Jesteś terapeutą?

Ozdrowieńcy po COVID-19 odporni przez kilka lat

Nowe badania wykazały, że po przejściu covid-19 jesteśmy bezpieczni nawet przez kilka lat, choć wcześniejsze sugerowały, iż infekcja daje odporność tylko na kilka miesięcy.

Artykuł na: 2-3 minuty koronawirus
Zdrowe zakupy

Było tak dlatego, że badacze brali pod uwagę wyłącznie przeciwciała, których stężenie zawsze się zmniejsza, gdy infekcja mija. Natomiast inne odpowiedzi immunologiczne, które wciąż "pamiętają" wirusa, pozostają aktywne i chronią nas przed kolejnym zachorowaniem, a przynajmniej sprawiają, że objawy przy następnej infekcji są stosunkowo łagodne.

W rezultacie osoba po przebytej chorobie ma naturalną ochronę przez co najmniej 8 miesięcy, ale może ona trwać nawet przez kilka lat, w zależności od stanu zdrowia i układu immunologicznego danego pacjenta – tłumaczą badacze z Instytutu Immunologii La Jolla. Pobrali oni próbki krwi od 188 pacjentów z covid-19 i zmierzyli wszystkie główne odpowiedzi immunologiczne organizmu, takie jak przeciwciała, komórki pamięci, limfocyty Th i limfocyty Tc, na 8 miesięcy po infekcji.

Naukowców nie zdziwiły wcześniejsze wyniki badań, w których odnotowano zmniejszającą się liczbę przeciwciał. – Odpowiedź immunologiczna zmniejsza się z czasem do pewnego stopnia, ale jest to całkowicie normalne i tak właśnie działa – tłumaczy badacz Alessandro Sette. – Po pierwszej intensywnej fazie i gwałtownej ekspansji ta reakcja w końcu się zmniejsza i opada do stałego poziomu. Stopień ochrony może nie być taki sam dla każdego. Osoby o gorszej pamięci immunologicznej mogą mieć większą skłonność do ponownej infekcji.

Bibliografia
  • Science, 2021; eabf4063
Wczytaj więcej
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny