Jesteś terapeutą?

Banany i marchew na biegunkę

Babcine metody leczenia biegunki zyskują naukowe potwierdzenie.

18 luty 2018
Artykuł na: 2-3 minuty dieta jelita medycyna naturalna
Zdrowe zakupy

Uporczywa biegunka u dziecka? Spróbuj naturalnych metod leczenia. Naukowcy z Bangladeszu udowodnili, że pektyny z jabłek i marchwi oraz zielone banany skutecznie zwalczają przewlekłą biegunkę.

Przez tydzień podawali 62 chorym chłopcom w wieku 5-12 miesięcy posiłki, na które składał się albo sam gotowany ryż (grupa placebo), albo ryż z gotowanymi zielonymi bananami lub pektynami (w postaci marchwi bądź jabłek). Niemowlęta cierpiały z powodu przewlekłej biegunki, utrzymującej się co najmniej 2 tygodnie.

Już po 3 dniach uzyskano poprawę: biegunka ustała u 82% dzieci otrzymujących pektyny i ryż oraz 78% jedzących banany z ryżem. W grupie placebo jedynie 23% niemowląt wyzdrowiało. Ponadto obydwie diety zmniejszyły przepuszczalność jelit zapobiegając odwodnieniu.

Zdecydowana większość małych pacjentów (60%) cierpiała z powodu biegunki niebędącej wynikiem infekcji. U pozostałych wywołały ją zakażenia rotawirusami, krętkami cholery, salmonellą lub bakteriami E. coli. Oznacza to, że dieta oparta na kleiku ryżowym i gotowanych bananach, jabłkach lub marchwi skutecznie leczy przewlekłą biegunkę, niezależnie od jej przyczyny.

Bibliografia

  1. Dig Dis Sci. 2004 Mar;49(3):475-84.
  2. Gastroenterology. 2001 Sep;121(3):554-60.
Wczytaj więcej
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT