Jesteś terapeutą?

COVID-19: Zabija wirusa w 15 sekund!

Octenisept to lek, który ze względu na jego skuteczność przeciwko bakteriom, grzybom i wirusom otoczkowym stosuje się na rany oraz do antyseptyki jamy ustnej od 30 lat.

Artykuł na: 2-3 minuty
Zdrowe zakupy

W wielu doniesieniach naukowych wykazano, że w pierwszym tygodniu występowania objawów zakażenia wydalanie wirusa jest bardzo wysokie. Dlatego też niemiecka grupa badaczy rozpoczęła poszukiwania rozwiązań, które prowadziłyby do zmniejszenia miana koronawirusa w jamie ustnej i śluzówce nosa, a przez to ograniczenia jego rozprzestrzeniania się.

W badaniu przeanalizowano działanie 3 roztworów do płukania jamy ustnej, które zawierały 0,1% chlorheksadyny, 0,2% chlorheksadyny oraz preparat zawierający 0,1% oktenidyny (popularny octenisept) połączonej z 2% fenoksyetanolem. Octenisept wykazał skuteczność już po 15 s i unicestwił ponad 99,99% cząstek wirusa SARS-CoV-2.

Badane produkty z chlorheksydyną obniżały miano wirusa dopiero po 5-10 min i tylko o ok. 25%. Obecnie trwa druga faza badania klinicznego z udziałem osób z potwierdzonym zakażeniem SARS-CoV-2 w celu jednoznacznego potwierdzenia zmniejszenia miana wirusa. Obniżenie go ma na celu ograniczenie wnikania wirusa przez nos i zahamowanie objawów neurologicznych (utrata węchu i smaku) oraz zmniejszenie wnikania drogą oddechową, czyli osłabienie objawów takich jak kaszel i zapalenie płuc, co skutkuje łagodniejszym przebiegiem infekcji.

Tym, którzy chcieliby używać Octeniseptu profilaktycznie na co dzień, przypominamy, że nie należy tego robić, gdyż jest on przeznaczony tylko do krótkotrwałego stosowania w obrębie jamy ustnej.

Bibliografia
  • bioRxiv 2020.10.25.354571 doi.org/10.1101/2020.10.25.354571
Wczytaj więcej
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny