Jesteś terapeutą?

Bezglutenowy teff

Teff, czyli miłka abisyńska, to zboże idealne dla chorych na celiakię oraz nieceliakalną nadwrażliwość na gluten, ponieważ jego ziarna nie zawierają tego białka.

02 wrzesień 2019
Artykuł na: 2-3 minuty gluten dieta
Zdrowe zakupy

Z miłki abisyńskiej otrzymuje się mąkę, która doskonale zastępuje pszenną, tyle że nadaje potrawom lekko orzechowy smak. Teff jest doskonałym źródłem żelaza, magnezu, cynku i wapnia, a także minerałów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Zawiera też mangan, który jest potrzebny do wytwarzania mitochondrialnej dysmutazy ponadtlenkowej (SOD), jednego z najważniejszych enzymów zwalczającym wolne rodniki tlenowe.

W ziarnach miłki abisyńskiej znajduje się także walina, aminokwas potrzebny do prawidłowej pracy układu nerwowego. Jak wynika z badań przeprowadzonych w 2018 r. w Japonii, teff zwiększa tolerancję glukozy, uwrażliwiając jednocześnie komórki na jej działanie. Dzięki temu miłka abisyńska stabilizuje masę ciała i zapobiega powstawaniu otyłości, choć jej wartość kaloryczna jest zbliżona do innych zbóż.

Japońscy naukowcy, badający, w jaki sposób dieta uwzględniająca teff wpływa na metabolizm, stwierdzili u myszy dokarmianych miłką większe stężenie krótkołańcuchowych kwasów tłuszczowych w jelicie. To właśnie te kwasy, produkty przemian bakteryjnych, chronią jelito przed przeciekaniem, działają przeciwzapalnie i odżywiają komórki nabłonka jelitowego.

Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny