Jesteś terapeutą?

Płyn do dezynfekcji rąk - zrób go sam, przepis, DIY

Zachowanie odpowiedniej higieny jest niezbędnym elementem w zapobieganiu zakażenia koronawirusem. Częste mycie rąk ciepłą wodą z mydłem to podstawa. Co jeśli jesteśmy poza domem? Rozwiązaniem jest zastosowanie środka do dezynfekcji.

23 marzec 2020 Artykuł na: 2-3 minuty
odporność zagrożenia skóra
Zdrowe zakupy

Żele antybakteryjne i płyny do dezynfekcji rąk to teraz bardzo pożądane produkty, tym bardziej że brak ich na półkach sklepowych. Apteki i drogerie świecą pustkami - problem jest nawet przy zamówieniach online. Warto zrobić samemu płyn do dezynfekcji rąk.

Środek do dezynfekcji - zastosowanie

Płyn lub żel do dezynfekcji rąk stosujemy wtedy, gdy nie mamy możliwości umycia rąk ciepłą wodą z mydłem. Płyn lub żel do dezynfekcji stosujemy przed posiłkiem, po podróży w komunikacji miejskiej, po skorzystaniu z

miejsc publicznych takich jak toaleta, po wizycie w sklepie, po kontakcie z pieniędzmi, powierzchniami w przestrzeni publicznej.

Płyn do dezynfekcji rąk - jak zrobić?

Płyn do dezynfekcji rąk - przepis

  • 2/3 szklanki alkoholu (minimum 60% etanolu) - polecamy spirytus - niszczy drobnoustroje
  • 1/3 szklanki żelu aloesowego - aloes łagodzi podrażnienia i przyspiesza gojenie ran 
  • olejek eteryczny - 20-30 kropli olejku lawendowego, cynamonowego, bazyliowego na 100 ml płynu
  • gliceryna - 5 ml na 100 ml płynu - działa łagodząco  na skórę

Połącz wszystkie składniki, zamknij w szczelnym pojemniku, dobrze wymieszaj. Przelej do buteleczki (może być z atomizerem - uzyskasz bardzo wygodną w użyciu mgiełkę antybakteryjną). Przed użycie wstrząśnij buteleczką. Aloes

Jest wiele składników, z których możemy przygotować żel antybakteryjny. Silne właściwości przeciwbakteryjne wykazuje olejek tymiankowy, cynamonowy. Skuteczność w niszczeniu bakterii wykazuje olejek z bazylii i pietruszki. Olejek z bazylii wykazuje również właściwości antyseptyczne w stosunku do wirusów.

Podczas przygotowywania płynu do dezynfekcji rąk należy jednak pamiętać o bardzo ważnej kwestii - zaleca się, aby używać alkoholu o stężeniu minimum 60% etanolu lub izopropanolu - tylko wtedy płyn/żel antybakteryjny będzie skuteczny.

Bibliografia
Wczytaj więcej
Poczekaj, może to cię zainteresuje
Close icon
Nasze magazyny