie ma znaczenia, na jakim mieszkasz kontynencie. Wirus HCV jest wszędzie...

Tekst: Monika Piorun

Wczytaj więcej
Nasze magazyny