Jesteś terapeutą?

Żelazo zamiast syropu?

Jeśli zmagasz się z uporczywym kaszlem, być może przyczyną problemu są niedobory żywieniowe - zwłaszcza, jeśli jesteś kobietą.

06 styczeń 2019
Artykuł na: 2-3 minuty infekcje suplementy odporność
Zdrowe zakupy

To płeć piękna jest bowiem znacznie bardziej narażona na zbyt niski poziom żelaza, zwłaszcza w czasie ciąży i menopauzy, a jednocześnie częściej cierpi na chroniczny kaszel, którego nie da się wyjaśnić chorobami układu oddechowego, astmą ani refluksem.

W jednym z badań naukowcy przyjrzeli się 22 niepalącym kobietom, które zmagały się z tym problemem. Okazało się, że wszystkie miały niedobór żelaza i objawy stanu zapalnego błony śluzowej, a ich struny głosowe były bardzo wrażliwe. Przez 2 miesiące ochotniczki leczono lekiem przeciwhistaminowym i inhibitorem pompy protonowej lub podawano im Fe (330-660 mg dziennie). Po tym czasie okazało się, że stosowanie farmaceutyków nie przyniosło zauważalnej poprawy, ale suplementacja całkowicie wyeliminowała problem przewlekłego kaszlu, a dodatkowo stan zapalny i nadwrażliwość zostały zniwelowane bądź całkowicie znikły.

Żelazo reguluje produkcję białek w układzie immunologicznym, które są odpowiedzialne za kontrolę procesów zapalnych. Jego niedobór może podtrzymywać nadreaktywność górnych dróg oddechowych oraz spowodować, że staną się one bardziej narażone na zapalenia, będące przyczyną chronicznego kaszlu niereagującego na standardowe leczenie. Dlatego zdaniem badaczy w takiej sytuacji powinno się określić stężenie ferrytyny we krwi, ponieważ uzupełnienie ewentualnych niedoborów żelaza może rozwiązać dokuczliwy objaw.

Co ciekawe dodatkowe dawki tego pierwiastka mogą pomóc również osobom, u których ze względu na suchy kaszel znacznie ograniczone jest stosowanie inhibitorów konwertazy angiotensyny (ACEI), zalecanych w terapii nadciśnienia tętniczego, niewydolności serca, cukrzycowej choroby nerek, cukrzycy i zespołu metabolicznego. Ta grupa leków zwiększa bowiem aktywność substancji prozapalnych na komórkach nabłonka oskrzeli. Żelazo z kolei jest ich inhibitorem, dzięki czemu może je hamować. Jak wykazano w randomizowanym badaniu z podwójnie ślepą próbą, suplementacja tym pierwiastkiem u osób z suchym kaszlem wywołanym ACEI po 4 tygodniach znacznie lub całkowicie likwidowała ten objaw.

Wczytaj więcej
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT